Classica antikvariat

Första sidan Varukorg Bokskåp Om Classica Kontakt

Nya böcker

Nedanstående böcker lades till databasen lördagen den 6 mars.

42 titlar hittades, tid 0.13 sekunder.
Sida 1 (av 3) visar titlar 1-20.

Föregående Föregående · 1 · 2 · 3 · Nästa Nästa

Ny
BECKETT, Syster Wendy.
BONNIERS STORA BOK OM MÅLERIETS HISTORIA.
Stockholm, Bonnier Alba 1996. 400 sid. Illustrerad med 455 konstreproduktioner i färg och 200 foton och tecknade bilder. Stort format, 28x21 cm. Inbunden i förlagets rejäla klotband med illustrerat skyddsomslag. Fint skick.
- Konsthistoria om det västerländska måleriet under 800 år, alltifrån bysantinsk konst fram till samtidens bildkonst.
Boknummer: 18850 Pris: 250 kr.

Ny
BERGLUND, Karin (huvudred).
BONNIERS STORA BOK OM DIN TRÄDGÅRD.
Andra reviderade upplagan. Stockholm, Bonnier Alba 1992. 424 sid. Rikt illustrerad med foton i färg, informativa tecknade bilder och trädgårdsplaner. Stort format, 26x19 cm. Förlagets laminerade pappband med omslagsbild.
- Uppslagsbok och praktiskt trädgårdshandbok inriktad på ekologisk odling. Behandlar ett stort antal köksväxter med tips om odling, sådd, skötsel och skörd av 600 prydnadsväxter som träd, buskar, klätterväxter, rosor sommarblommor, perenner, lök- och knölväxter.
Boknummer: 29496 Pris: 200 kr.

Ny
BERGUNDA.
Red: Sten Almquist, Ewert Gunnarsson, Gottfrid Nilsson m fl. Bergunda, Öja Hembygds- och Kulturminnesförening 1974. 352 sid. Illustrerad med äldre svartvita fotografier och nyare i färg. Förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Fint skick.
- Hembygdsbok om Bergunda, Öja och Öjaby med separata kapitel om bl a Bergqvara gods och Gemla säteri.
Boknummer: 26229 Pris: 100 kr.

Ny
(Bülow-Hübe, Vivianna) - WESTIN, Ann.
TORUN. SAMTAL MED VIVIANNA TORUN BÜLOW-HÜBE / Conversation with Vivianna Torun Bülow-Hübe.
Stockholm, Carlssons 2006. 163 sid. Rikt illustrerad med biografiska fotografier och bilder av Bülow-Hübes sparsmakade smycken och bestick. Stort format, 27x21cm. Förlagets blå pappband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick.
- Rimkt illustrerad biografi om vår internationellt kanske mest kända svenska silversmed. - Bilingual text and captions in Swedish and English throughout.
Boknummer: 21066 Pris: 330 kr.

Ny
CASSON, Michael.
KERAMIKBOKEN. Dreja, forma för hand, dekorera.
Stockholm, Forum 1980. 182 sid. + 20 planschsidor i färg. Illustrerad i texten med instruktiva foton och detaljteckningar. Stort format, 24x21 cm. Förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Namnteckning. (När-Var-Hur-serien).
- Praktiskt inriktad handbok om handformning, drejning, dekorering, glasyr, bränning och en historik om keramiken genom tiderna.
Boknummer: 2283 Pris: 240 kr.

Ny
DITFURTH, Jutta.
ULRIKE MEINHOF. En biografi.
Stockholm, Bonniers 2008. 480 sid. + 8 planschsidor med fotografier. Förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick.
- Biografi som ger ett nyanserat porträtt av Ulrike Meinhof och som beskriver Tyskland under decennierna efter det andra världskriget med starka politiska motsättningar då det 'tyska undret' växte fram.
Boknummer: 29232 Pris: 220 kr.

Ny
DORA JUNG.
Red: Lisa Johansson-Pape. Helsingfors, Konstindustrimuseet 1983. 24 sid. Rikt illustrerad med bilder av textilier i linne och damast samt brukstextilier Stort format, 30x21 cm. Klammerhäftad. Fint skick.
- Dora Jung, textil konsthantverkare och designer inom i textilindustrin för bl a finska Tampella. Parallelltext på finska och svenska. - Bilingual text and captions in Swedish and Finnish.
Boknummer: 22294 Pris: 220 kr.

Ny
ERIKSKRÖNIKAN.
Red: Sven-Bertil Jansson. Stockholm, Tiden 1987. 247 sid. Förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Gott skick.
- Behandlar tiden kring år 1300. Med ordförklaringar, inledning och kommentar av Sven-Bertil Jansson.
Boknummer: 5439 Pris: 120 kr.

Ny
FAHR-BECKER, Gabriele.
JUGEND.
Köln 1999. 424 sid. Rikligt fotoillustrerad med bilder av möblerade rumsinteriörer, jugendföremål och konstreproduktioner. Stort format, 31x27 cm. Förlaget klotband med gult illustrerat skyddsomslag. Nyskick.
- Den mest utförliga boken på svenska om Jugendstilen. Behandlar arkitektur, inredning, möbeldesign, guld- och silversmide, keramik, glas, grafik och måleri. Avslutas med ett stort antal utförliga biografier över jugendepokens ledande arkitekter, formgivare och konstnärer, (22 sid).
Boknummer: 7425 Pris: 330 kr.

Ny
FALKMARKEN, Eva - FROM, Helena.
ELDSTÄDER. Om öppna spisar, kaminer och kakelugnar.
Red: Rebecka Millhagen. Stockholm, Byggförlaget 2005. 240 sid. Rikt fotoillustrerad i färg. Stort format, 28x20 cm. Förlagets klotryggband med omslagsbild. Nyskick.
- Presentation av äldre och nutida öppna spisar, kaminer och kakelugnar.
Boknummer: 19295 Pris: 330 kr.

Ny
FEHÉR, György.
ANATOMISK TECKNARSKOLA. Människa - djur - jämförande anatomi.
Köln 1999. 601 sid. Rikt illustrerad med tecknade detaljbilder. Stort format, 31x28 cm. Förlagets pappband med llustrerat skyddsomslag. Fint skick.
- Med ca 1200 anatomiska teckningar av människan samt elva djur är boken den mest omfattande på svenska i ämnet. Inleds med en tecknarskola och avslutas med muskeltabell, (14 sid) med uppgifter om musklernas namn, ursprung, fäste och funktion.
Boknummer: 29497 Pris: 200 kr.

Ny
FLINCK, Maria.
GRANNA GRANEN. Julgransprydnader från 1870 till 1930. Historik och modeller att göra själv.
Stockholm, Bonniers 1998. 152 sid. Rikt illustrerad med foton i färg, äldre historiska bilder och instruktiva teckningar. Stort format, 28x18 cm. Förlagets klotband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick.
Boknummer: 16439 Pris: 175 kr.

Ny
FÖRMODERNA LIVSHÅLLNINGAR. Dygder, värden och kunskapsvägar från antiken till upplysningen.
Lund, Nordic Academic Press 2008. 349 sid. Sparsamt illustrerad. Förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick.
- Om meningen med livet och hur den moderna människan orienterat sig i tillvaron och tänkt kring livets mening. Essäer av historiker, idéhistoriker och religionsfilosofer som Ronny Ambjörnsson, David Dunér, Catharina Stenqvist, Eva Österberg m.fl.
Boknummer: 29231 Pris: 185 kr.

Ny
GOMBRICH, E. H.
KONSTENS HISTORIA.
Tredje bearbetade upplagan. Stockholm, Rabén & Sjögren 1979. 506 sid. Illustrerad med 400 konstreproduktioner. Förlagets klotband med illustrerat skyddsomslag. Namnteckning.
Boknummer: 13093 Pris: 240 kr.

Ny
HAGENAES-KJELLDAHL, Dag.
BEAR ISLAND. The Story of an isolated Arctic Island. Exploration, people, culture and nature.
Ed: Lars Hansen. London, IK Foundation & Company 2006. 414 sid. + en utvikbar karta. Fotoillustrerad. Förlagets mörkblå klotband med silverfärgad ryggtitel. Illustrerat skyddsomslag. Nyskick. (Nordic Travellers).
Boknummer: 20121 Pris: 385 kr.

Ny
(Hammarskjöld, Dag) - SVEGFORS, Mats.
DAG HAMMARSKJÖLD. Den förste moderne svensken.
Stockholm, Norstedts 2005. 343 sid. + 16 planschsidor med samtida fotografier. Förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick.
- Biografi om Dag Hammarskjöld, generalsekreteraren i FN som erhöll Nobels fredpris postumt 1961.
Boknummer: 29228 Pris: 220 kr.

Ny
HARKNESS, J. L.
VÄRLDENS VACKRASTE ROSOR OCH HUR MAN ODLAR DEM.
Stockholm, Norstedts 1980. 184 sid. Rikt fotoillustrerad. Stort format, 25x21 cm. Förlagets klotband med illustrerat skyddsomslag. Gott skick.
- Innehåller ett urval av 123 vackra, odlingsvärda och ur odlingssynpunkt mest tacksamma rossorter.
Boknummer: 1505 Pris: 150 kr.

Ny
(Hiro) -
SIXTIES IMAGES OF SILVER. Twenty-five Photographs from The Sixties by Hiro.
Stockholm, Hall & Cederquist/Y&R 1996. 48 sid. Helsidesplanscher med fotografier av Hiro. Stort format, 31x24 cm. Förlagets silverfärgade pappband.
- Preface by Martin Harrison. Bound in publisher's silver boards.
Boknummer: 10455 Pris: 400 kr.

Ny
ISAKSSON, Anders.
KÄRLEK OCH KRIG. Revolutionen 1809.
Stockholm, Bonniers 2009. 335 sid. Förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick.
- Om överstelöjtnanten Georg Adlersparre och den märkliga historien om revolutionen 1809 och det moderna Sveriges födelse.
Boknummer: 29227 Pris: 185 kr.

Ny
JANSSON, Tore.
LATIN. Kulturen, historien, språket.
Stockholm, Wahlström & Widstrand 2002. 264 sid. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag.
- Uppslagsbok och introduktion till det latinska språket och dess betydelse för Europas kultur och historia. Om hur och när språket användes och hur det har påverkat andra språk. Med grundläggande fakta om uttal, grammatiköversikt, vanliga fraser och sentenser och en omfattande ordlista.
Boknummer: 29480 Pris: 120 kr.

Föregående Föregående · 1 · 2 · 3 · Nästa Nästa

Första sidan Varukorg Bokskåp Om Classica Kontakt
© Copyright 2004-10 Antikvariat Classica