Slott & herresäten
Trädgård & Parker > Slott & herresäten
152 titlar hittades, tid 0.27 sekunder.
Sida 1 (av 8) visar titlar 1-20.
ALLT BERÖR CARLBERG. Karlbergs ABC.
Red: Ingemar Persson. Västervik, Ekblads 2004. 143 sid. Illustrerad med fotografier, kartor och teckningar. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick.
- Kortfattad historisk faktasamling om Karlbergs slott, Kongl. Krigsacademien, Krigsskolan, Kadettskolan och andra företeelser som berör Karlberg
- Kortfattad historisk faktasamling om Karlbergs slott, Kongl. Krigsacademien, Krigsskolan, Kadettskolan och andra företeelser som berör Karlberg
| Boknummer: 33676 | Pris: 120 kr. |
ALMQUIST, Joh. Ax.
FRÄLSEGODSEN I SVERIGE UNDER STORHETSTIDEN. Med särskild hänsyn till proveniens och säteribildning. NYKÖPINGS LÄN OCH LIVGEDINGETS SÖDERMANLANDSDEL. 1-2.
Stockholm 1934-35. Sammanlagt X,808 sid. Två häftade ouppskurna volymer. (Skrifter utgivna av Svenska Riksarkivet).
- Komplett i två delar. Del 1: Inledning och tabeller. Del 2: Säterier. Andra delen behandlar säterierna i alfabetisk ordning med detaljerad historik och ägaruppgifter.
- Komplett i två delar. Del 1: Inledning och tabeller. Del 2: Säterier. Andra delen behandlar säterierna i alfabetisk ordning med detaljerad historik och ägaruppgifter.
| Boknummer: 2093 | Pris: 330 kr. |
ALMQUIST, Joh. Ax.
FRÄLSEGODSEN I SVERIGE UNDER STORHETSTIDEN. Med särskild hänsyn till proveniens och säteribildning. SMÅLAND. Band 2: TABELLER (fr.o.m. Sunnerbo härads fögderi).
Stockholm 1976. 547 sid. Häftad. Blekt rygg. (Skrifter utgivna av Svenska Riksarkivet). ISBN: 9138031191.
| Boknummer: 35042 | Pris: 350 kr. |
ALMQUIST, Joh. Ax.
FRÄLSEGODSEN I SVERIGE UNDER STORHETSTIDEN. Med särskild hänsyn till proveniens och säteribildning. STOCKHOLMS OCH UPPSALA LÄN. 1-2.
Stockholm 1931. Sammanlagt XXVIII,1028 sid. Två häftade ouppskurna volymer. Första delens omslag nedtill med pappersförlust. (Skrifter utgivna av Svenska Riksarkivet).
- Komplett i två delar. Band 1: Inledning och tabeller. Band 2: Säterier. Andra delen behandlar säterierna i alfabetisk ordning med detaljerad historik och ägaruppgifter.
- Komplett i två delar. Band 1: Inledning och tabeller. Band 2: Säterier. Andra delen behandlar säterierna i alfabetisk ordning med detaljerad historik och ägaruppgifter.
| Boknummer: 1299 | Pris: 350 kr. |
ALMQUIST, Joh. Ax.
FRÄLSEGODSEN I SVERIGE UNDER STORHETSTIDEN. Med särskild hänsyn till proveniens och säteribildning. ÖSTERGÖTLAND. 1-2.
Stockholm 1947. Sammanlagt ca 1250 sid. Två häftade volymer. (Skrifter utgifna av Svenska Riksarkivet, 1:3).
- Komplett i två delar. Band 1: Inledning och tabeller. Band 2: Säterier. Andra delen behandlar säterierna i alfabetisk ordning med detaljerad historik och ägaruppgifter.
- Komplett i två delar. Band 1: Inledning och tabeller. Band 2: Säterier. Andra delen behandlar säterierna i alfabetisk ordning med detaljerad historik och ägaruppgifter.
| Boknummer: 1329 | Pris: 450 kr. |
ALMQUIST, Joh. Ax.
FRÄLSEGODSEN I SVERIGE UNDER STORHETSTIDEN. Med särskild hänsyn till proveniens och säteribildning. ÖSTERGÖTLAND. Band 2: SÄTERIER.
Stockholm 1947. 588 sid. Bra häftat ex. (Skrifter utgifna av Svenska Riksarkivet, 1:3).
- Exemplar tryckt på extra tjockt papper. Behandlar Östergötlands säterier i alfabetisk ordning med detaljerad historik och ägaruppgifter.
- Exemplar tryckt på extra tjockt papper. Behandlar Östergötlands säterier i alfabetisk ordning med detaljerad historik och ägaruppgifter.
| Boknummer: 35044 | Pris: 350 kr. |
AMBRIUS, Jonny.
GÄRSNÄS SLOTT. Gyorthesnaes.
[Gärsnäs, Gärsnäs slott] 2011. Opaginerad (80) sid. Rikt illustrerad med foton av Stefan Larsson. Stort format, 28x24 cm. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick.
| Boknummer: 35345 | Pris: 160 kr. |
ANDERSON, Iwar.
GÖKSHOLM. Från medeltida borg till nutida bostad.
Stockholm 1965. 152 sid. Illustrerad med fotografier och 43 planscher med planritningar. Fint häftat oskuret och ouppskuret ex. med illustrerat skyddsomslag. (Kungl. Vitterhets-, historie- och antikvitetsakademiens Handlingar. Antikvariska serien, 15).
| Boknummer: 10821 | Pris: 120 kr. |
ANDERZON, Markus.
FOGELVIKS STORHETSTID. En historik om ett gods blomstringstid under 1700-talet.
Gamleby, PM Bokförlag 1995. 19 sid. Rikt illustrerad. Klammerhäftad med omslagsbild. ISBN: 9186742647.
| Boknummer: 20486 | Pris: 100 kr. |
ANDRÉN, Erik.
SKOKLOSTER. Ett slottsbygge under stormaktstiden.
Stockholm, Nordisk Rotogravyr 1948. 352 sid. Genomgående rikt illustrerad med fotografier, fasad- och planritningar samt teckningar. Stort format, 25x21 cm. Inbunden i förlagets dekorerade linneband med välbevarat illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. (Byggnader och Minnesmärken).
- Monograph on the Palace of Skokloster south of Uppsala. Captions and summary in English.
- Monograph on the Palace of Skokloster south of Uppsala. Captions and summary in English.
| Boknummer: 11080 | Pris: 330 kr. |
BARUP, Kerstin - EDSTRÖM, Mats.
SKÄRVA. Iscensättningen av ett lantställe.
Andra korrigerade upplagan. Stockholm, Byggförlaget 2000. 138 sid. + 24 planschsidor med foton. Illustrerad med 125 äldre historiska bilder, teckningar och ritningar. Stort format, 25x17 cm. Inbunden i förlagets svarta halvklotband med monterad pärmtiteletikett. ISBN: 9179881718.
- Om den vackra herrgården Skärva från sent 1700-tal belägen strax utanför Karlskrona. Upphovsmän var skeppskonstruktören Fredrik Henrik af Chapman och Carl August Ehrensvärd.
- Om den vackra herrgården Skärva från sent 1700-tal belägen strax utanför Karlskrona. Upphovsmän var skeppskonstruktören Fredrik Henrik af Chapman och Carl August Ehrensvärd.
| Boknummer: 11062 | Pris: 220 kr. |
BEDOIRE, Fredric.
GULDÅLDER. Slott och politik i 1600-talets Sverige.
Stockholm, Bonniers 2001. 275 sid. Rikt illustrerad med äldre dokumenterande fotografier och bilder. Stort format, 29x20 cm. Förlagets svarta klotband med ryggtitel i guld och välbevarat illustrerat skyddsomslag. Nyskick. ISBN: 9100574929.
- 1908 cyklade en grupp unga arkitekter från Konsthögskolan runt i Sverige och fotograferade, tecknade och mätte upp slott och herresäten från 1600-talet som då ännu var förfallna, i vardaglig användning eller bortglömda. Bland deltagarna var bl a Sigurd Curman, Ragnar Hjorth, Martin Olsson och Gunnar Asplund.
- 1908 cyklade en grupp unga arkitekter från Konsthögskolan runt i Sverige och fotograferade, tecknade och mätte upp slott och herresäten från 1600-talet som då ännu var förfallna, i vardaglig användning eller bortglömda. Bland deltagarna var bl a Sigurd Curman, Ragnar Hjorth, Martin Olsson och Gunnar Asplund.
| Boknummer: 11029 | Pris: 325 kr. |
BERG, Arno.
Akershus slott i 1600-1700-årene. 1-2.
Oslo, J.W. Cappelen 1950-51. 237 + 175 sid. + planscher med bilder i färg. Illustrerade i texten. Stort format, 31x22 cm. Två häftade volymer i gott skick med skyddsomslag. Liten stämpel i första delen.
- Komplett i två volymer.
- Komplett i två volymer.
| Boknummer: 9707 | Pris: 770 kr. |
BERGUNDA.
Red: Sten Almquist, Ewert Gunnarsson, Gottfrid Nilsson m fl. Bergunda, Öja Hembygds- och Kulturminnesförening 1974. 352 sid. Illustrerad med äldre svartvita fotografier och nyare i färg. Inbunden i förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Fint skick.
- Hembygdsbok om Bergunda, Öja och Öjaby med separata kapitel om bl a Bergqvara gods och Gemla säteri.
- Hembygdsbok om Bergunda, Öja och Öjaby med separata kapitel om bl a Bergqvara gods och Gemla säteri.
| Boknummer: 26229 | Pris: 100 kr. |
BJÖRKLUND, Eva.
Malmöhus - A Tour through the Castle and its History. Utgiven av Stadsmuseet, Malmö Museer.
Malmö 1998. 67 sid. Rikt fotoillustrerad svartvitt och färg. Stort format, 29x19 cm. Häftad. ISBN: 9187336308.
| Boknummer: 11244 | Pris: 125 kr. |
BJÖRKSUND. En levande historia.
Malmö, Bokförlaget Arena 2010. 375 sid. Rikt illustrerad med äldre svartvita fotografier, nyare i färg och färgbilder av oljemålningarna i porträttsamlingen. Stort format, 30x20 cm. Inbunden i förlagets klotryggband med monterad omslagsbild i färg. Nyskick.
- Mot bakgrund av ett omfattande arkivmaterial och herrgårdens stora porträttsamling ges en utförlig bild av godsets utveckling och ägarfamiljerna Gyllenstierna och Mörners insatser, godsets framväxt och byggnadernas historia.
- Mot bakgrund av ett omfattande arkivmaterial och herrgårdens stora porträttsamling ges en utförlig bild av godsets utveckling och ägarfamiljerna Gyllenstierna och Mörners insatser, godsets framväxt och byggnadernas historia.
| Boknummer: 33456 | Pris: 320 kr. |
BOKEN OM SOFIERO. Ett kungligt sommarresidens vid Sundets strand skildrat i ord och bild till hundraårsjubileet av slottets tillblivelse.
Tredje upplagan med ett antal nytagna fotografier. Malmö, Allhem 1971. 242 sid. Fotoillustrerad med 295 bilder, varav 45 i färg. Stort format, 28x19 cm. Inbunden i förlagets klotband med fint illustrerat skyddsomslag. Fint skick.
- Texter av Stig H-son-Ericson, Carl-Fredrik Palmstierna och Sven Gréen.
- Texter av Stig H-son-Ericson, Carl-Fredrik Palmstierna och Sven Gréen.
| Boknummer: 32617 | Pris: 200 kr. |
BRINGÉUS, Nils-Arvid.
HERRSKAP OCH HUSHÅLLNING PÅ KIVIKS ÄSPERÖD. Med C.F. Falléns anteckningar 1821.
Uppsala 2000. 280 sid. Illustrerad med äldre bilder och fotografier i svartvitt och färg. 24x20 cm. Förlagets laminerade pappband med omslagsbild. (Folklivsskildringar och bygdestudier ,14). ISBN: 9185352403.
- Om herrgården Äsperöds människor och kulturhistoria från 1500-talet till i dag.
- Om herrgården Äsperöds människor och kulturhistoria från 1500-talet till i dag.
| Boknummer: 15517 | Pris: 285 kr. |
BURMAN, Gerhard von (1653-1701).
PROSPECTER AF ÅTSKILLIGE MÄRKVÄRDIGE BYGGNADER, SÄTERIER OCH HERRE-GÅRDAR UTI SKÅNE avritade 1680 och från trycket 1756 ... utgivna av ... Abraham Fischer.
Malmö, John Kroon, Malmö Ljustrycksanstalt 1957. (6) sid. + 26 planscher, varav 1 utvikbar & (4),14 + 16 sid. text. Stort tvärformat, 32x45 cm. Inbunden i förlagets marmorerade pappband med monterad titeletikett på främre pärmen. Lätt bågnade pärmar.
- Nytryck i faksimil med kopparsticken från 1756 års upplaga och texten från 1856 års beskrivning. Berhard von Burmans avritningar av ett 50-tal skånska gårdar utfördes 1680 men utgavs först 1756 som 26 planscher utförda i kopparstick. 1856 utgavs ett nytryck av P. Ad. Huldberg i Stockholm med bilderna i fotolitografi. Till originalupplagan från 1756 fanns ingen text men Huldberg lät till sin upplaga utarbeta en textavdelning av Karl Ferdinand Lindström som innehåller många intressanta byggnads- och personhistoriska upplysningar. Faksimilupplagan återger originalupplagans kopparstick i originalstorlek samt textavdelningen från 1856. I en avslutande avdelning har William Karlsson gjort rättelser och tillägg till 1856 års text och à jourfört den till nutid.
- Nytryck i faksimil med kopparsticken från 1756 års upplaga och texten från 1856 års beskrivning. Berhard von Burmans avritningar av ett 50-tal skånska gårdar utfördes 1680 men utgavs först 1756 som 26 planscher utförda i kopparstick. 1856 utgavs ett nytryck av P. Ad. Huldberg i Stockholm med bilderna i fotolitografi. Till originalupplagan från 1756 fanns ingen text men Huldberg lät till sin upplaga utarbeta en textavdelning av Karl Ferdinand Lindström som innehåller många intressanta byggnads- och personhistoriska upplysningar. Faksimilupplagan återger originalupplagans kopparstick i originalstorlek samt textavdelningen från 1856. I en avslutande avdelning har William Karlsson gjort rättelser och tillägg till 1856 års text och à jourfört den till nutid.
| Boknummer: 10563 | Pris: 750 kr. |
BÖHN-JULLANDER, Ingrid.
HÖRLE HERRGÅRD. En bruksmiljö från 1700-talet mitt.
Avhandling. Jönköping 1972. 172 sid. Illustrerad med ritningar och fotografier i svartvitt och färg. Stort format, 30x21 cm. Häftad med omslagsbild. Fint skick.
- Hörle herrgård i Jönköpings län uppfördes 1746. Bengt Wilhelm Carlberg var arkitekt och för inredning och dekorationer svarade Carl Hårleman och Johan Pasch. - Summary in French, (8 pp). Résumé en Francais.
- Hörle herrgård i Jönköpings län uppfördes 1746. Bengt Wilhelm Carlberg var arkitekt och för inredning och dekorationer svarade Carl Hårleman och Johan Pasch. - Summary in French, (8 pp). Résumé en Francais.
| Boknummer: 6118 | Pris: 285 kr. |
Föregående