Slott & herresäten
Trädgård & Parker > Slott & herresäten
152 titlar hittades, tid 0.31 sekunder.
Sida 6 (av 8) visar titlar 101-120.
OLAUSSON, Magnus.
DEN ENGELSKA PARKEN I SVERIGE UNDER GUSTAVIANSK TID.
Första upplagan. Stockholm, Piper Press 1993. 592 sid. + 16 planschsidor i färg. Rikt illustrerad i texten med foton, ritningar och teckningar. Stort format, 25x16 cm. Häftad med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. ISBN: 9162810812.
- Behandlar den svenska trädgårdskonstens innehåll och form, teori och praktik. Innehåller uppsatser om de kungliga lustparkerna Ekolsund, Drottningholm, Haga och Rosersberg samt de enskilda parkerna Skuru, Värnanäs, Olivehult och Ebbetorp. - 'The English Landscape Garden in Sweden during the Gustavian Era'. Summary in English, (12 pp).
- Behandlar den svenska trädgårdskonstens innehåll och form, teori och praktik. Innehåller uppsatser om de kungliga lustparkerna Ekolsund, Drottningholm, Haga och Rosersberg samt de enskilda parkerna Skuru, Värnanäs, Olivehult och Ebbetorp. - 'The English Landscape Garden in Sweden during the Gustavian Era'. Summary in English, (12 pp).
| Boknummer: 25694 | Pris: 175 kr. |
OLSSON, Martin.
DE KUNGLIGA GEMAKEN I KALMAR SLOTT OCH DERAS INREDNINGAR. Jämte kortfattad redogörelse för slottets historia.
Stockholm, Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1966. 40 sid. text + 50 planschsidor, varav två i färg, med detaljrika foton av väggmålningar, paneler, kassettak m m. Illustrerad i texten med foton och ritningar. Stort format, 31x22 cm. Förlagets välbevarade halvklotband. Fint skick.
- Summary and captions in English.
- Summary and captions in English.
| Boknummer: 11198 | Pris: 275 kr. |
OLSSON, Martin.
STJERNSUNDS SLOTT I NÄRKE.
Tredje omarbetade upplagan. Stockholm, Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1990. 27 sid. Illustrerad med bilder av möblerade rumsinteriörer. Fint klammerhäftat ex. med omslagsbild. ISBN: 9174022091.
| Boknummer: 11183 | Pris: 85 kr. |
OLSSON, Patrik.
ÖMSE SIDOR OM VÄGEN. Allén och landskapet i Skåne 1700-1900.
Avhandling. Stockholm, Kungl. Skogs- och lantbruksakademien 2012. 307 sid. Rikt illustrerad med fotografier och överskådliga kartor. Stort format, 25x17 cm. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick. (Skogs- och lantbrukshistoriska meddelanden, 59). ISBN: 9789186573263.
- Om var och varför man planterade alléer samt vilka trädslag som planterades.
- Om var och varför man planterade alléer samt vilka trädslag som planterades.
| Boknummer: 35165 | Pris: 200 kr. |
OLSSON, Wera & Martin.
Stjernsunds slott i Närke. Under den Bernadottska epoken 1823 - 1860.
Stockholm, Almqvist & Wiksell 1956. 148 sid. text + [76] planschsidor med bilder. Häftad. Dedikation. Ouppskuren. (Kungl. Vitterhets-, historie- och antikvitetsakademiens Handlingar. Antikvariska serien, 6).
- Rikt illustrerad med bilder av rumsinteriörer med bilder av möbler och inredning. - Summary in English.
- Rikt illustrerad med bilder av rumsinteriörer med bilder av möbler och inredning. - Summary in English.
| Boknummer: 13926 | Pris: 275 kr. |
ORANGERIMUSEET PÅ ULRIKSDAL. Utgiven av Ulriksdals slottsförvaltning i samarbete med Statens konstmuseer.
Red: Ulla-Britt de Marchi & Lars Brundin. Ny reviderad och utökad upplaga. Stockholm, Ulriksdals slottsförvaltning 1997. 39 sid. Rikt illustrerad med bilder av de skulpturer som finns utställda i Orangerimuseet. 20x21 cm. Klammerhäftad med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 918572632X.
- Avslutas med en komplett katalog över den förnämliga samlingen med skulpturer av Jacques Philippe Bouchardon, René Chauveau, Bernard Foucquet samt Christian Eriksson, Bengt Erland Fogelberg, Per Hasselberg, Carl Milles, Johan Tobias Sergel m fl. - Summaries in English, German and Finnish.
- Avslutas med en komplett katalog över den förnämliga samlingen med skulpturer av Jacques Philippe Bouchardon, René Chauveau, Bernard Foucquet samt Christian Eriksson, Bengt Erland Fogelberg, Per Hasselberg, Carl Milles, Johan Tobias Sergel m fl. - Summaries in English, German and Finnish.
| Boknummer: 15191 | Pris: 120 kr. |
OTTMAN, Franz - WINDHAGER, Franz.
Schönbrunn. Ein Gespräch von Franz Ottman mit 12 Original-Lithographien von Franz Windhager.
Wien, Gesällschaft für vervielfältigende Kunst 1925. 20, (2) sid. + tolv originallitografier varav åtta i färg. Illustrerad i texten. Stort format, 29x23 cm. Förlagets klotryggband med pärmdekor.
| Boknummer: 12694 | Pris: 900 kr. |
PERSSON, Gösta.
STRÖVTÅG I EMÅDALEN.
Vetlanda, Hembygdsförlaget 1969. 115 sid. Illustrerad med äldre svartvita fotografier. Häftad med omslagsbild. Fint skick.
- Innehåller bl a 'Nydala kloster', 'Berga säteri', 'Fliseryd', 'Högsrum säteri', 'Salshult' m m.
- Innehåller bl a 'Nydala kloster', 'Berga säteri', 'Fliseryd', 'Högsrum säteri', 'Salshult' m m.
| Boknummer: 2958 | Pris: 120 kr. |
RANBY, Caroline & Henrik.
KRAPPERUPS BYGGNADER. Brunnby, Jonstorps och Välinge socknar, Höganäs kommun och Helsingborgs stad, Skåne län.
Nyhamnsläge, Gyllenstiernska Krapperupstiftelsen 1998. 265 sid. Rikt illustrerad med dokumenterande fotografier och uppmätningsritningar. Stort format, 25x21 cm. Förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. (Krapperups museum, 15). ISSN: 02842556.
- Inventering, dokumentation och byggnadshistorisk översikt med konkreta bevaradeförslag av såväl godset som arrendegårdarnas byggnader.
- Inventering, dokumentation och byggnadshistorisk översikt med konkreta bevaradeförslag av såväl godset som arrendegårdarnas byggnader.
| Boknummer: 26100 | Pris: 285 kr. |
RANBY, Caroline.
KRAPPERUP MELLAN RENÄSSANS OCH SKIFTESREFORMER. 1-2. Del 1: Borgen och byarna 1550-1850. Del 2: Gårdarna och gatehusen. Katalog med byggnadshistorisk beskrivning.
Nyhamnsläge 2003. Sammanlagt 742 sid. + 2-sidig karta över beskrivna gårdar och hus. Rikt illustrerade med fotografier, äldre historiska bilder, kartor och ritningar. Förlagets två pappband med fint illustrerade skyddsomslag. Bra skick. ISBN: 9789187944109.
- Komplett i två band. Del 1 skildrar Krapperups borg och dess byggnadshistoria, utvecklingen i de underlydande byarna samt godsets betydelse för bebyggelseutvecklingen i området. Del 2 beskriver och ger historik om de gårdar och gatehus i Brunnby socken som lydde under Krapperup.
- Komplett i två band. Del 1 skildrar Krapperups borg och dess byggnadshistoria, utvecklingen i de underlydande byarna samt godsets betydelse för bebyggelseutvecklingen i området. Del 2 beskriver och ger historik om de gårdar och gatehus i Brunnby socken som lydde under Krapperup.
| Boknummer: 20476 | Pris: 440 kr. |
ROSBORN, Sven.
MALMÖHUS. Från 1400-talets kastell till 1900-talets museum.
Malmö 1977. 107 sid. Rikt illustrerad med äldre historiska bilder och fotografier. Häftad med omslagsbild. Namnteckning. (Årsbok från Malmö museum, 1977).
| Boknummer: 21990 | Pris: 85 kr. |
ROSENDALS SLOTT.
Red: Christian Laine. Stockholm, Byggförlaget Kultur 2003. 351 sid. Rikt illustrerad med äldre historiska bilder och nytagna fotografier i färg av bl a möblerade rumsinteriörer. Stort format, 30x22 cm. Inbunden i förlagets klotband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick. (De kungliga slotten). ISBN: 9179882390.
- Presenterar Karl XIV Johans kungliga lustslott på Djurgården: byggnadshistoria, restaureringshistoria, möbler, rumsinredningar, konstsamlingar och parker.
- Presenterar Karl XIV Johans kungliga lustslott på Djurgården: byggnadshistoria, restaureringshistoria, möbler, rumsinredningar, konstsamlingar och parker.
| Boknummer: 25035 | Pris: 250 kr. |
SCHWERIN, H. H. von.
CHINA SLOTT OCH DESS STILFÖRBINDELSER. Ett bidrag till kineseriernas historia och deras förutsättningar.
Lund 1933. 87 sid. Illustrerad med 40 ritningar och fotografier. Häftad med tryckt omslag. Blekt rygg.
- Behandlar C. F. Adelcrantz och det kinesiska inflytandet på Chinaslottets arkitektur.
- Behandlar C. F. Adelcrantz och det kinesiska inflytandet på Chinaslottets arkitektur.
| Boknummer: 1199 | Pris: 150 kr. |
SCHWERIN, H. H. von.
CHINA SLOTT OCH DESS STILFÖRBINDELSER. Ett bidrag till kineseriernas historia och deras förutsättningar.
Lund 1933. 87 sid. Illustrerad med 40 ritningar och fotografier. Häftat, oskuret och ouppskuret ex. med tryckt omslag. Blekt rygg.
- Behandlar C. F. Adelcrantz och det kinesiska inflytande på Chinaslottets arkitektur.
- Behandlar C. F. Adelcrantz och det kinesiska inflytande på Chinaslottets arkitektur.
| Boknummer: 31817 | Pris: 150 kr. |
SCHWERIN, Hans Hugold von.
SKÅNSKA HERRGÅRDAR UNDER SVENSK TID. En konsthistorisk undersökning av den skånska herrgårdsarkitekturens utveckling efter provinsens övergång till Sverige och fram till det nittonde seklets inbrott.
Lund, Aktiebolaget Svensk Litteratur 1935. VIII, 424 sid. + en utvikbar karta i färg. Rikt illustrerad med fotografier, äldre historiska bilder och ritningar. Förlagets vinröda skinnband med Skånes vapen i guld som pärmdekor och tresidigt guldsnitt. Något blekt rygg. Tillskrift överst på fria försättsbladet.
- Tryckt i 2000 numrerade exemplar, varav detta är nr 274. Upplaga tryckt till förmån för Svaneholms slott. Med utförliga person- och ortregister samt en bilaga med karta över Skåne och en förteckning över på kartan förekommande herrgårdar. Föregående upplaga med titeln 'Skånska herrgårdar efter Roskildefreden'.
- Tryckt i 2000 numrerade exemplar, varav detta är nr 274. Upplaga tryckt till förmån för Svaneholms slott. Med utförliga person- och ortregister samt en bilaga med karta över Skåne och en förteckning över på kartan förekommande herrgårdar. Föregående upplaga med titeln 'Skånska herrgårdar efter Roskildefreden'.
| Boknummer: 5378 | Pris: 850 kr. |
SELLING, Eva.
HUSEBY BRUK & BRUKSHERRGÅRD.
Växjö 1984. 51 sid. Illustrerad med äldre svartvita fotografier och nyare i färg. Stort format, 24x17 cm. Klammerhäftad med omslagsbild. Fint skick.
- Historik om hur Huseby bruk kommit till och utvecklats genom århundradena.
- Historik om hur Huseby bruk kommit till och utvecklats genom århundradena.
| Boknummer: 2139 | Pris: 90 kr. |
SELLING, Gösta.
SVENSKA HERRGÅRDSHEM UNDER 1700-TALET. Arkitektur och inredning 1700-1780.
Stockholm, Bonniers 1937. 360 sid. Illustrerad med 324 dokumenterande fotografier samt ritningar. Stort format, 29x19 cm. Inbunden i förlagets gula originallinneband med ryggtiteletikett i skinn. Bra skick. Med Georg Hesselmans exlibris.
- Orginalupplagan av Gösta Sellings klassiker om de svenska herrgårdshemmens inredning och planlösning under 1700-talet.
- Orginalupplagan av Gösta Sellings klassiker om de svenska herrgårdshemmens inredning och planlösning under 1700-talet.
| Boknummer: 32938 | Pris: 550 kr. |
SILFVING, Jean.
GRIPENBERG OCH MÖRBYLUND.
[Bromma] 1964. 83 sid. Illustrerad. Stort format, 24x17 cm. Häftad med omslagsbild. Delvis ouppskuren.
- Utvidgat särtryck ur 'Från Sommabygd till Vätterstrand'.
- Utvidgat särtryck ur 'Från Sommabygd till Vätterstrand'.
| Boknummer: 12754 | Pris: 285 kr. |
SJÖBERG, Lars & Ursula.
DET SVENSKA RUMMET.
Nytryck. Stockholm, Bonnier Alba. 192 sid. Rikt fotoillustrerad med möbelbilder och möblerade rumsinteriörer. Stort format, 25x26 cm. Förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Gottt skick. ISBN: 9134514812.
- Rikt illustrerad exposé över svenska 1700-tals inredningar med tonvikt på enklare interiörer präglade av en asketisk vardagsenkelhet så som de finns bevarade i slott, herrgårdar, bondgårdar och sommarnöjen. Interiörer från 20 hus behandlas särskilt uftörligt: Almare-Stäket, Drakmöllan, Ekensberg, Groddegården, Kavaljersflygeln på Gripsholm, Katthamra, Levide, Linnés Hammarby, Länna herrgård, Medevi, Odenslunda,Olivehult, Regnaholm, Sandemar, Sundborn, Svindersvik, Sörby, Tegelön, Thureholm och Åkerö.
- Rikt illustrerad exposé över svenska 1700-tals inredningar med tonvikt på enklare interiörer präglade av en asketisk vardagsenkelhet så som de finns bevarade i slott, herrgårdar, bondgårdar och sommarnöjen. Interiörer från 20 hus behandlas särskilt uftörligt: Almare-Stäket, Drakmöllan, Ekensberg, Groddegården, Kavaljersflygeln på Gripsholm, Katthamra, Levide, Linnés Hammarby, Länna herrgård, Medevi, Odenslunda,Olivehult, Regnaholm, Sandemar, Sundborn, Svindersvik, Sörby, Tegelön, Thureholm och Åkerö.
| Boknummer: 10539 | Pris: 185 kr. |
SJÖBERG, Lars & Ursula.
DET SVENSKA RUMMET.
Stockholm, Bonnier Alba 1995. 192 sid. Rikt fotoillustrerad med interiör- och möbelbilder i färg. Stort format, 25x26 cm Förlagets ljusgrå pappband med illustrerat skyddsomslag. Skyddsomslaget skadat nederst på ryggen. ISBN: 9134514813.
- Rikt illustrerad exposé över svenska 1700-tals inredningar med tonvikt på enklare interiörer präglade av en asketisk vardagsenkelhet så som de finns bevarade i slott, herrgårdar, bondgårdar och sommarnöjen. Interiörer från 20 hus behandlas särskilt uftörligt: Almare-Stäket, Drakmöllan, Ekensberg, Groddegården, Kavaljersflygeln på Gripsholm, Katthamra, Levide, Linnés Hammarby, Länna herrgård, Medevi, Odenslunda,Olivehult, Regnaholm, Sandemar, Sundborn, Svindersvik, Sörby, Tegelön, Thureholm och Åkerö.
- Rikt illustrerad exposé över svenska 1700-tals inredningar med tonvikt på enklare interiörer präglade av en asketisk vardagsenkelhet så som de finns bevarade i slott, herrgårdar, bondgårdar och sommarnöjen. Interiörer från 20 hus behandlas särskilt uftörligt: Almare-Stäket, Drakmöllan, Ekensberg, Groddegården, Kavaljersflygeln på Gripsholm, Katthamra, Levide, Linnés Hammarby, Länna herrgård, Medevi, Odenslunda,Olivehult, Regnaholm, Sandemar, Sundborn, Svindersvik, Sörby, Tegelön, Thureholm och Åkerö.
| Boknummer: 25856 | Pris: 220 kr. |
Föregående