Classica antikvariat

Första sidan Varukorg Bokskåp Om Classica Kontakt

Nya böcker

Nedanstående böcker lades till databasen torsdagen den 22 juli.

39 titlar hittades, tid 0.16 sekunder.
Sida 1 (av 2) visar titlar 1-20.

Föregående Föregående · 1 · 2 · Nästa Nästa

Ny
1600-TALETS ANSIKTE.
Red: Sten Åke Nilsson & Margareta Ramsay. Nyhamnsläge, Gyllenstiernska Krapperupstiftelsen 1997. 511 sid. Illustrerad med äldre historiska bilder. Stort format, 25x18 cm. Inbunden i förlagets gedigna klotband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick. (Symposier på Krapperups borg, 3).
- 24 bidrag kring stormakten Sverige med bl a 'Feodalgodsets ekonomi i 1600-talets Skåne' av Bengt Ankarloo, 'Om furstars och aristokraters dygder' av Kurt Johannesson och 'Den andra sidan myntet. Kvinnor under stormaktstiden' av Eva Österberg.
Boknummer: 2859 Pris: 285 kr.

Ny
BECKETT, Samuel.
MALONE DÖR.
Stockholm, Gebers 1964. 177 sid. Pocketbok med omslagsbild. Namnteckning på fria försättsbladet. Fint skick.
Boknummer: 27452 Pris: 100 kr.

Ny
BJÖRKLUND, Eric.
PETSAMOTRAFIKEN I BILD.
Andra upplagan. Danderyd, Åkeriförlaget 2002. 127 sid. Rikt fotoillustrerad med svartvita fotografier. Stort format, 28x22 cm. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Gott skick.
- Andra upplagan med ny omslagsbild. Om den riskabla transporten med lastbil av flygplanslådor under finska vinterkriget 1939/40 på den 680 km långa Ishavsvägen från Liinahamri, norr om Petsamo fram till Haparanda.
Boknummer: 20742 Pris: 200 kr.

Ny
BRANDSKYDDSHANDBOKEN. En handbok för projektering av brandskydd i byggnader.
Red: Robert Jönsson, Staffan Bengtson & Håkan Frantzich. Ny omarbetad upplaga. Lund, Lunds tekniska högskola 2005. 296 sid. Rikt illustrerad med ritningar, tabeller och diagram. Stort format, 30x21 cm. Häftad med illustrerat omslag. Nyskick. (Rapport 3134, Brandteknik, Lunds tekniska högskola, Lund).
- Senaste upplagan av denna handbok med den nya lagstiftningen 'Lagen om skydd mot olyckor'. BBR har reviderats samtidigt som Sverige harmoniserat brandskyddet ytterligare gentemot övriga Europa.
Boknummer: 25662 Pris: 500 kr.

Ny
BRAUDEL, Fernand.
CIVILISATIONER OCH KAPITALISM 1400-1800. 1-3. Vol. 1: Vardagslivets strukturer. Vol. 2: Marknadens spel. Vol. 3: Världens tid.
Stockholm, Gidlunds/Lettura 1982-90. 573,(3), 636 & 648 sid. Rikt illustrerade med äldre historiska bilder, fotografier, överskådliga kartor och diagram. Stort format, 24x17 cm. Inbundna i förlagets 3 pappband med omslagsbild. Mycket fint skick.
- Ekonomihistoriskt standardverk komplett i 3 volymer. Världens ekonomiska historia från senmedeltid fram till den industriella revolutionen.
Boknummer: 29356 Pris: 750 kr.

Ny
BROCHMANN, Odd.
HUS I NORGE. En første hjelp til forståelse av vår byggeskikk.
Oslo, Aschehoug 1944. 118 sid. Illustrerad med platnritningar och teckningar av författaren. Stort format, 27x22 cm. Häftad med illustrerat omslag.
Boknummer: 30125 Pris: 150 kr.

Ny
BROGÅRDH, Thore.
LÄNGS EN GAMMAL RIKSGRÄNS. (Från Knäred till Brömsebro).
Hallaryd, på eget förlag 1960. 149 sid. + inklistrad rättelselapp + en utvikbar karta tryckt på transparent papper. Rikt illustrerad med äldre svartvita fotografier. Häftad med omslagsbild. (3:e boken).
- Signerad av Thore Brogårdh. Tredje boken i Thore Brogårds serie av hembygdsböcker. Första upplagan.
Boknummer: 533 Pris: 350 kr.

Ny
(Chagall) -
HOMAGE TO MARC CHAGALL.
Ed: G. di San Lazzaro. New York, Tudor Publishing [1969]. 132 sid. + en färglitografi. Rikt illustrerad med fotografier och konstreproduktioner i färg. Stort format, 32x25 cm. Inbunden i förlagets klotband med välbevarat illustrerat skyddsomslag. Fint skick. (Special Issue of the XX:e Siècle Review).
- Innehåller en originallitografi i färg av Marc Chagall. - With an original Chagall litograph created especially for this edition.
Boknummer: 6182 Pris: 2000 kr.

Ny
(Dali) - NÉRET, Gilles.
SALVADOR DALÍ 1904-1989.
Köln 2002. 96 sid. Rikt illustrerad med konstreproduktioner i färg. Häftad med omslagsbild. Fint skick.
Boknummer: 29530 Pris: 85 kr.

Ny
DARELIUS, Johan Anders (1718-1780).
SOCKEN-APOTHEK OCH NÅGRE HUS-KURER. Utgifne under Kongl. Collegii Medici.
Första upplagan. Stockholm, tryckt hos Nyström och Stolpe 1760. 257 + ett alfabetiskt sakregister (7 sid). Titelbladet med en graverad vinjett. Inbunden i ett nött samtida svart halvfranskt band med ryggtitel i guld. Titelbladet med överstruken äldre namnteckning. Inlagan ställvis rejält med lagerfläckar. Ryggen överst restaurerad. Exlibris Gustaf Drake af Hagelsrum (1877-1939), apotekare, farmacihistoriker och författare till referensverket om Linnés vetenskapliga avhandlingar.
- Första upplagan. En andra upplaga utkom 1771.
Boknummer: 24633 Pris: 1250 kr.

Ny
EDBLAD, Sven.
NYKÖPINGS MÄSSINGSBRUK.
Nyköping 1979. 78 sid. Illustrerad äldre bilder och fotografier. Häftad med illustrerat skyddsomslag. Nyskick. (Sörmländska handlingar, 37).
- Med bilder av mässingsbrukets stämplar och en sida med 23 konturteckningar av bl a ljusstakar och kandelabrar med modellbeteckningar.
Boknummer: 5927 Pris: 125 kr.

Ny
ELGSTRÖM, Ossian.
MÄNNISKOR OCH ANDAR. Eskimåmyter i bild.
Stockholm, Albert Bonniers 1921. (2),78 sid. + 30 planscher med monterade bilder. Stort format, 39x32 cm. Inbunden i ett fint, nyare mörkblått halvfranskt band med sex upphöjda bind, ryggdekor i guld och röd ryggtiteletikett, (A. Nilsson). Mycket fint skick.
Boknummer: 8814 Pris: 2200 kr.

Ny
FABER, Tobias.
DANSK ARKITEKTUR.
Köbenhavn, Arkitektens forlag 1963. 278 sid. Rikt illustrerad med fotografier och planritningar. Stort format, 25x21 cm. Inbunden i förlagets rejäla klotband med illustrerat skyddsomslag.
- Översikt av dansk arkitektur från vikingatid fram till nutid. Andra hälften av boken behandlar utvecklingen under1900-talet och den moderna arkitekturen.
Boknummer: 20063 Pris: 285 kr.

Ny
FARABEUF, L.H.
PRÉCIS DE MANUEL OPÉRATOIRE. 1-3. Vol 1: Ligatures des Artères. Vol. 2: Amputations. Vol. 3: Résections. Appendice.
Quatrième édition. Paris, G. Masson 1893-1895. 1082 sid. Illustrerad i texten med 799 instruktiva trägravyrer. Inbunden i ett välbevarat vinrött halvfranskt band med upphöjda bind och ryggdekor i guld. Namnteckning.
- Rikt illustrerad praktisk handbok i kirurgi.
Boknummer: 29283 Pris: 1250 kr.

Ny
FRIGYES, Paul.
NYHETSFLÅS & TIDSANDA. Svenska löpsedlar under ett sekel.
Stockholm, Carlssons 2005. 187 sid. Rikt illustrerad med bilder av ett stort antal löpsedlar och äldre fotografier. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick.
- Tidningslöpsedlarnas historia, funktion och förändring med ca 400 bilder av löpsedlar.
Boknummer: 25804 Pris: 150 kr.

Ny
GADOLIN, Johan (1760-1852).
ANIMADVERSIONES IN NOVAM NOMENCLATURAE CHEMICAE METHODUM. Respondente Nicolao Avellan, Tavastensi.
Avhandling. Åbo, typis Frenckellianis [1788]. (4),26 sid. Häftad med blågrön pappersryggremsa. Några blad tätt skurna i övre marginalen.
Boknummer: 30123 Pris: 500 kr.

Ny
GREENWOOD, Marianne.
DET TATURERADE HJÄRTAT I LIVINGSTON.
Höganäs 1980. 263 sid. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Fint skick.
Boknummer: 26382 Pris: 90 kr.

Ny
(Grosz, George) - BÜLOW, Kjeld.
GEORGE GROSZ. A BIBLIOGRAPHY AND OTHER CHECK LISTS.
Copenhagen 1993. 120 sid. Illustrated with 16 full page reproductions and drawings in the text. 24x16 cm. Pictorial wrappers, illustrated dust jacket. As new.
- Comprehensive George Grosz bibliography printed in only 700 numbered copies of which this is number 430. The first section is dedicated to portfolios, illustrated books, book covers and magazines including original prints by Grosz. Compared with Lothar Lang's bibliography (1968), this new listning includes approx. 50% more titles. The second section is on books about Grosz, listing Grosz exhibitions and exhibition catalogues.
Boknummer: 22138 Pris: 450 kr.

Ny
HEGGESTAD, Eva.
EN BÄTTRE OCH LYCKLIGARE VÄRLD. Kvinnliga författares utopiska visioner 1850-1950.
Stockholm/Stehag, Brutus Östling 2003. 220 sid. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick.
- Innehåller bl a 'Såsom i himmelen så ock på jorden', som behandlar Fredrika Bremers 'Syskonlif'. 'Män må icke under någon förevändning taga plats i damkupé', som avhandlar Elin Wägners Norrtullsligan'. 'Min lilla plan är att slå mig ner där ute på landet' som behandlar Jeanna Oterdahls 'En av oss' och Stina Aronsons 'Medaljen över Jenny'. 'Ett rike riktigt gott att leva i' som behandlar Martha Sandwall-Bergströms Kulla-Gulla-böcker.
Boknummer: 29859 Pris: 150 kr.

Ny
JOSEPHSON, Ernst.
SVARTA ROSOR OCH GULA.
Stockholm, C. & E. Gernandts förlagsaktiebolag 1901. (9),286 sid. + en plansch med porträtt av författaren. Inbunden i förlagets, av Nils Kreuger fint dekorerade klotband med gula och svarta rosor. Främre och bakre pärmarnas insidor likaledes effektfullt dekorerat.
- 'Svarta rosor' utkom första gången 1888, 'Gula rosor 1896'. De två diktsamlingarna här samlade i en volym.
Boknummer: 29895 Pris: 350 kr.

Föregående Föregående · 1 · 2 · Nästa Nästa

Första sidan Varukorg Bokskåp Om Classica Kontakt
© Copyright 2004-10 Antikvariat Classica