Classica antikvariat

Första sidan Varukorg Bokskåp Om Classica Kontakt

Pomologi

Trädgård & Parker > Pomologi

19 titlar hittades, tid 0.21 sekunder.
Sida 1 (av 1) visar titlar 1-19.

Föregående Föregående · 1 · Nästa Nästa

AUBERT, Philippe - LUGEON, André.
Arboriculture fruitière moderne.
Troisième edition, revue et augmentée. Lausanne, Librairie Payot 1947. 364 pp. 245 photo illustrations and drawings. Publisher's hard cover binding.
Boknummer: 12727 Pris: 360 kr.

BRANDT, Kajsa.
ÄPPLET. FRÅN MYT TILL MUN.
Ystad 1999. 156 sid. Rikt fotoillustrerad i färg. Stort format, 23x21 cm. Förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9197118885.
- Kulturhistoriskt om äpplet i mytologi, litteratur, bildkonst, folktro och kokkonst.
Boknummer: 11210 Pris: 220 kr.

DAUTHENAY, Henri - OBERTHÜR, René (eds).
RÉPERTOIRE DE COULEURS pour aider à la détermination des couleurs des Fleurs, des Feuillages et des Fruits. 1-2.
Rennes & Paris, Société Française des Chrysanthémistes 1905. Two explanatory booklets: 'Répertoire de couleurs': (2),82 pp. + 3 plates, 2 of which in colour & 'Classement des planches ...': 11 pp. 365 colour plates with ca 1200 colour samples enclosed in two original decorated folding portfolios with ribbon straps attached. Folio, 25x17 cm.
- First edition. Collection of plates for the botanical determination of colours in flowers, leaves and fruits. Each plate lists names of colours in French, German, English, Spanish and Italian. Includes an alphabetical list of the names of colours in five languages.
Boknummer: 31498 Pris: 1850 kr.

ENEROTH, Olof.
HANDBOK I SVENSK POMOLOGI. 1-3. Eller beskrifning öfver ädlare i Sverige på fritt land odlade trädfrukter och fruktträd. Del 1: Allmän inledning. Del. 2: Äpplen. Del 3: Päron.
Ny upplaga. Omarbetad och tillökad af Alexandra Smirnoff. Stockholm, Norstedt & Söner 1896-99. 126,(1), 498,(1) & 344,(1) sid. Rikt illustrerad med genomskärningsteckningar. Stort format, 24x17 cm. Tre delar sammanbundna i ett blått privatbundet halvklotband utan ryggtitel.
- Komplett med tre delar i en volym.
Boknummer: 12552 Pris: 1950 kr.

FERLENIUS, Gustaf Rudolf.
RÄTT FRUKT I RÄTT TID. Frukter och bär i handel och hushåll.
Västerås, ICA-förlaget 1951. 40 sid. Rikt illustrerad med färgbilder av frukter i naturlig storlek. Stort format, 30x21 cm. Inbunden i förlagets klotryggband med omslagsbild. Fint skick.
- Praktisk handbok för med bilder, beskrivningar och råd om lagring, plocknings- och förbrukningstid för äppel-, plommon- och päronsorter.
Boknummer: 19899 Pris: 185 kr.

FRISK FRUKT.
Utg. av Bayer Agro-Kemi AB. Malmö 1967. 167 sid. Illustrerad med 111 växt- och insektsbilder i färg. Häftad med omslagsbild. Namnteckning.
- Bayer Agro-Kemis utförliga handbok i användning av företagets växtskyddsmedel för frukt- och bärodling, sprutmedelsanvändning och sprutteknik.
Boknummer: 14031 Pris: 360 kr.

KRONOBERGS LÄNS KONGL. HUSHÅLLNINGS-SÄLLSKAPS HANDLINGAR. Häfte 1-5.
Wexiö, Carl Fredric Berg 1815-1819. Häfte 1: (2),80 sid. + 1utvikbar tabell. Häfte 2: (1),80 sid. Häfte 3: 62 sid. Häfte 4: 40 sid. Häfte 5: 47 sid. Sammanbunden med: STADGAR FÖR KRONOBERGS LÄNS KONGLIGA HUSHÅLLNINGS-SÄLLSKAP. 1814. 26 sid. + CIRCULAIRE TILL SOCKNE HUSHÅLLS-KOMMITTEERNE I KRONOBERGS LÄN. 1817. 15 sid. + UNDERRÄTTELSE OM FRUCKT-TRÄNS OCH ÄDLA WILDA TRÄNS SÅNING, PLANTERING OCH SKÖTSEL. 1817. (4),44,(2) sid. + [KIHLSTRÖM, E]. BERÄTTELSE. [1817]. (8) sid. + Tabell. (2) sid. + 1 utvikbar plansch i kopparstick 'Saltpeter-Sjuderiugn'. Åtta arbeten sammanbundna i ett skinnryggband (senare hälften av 1800-talet) med orangefärgat marmorerat pärmpapper. Ryggskinnets färg och förgyllning delvis avskavt. Femte häftet lagerfläckigt och fjärde häftets början med lagerfläckar. Tredje häftets titelblad och tabellen i första häftet lagerfläckiga.
- Åtta arbeten sammanbundna i en volym.
Boknummer: 35980 Pris: 2800 kr.

LANGE, Theodor.
ALLGEMEINES GARTENBUCH. 1-2. Band 1: Ziergarten und Topfblumenkultur. Band 2: Gemüsebau und Obstbau. Praktische Anleitung zur Anlage und Pflege des Zier- und Zimmergartens, des Gemüse- und Obstgartens für Gartenfreunde und Gärtner.
Fünfte Auflage. Leipzig, Verlag von Otto Spamer utan tryckår, (ca 1910). Vol. 1: (7), 656 sid. Illustrerad med 635 bilder och 50 trädgårdsplaner. Vol. 2: (8), 572 sid. Illustrerad med 350 bilder och 4 trädgårdsritningar. Förlagets två välbevarade klotryggband med omslagsbild och rikt dekorerade ryggar. Namnteckning.
- Komplett i två volymer.
Boknummer: 20821 Pris: 850 kr.

LIND, Gustaf.
SVENSK FRUKT. Färglagda avbildningar jämte beskrivningar över i Sverige odlade frukt- och bärsorter.
Stockholm, Magnus Bergvalls förlag 1920-24. [102] sid. text + 48 planscher med fruktbilder i fin färglitografi. Stort format, 31x25 cm. Inbunden i förlagets mörkbruna halvfranska band med markerade bind och något nött marmorerat pärmpapper. Titelblad och tre påföljande textsidor med mindre fuktrand i nedre ytterhörn.
- Beskriver och avbildar 48 i Sverige odlade frukt- och bärsorter: 26 äpple-, 6 päron-, 10 körsbärs-, 3 plommon- och 3 krusbärssorter. Med planscher i färglitografi efter målningar av Sven Ekblom.
Boknummer: 26467 Pris: 5000 kr.

LOFT, Henry.
FRUGTKONSERVERING. Konditorens syltebog.
Köbenhavn, Teknologisk Instituts forlag 1935. 141 sid. Illustrerad med 58 fotografier och tecknade bilder. Häftad med tryckt omslag. (Konditorens fagskrifter, 3).
- Praktisk handbok med ett stort antal recept.
Boknummer: 30170 Pris: 385 kr.

LUNDIN, Yngve.
HEMTRÄDGÅRDENS FRUKTER OCH BÄR.
Stockholm, Sveriges Pomologiska Förening 1944. 132 sid. Rikt illustrerad med fotografier. Inbunden i förlagets klotryggband med omslagsbild. Bra skick.
- Handbok med praktiska råd för husbehovsodlaren.
Boknummer: 32405 Pris: 120 kr.

LUNDSTRÖM, A.
BESKRIFNING OM FRUKT-TRÄDS UPPDRAGNING AF KÄRNOR, PLANTERING, FÖRÄDLING OCH WÅRD. Till upplysning för landtmän, på Swenska trädgårds-föreningens anmodan utgifwen.
Stockholm, P.A. Norstedt & Söner 1833. 7,40 sid. + en plansch i litografi utförd av G. Runbom med bilder av olika sätt att ympa. Fint häftat, oskuret och ouppskuret ex. i tryckt gråpappersomslag. Mycket fint skick.
- Bibliografisk referens: Hebbe 'Den svenska lantbrukslitteraturen' nr 1684 och Halldor 'Förteckning över i Sverige utkommen litteratur rörande trädgårdsodling 1628-1930' sid. 470.
Boknummer: 13283 Pris: 850 kr.

MÖRNER, Carl Th.
KAPPLOMMON. Utredning i en nomenklaturfråga.
Utan förlagsort och tryckår. 6 sid. Stort format, 25x18 cm. Häftad i ljusbrunt pappersomslag. Stämpel 'Från författaren'.
Boknummer: 34352 Pris: 100 kr.

PIHL, Axel - ERIKSSON, Jakob (red).
SVENSKA FRUKTSORTER I FÄRGLAGDA AVBILDNINGAR.
Utg: Svenska Trädgårdsföreningen. Andra upplagan. Stockholm, P.A. Norstedt & Söner 1924. [218] sid. text + 100 planscher med bilder i färglitografi tryckta hos firma Ivar Haeggströms Litografiska avdelning i Stockholm. Stort format, 31x24 cm. Förlagets tegelröda halvfranska band med marmorerat pärmpapper, övre rödfärgat snitt och ryggdekor i guld. Blekt rygg, i övrigt fint skick.
- Pomologiskt standardverk med utförliga beskrivningar och helsidesbilder i färglitografi av 50 äpplen, 25 päron, 10 körsbär och 15 plommon. Innehåller en litteraturförteckning över pomologisk litteratur.
Boknummer: 14037 Pris: 6800 kr.

RETZIUS, Anders Jahan (1742-1821).
FÖRSÖK TIL EN FLORA OECONOMICA SVECIÆ ELLER SWENSKA WÄXTERS NYTTA OCH SKADA I HUSHÅLLNINGEN. Del 1.
Lund, tryckt hos Joh. Lundblad på författarens bekostnad 1806. (2),VIII,414 sid. Inbunden i ett nött brunt samtida skinnryggband med ryggtiteletikett. Pärmkanter, hörn och pärmpapper hårt nötta. Titeletiketten naggad i kanterna och skadad deltiteletikett i glättad papp. Titelblad något solkigt, i övrigt ren inlaga. Med J A Engeströms och N. H. Malmars namnteckningar.
- Endast första delen. Bibliografisk referens: Hebbe 'Den svenska lantbrukslitteraturen' nr 1093.
Boknummer: 33823 Pris: 1250 kr.

SAMUELSSON, Lars-Eric - SCHENKMANIS, Ulf.
FRUKTPRAKTIKA. Praktisk hjälpreda i trädgården.
Stockholm, Carlssons 1990. 153 sid. Illustrerad med instruktiva tecknade bilder. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild.
- Praktiskt inriktad handbok med handfasta råd.
Boknummer: 29509 Pris: 140 kr.

SEMLER. Heinrich
DIE GESAMTE OBST-VERWERTUNG nach den Erfahrungen durch die nordamerikanische Konkurrenz.
Zweite vermehrte und verbesserte Auflage. Wismar, Hinstorff 1895. VIII, 664 sid. Illustrerad med 165 trästick i texten. Välbevarat dekorerat grönt originalklotband.
Boknummer: 24579 Pris: 1000 kr.

TRUEDSSON, Åke.
FRUKT OCH BÄR.
Stockholm, Natur & Kultur 2007. 112 sid. Rikt illustrerad med foton och instruktiva teckningar. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9789127355750.
- Presenterar 50 frukter och bär med praktiska odlingsråd, användningsområden, näringsinnehåll m. m.
Boknummer: 35934 Pris: 100 kr.

[DRAKE af HAGELSRUM, Gustaf].
ADONIS TULIPANAROSENSIS sive enumeratio plantarum, quae in horto Stinae coluntur.
Nässjö 1938. 16 sid. Interfolierad. Klammerhäftad med tryckt omslag. Mycket fint skick.
- Förteckning tryckt i 25 numrerade exemplar, varav detta är ex. nr 25. Omslaget med en blyertsantecking 'Eget'. Gustaf Drake af Hagelsrum (1877-1939), apotekare, farmacihistoriker och författare till referensverket om Linnés vetenskapliga avhandlingar.
Boknummer: 29403 Pris: 360 kr.

Föregående Föregående · 1 · Nästa Nästa

Första sidan Varukorg Bokskåp Om Classica Kontakt
© Copyright 2004-13 Antikvariat Classica