Öland
Topografi Sverige > Öland
99 titlar hittades, tid 0.22 sekunder.
Sida 1 (av 5) visar titlar 1-20.
10 FOTOVYER FRÅN SÖDRA ÖLAND.
Borgholm, Nilssons Foto utan tryckår (1950-tal). 10 svartvita originalfotografier förvarade i förlagets pappfodral. Format, 6x10 cm.
| Boknummer: 14219 | Pris: 240 kr. |
12 FOTOVYER AV SÖDRA ÖLAND.
Borgholm, Nilssons Foto utan tryckår (ca 1960). 12 svartvita originalfotografier i förlagets pappfodral. 6x10 cm.
| Boknummer: 14742 | Pris: 185 kr. |
AHLQVIST, Abraham.
ÖLANDS HISTORIA OCH BESKRIFNING. 1 & 2:1-2.
Uppsala, Brombergs 1979. Sammanlagt ca 1140 sid. Illustrerad med med bilder av kopparstick. Förlagets två välbevarade pappband med omslagsbild. Mycket fint skick. (Brombergs faksimilserie). ISBN: 9185342726.
- Nytryck i faksimil av originalupplagan från 1822-27. Komplett med tre delar i två band med en nyskriven inledning av Sölve Göransson.
- Nytryck i faksimil av originalupplagan från 1822-27. Komplett med tre delar i två band med en nyskriven inledning av Sölve Göransson.
| Boknummer: 14675 | Pris: 300 kr. |
ALBERTSON, Nils.
VERONICA PRAECOX ALL. FUNNEN PÅ ÖLAND.
Lund 1944. 6 sid. Häftad. (Botaniska Notiser 1944).
- Mit einer Zusammenfassung in deutscher Sprache.
- Mit einer Zusammenfassung in deutscher Sprache.
| Boknummer: 35049 | Pris: 90 kr. |
ANDERSSON, Nils - ANDERSSON, Olof.
SVENSKA LÅTAR. Småland, Öland och Blekinge.
Stockholm, P. A. Norstedt & Söners förlag 1935. (6),187 sid. Illustrerad med porträttfotografier av spelmän. Stort format, 28x20 cm. Häftad med blankt omslag. (Svenska låtar, 18).
- 318 låtar med noter.
- 318 låtar med noter.
| Boknummer: 35321 | Pris: 185 kr. |
ARESKOG, Carl.
EN BOK OM ÖLAND.
Lund, Gleerups 1941. 269 sid. + fotoplanscher och en utvikbar ölandskarta i färg. Förlagets välbevarade halvklotband med främre omslag medbundet. Namnteckning.
- Med en avslutande bibliografi 'Litteratur om Öland'.
- Med en avslutande bibliografi 'Litteratur om Öland'.
| Boknummer: 11965 | Pris: 145 kr. |
ARESKOG, Carl.
EN BOK OM ÖLAND.
Stockholm, Carlssons 1991. 269 sid. Förlagets orangefärgade pappband med omslagsbild. Fint skick. ISBN: 9177984722.
- Senaste upplagan av Carl Areskogs klassiker om ön, dess historia, människor och natur.
- Senaste upplagan av Carl Areskogs klassiker om ön, dess historia, människor och natur.
| Boknummer: 26106 | Pris: 100 kr. |
ARESKOG, Carl.
MITT OSKAR - MINNEN AV LIV OCH PERSONER 1901-1926.
[Nybro, Oskars hembygdsförening] 2004. 183 sid. Illustrerad. Stort format, 30x21 cm. Inbunden i förlagets röda klotband med ryggtitel i guld. Fint skick. ISBN: 9163141574 .
- Carl Areskog, linnéansk präst i ett kvarts sekel (1901-26 ) i Oskars församling mellan Kalmar och Nybro.
- Carl Areskog, linnéansk präst i ett kvarts sekel (1901-26 ) i Oskars församling mellan Kalmar och Nybro.
| Boknummer: 20373 | Pris: 220 kr. |
ARNELL, Kjell-Håkan - BESKOW SJÖBERG, Margareta m. fl
ÖLANDS JÄRNÅLDERSGRAVFÄLT. Volym I.
Stockholm, Riksantikvarieämbetet & Statens historiska museer 1987. 438 sid. Rikt illustrerad med fotografier, tecknade föremålsbilder och kartor. Stort format, 30x21 cm. förlagets pappband med omslagsbild. ISBN: 9171926968.
- Behandlar socknarna: Alböke, Köpings, Räpplinge, Löts, Egby, Bredsätra och Gärdslösa. - Describes Iron age Cemeteries in seven Parishes on central Öland. Bilingual picture captions and summaries in English.
- Behandlar socknarna: Alböke, Köpings, Räpplinge, Löts, Egby, Bredsätra och Gärdslösa. - Describes Iron age Cemeteries in seven Parishes on central Öland. Bilingual picture captions and summaries in English.
| Boknummer: 20857 | Pris: 350 kr. |
ATLAS ÖFVER SVERIGE, EFTER GENERALSTABENS GENERALKARTA. Med fullständigt namnregister öfver alla å kartorna upptagna namn.
Red: Nils Selander. Stockholm, Looström & Komp. utan tryckår [18--]. Alfabetiskt ordnat namnregister, (7 sid). + 13 kartor tryckta i färglitografi. Tvärformat, 24x33 cm. Förlagets välbevarade bruna klotband med blindpressad svart pärmdekor. Fint skick.
| Boknummer: 21195 | Pris: 1250 kr. |
ATT ILLUSTRERA STORMAKTEN. Den svenska Fortifikationens bilder 1654-1719.
Lund, Historiska Media 2001. 144 sid. Rikt illustrerad med äldre historiska bilder, kopparstick och detaljkartor. Tvärformat, 24x27 cm. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. (Karolinska förbundets årsbok 1999) & (Meddelanden från Krigsarkivet, 20). ISBN: 9189442164.
- Innehåller 'Fortifikation och de militära kartsamlingarna' av Ulf Söderberg, 'Kartor och konst' av Mårten Snickare, 'Militär kartering och militära kartor under karolinsk tid' av Björn Gäfvert, 'Fortifikationens ritare' av Lars Ericson och 'Bildernas publik' av Åsa Karlsson.
- Innehåller 'Fortifikation och de militära kartsamlingarna' av Ulf Söderberg, 'Kartor och konst' av Mårten Snickare, 'Militär kartering och militära kartor under karolinsk tid' av Björn Gäfvert, 'Fortifikationens ritare' av Lars Ericson och 'Bildernas publik' av Åsa Karlsson.
| Boknummer: 9854 | Pris: 220 kr. |
BERGGREN, Johan Adolph (1782-1839).
MATRIKEL ÖFVER ORDINAR. TJENSTEMÄN VID FÖRSAMLINGARNE OCH LÄROVERKEN I SVERIGE OCH NORRIGE.
Götheborg, tryckt hos Sam. Norberg 1826. (4),XXII,318 sid. Inbunden i ett någorlunda samtida halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och något nött rygg. Titelbladet fläckigt med lagade revor och några marginalskador. Företalets första sida med fläckar och tre blad i början förstärkta i inre marginalen. Registrets sista sida solkigt och fläckigt och med anteckningar nedtill. Inlagan ställvis med marginalanteckningar och rättelser i bläck och blyerts.
- Avslutas med ett alfabetiskt ordnat ortsregister (22 sid).
- Avslutas med ett alfabetiskt ordnat ortsregister (22 sid).
| Boknummer: 34578 | Pris: 550 kr. |
BILLOW, Anders.
ÖLAND.
Stockholm 1925. 121 sid. + en utvikbar Ölandskarta i färg. Illustrerad med 25 fotografier och 5 kartor. Förlagets röda klotband med mjuka pärmar och titel i guld. (Svenska Turistföreningens Resehandböcker, 32).
- Innehåller förslag på lämpliga utflykter på Ölands landsbygd med beskrivning av natur och sevärdheter.
- Innehåller förslag på lämpliga utflykter på Ölands landsbygd med beskrivning av natur och sevärdheter.
| Boknummer: 9555 | Pris: 125 kr. |
BILLOW, Anders.
ÖLAND.
Utg: Svenska Turistföreningen. Stockholm 1925. 121 sid. + annonssidor & en utvikbar karta i färg. Illustrerad med fotografier och kartor. Inbunden i förlagets röda klotband med mjuka pärmar och titel i guld. (STF:s Resehandböcker, 32).
- Innehåller förslag på lämpliga utflykter på Ölands landsbygd med beskrivning av natur och sevärdheter.
- Innehåller förslag på lämpliga utflykter på Ölands landsbygd med beskrivning av natur och sevärdheter.
| Boknummer: 27636 | Pris: 135 kr. |
(Birgitta) - LINDGREN, Mereth.
BILDEN AV BIRGITTA.
Höganäs, Wiken 1991. 200 sid. Rikt illustrerad med äldre historiska bilder av Birgitta. Stort format, 24x20 cm. Inbunden i förlagets rejäla klotband med illustrerat skyddsomslag. Bra skick.
- Presenterar 350 bevarade Birgittabilder från tiden 1380-1600 (träskulpturer, kalkmålningar, broderade och graverade bilder) från det medeltida Sverige inklusive Finland. - 'The image of The Holy Birgitta'. Summary in English (12 pp).
- Presenterar 350 bevarade Birgittabilder från tiden 1380-1600 (träskulpturer, kalkmålningar, broderade och graverade bilder) från det medeltida Sverige inklusive Finland. - 'The image of The Holy Birgitta'. Summary in English (12 pp).
| Boknummer: 33341 | Pris: 185 kr. |
BODORFF, Johan Viktor.
BIDRAG TILL KÄNNEDOMEN OM FOLKSPRÅKET PÅ ÖLAND.
Avhandling. Stockholm, tryckt hos K. L. Beckman 1875. 84 sid. Inbunden i nytt fint marmorerat pappband med svart ryggtiteletikett, (A. Nilsson). Titelbladet överst med äldre namnteckning. Mycket fint skick.
- Andra hälften av boken utgörs av en ordlista (42 sid) över ölandsmålets benämningar på boningshus, uthus, kläder, maträtter, bak, textilier, verktyg, husdjur, nötkreatur, jordbruk, åkerbruks- och körredskap samt fiske.
- Andra hälften av boken utgörs av en ordlista (42 sid) över ölandsmålets benämningar på boningshus, uthus, kläder, maträtter, bak, textilier, verktyg, husdjur, nötkreatur, jordbruk, åkerbruks- och körredskap samt fiske.
| Boknummer: 31580 | Pris: 750 kr. |
BOJS, Eric - EDWALL, Pehr.
ÖLANDSBUKETTEN.
Kalmar, Tidningen Barometern 1978. 51 sid. Rikt illustrerad med akvareller av Eric Bojs. Förlagets pappband med pärmdekor i guld. Fint skick.
- Botaniska strövtåg med bild och beskrivningar av ett trettiotal blommor på Öland.
- Botaniska strövtåg med bild och beskrivningar av ett trettiotal blommor på Öland.
| Boknummer: 25215 | Pris: 140 kr. |
BRA ATT VETA OM ÖLAND. 1979.
Borgholm, Ölands turistförening 1979. 94 sid. Rikt illustrerad med foton, annonser och kartor. Klammerhäftad med omslagsbild i färg.
| Boknummer: 18997 | Pris: 90 kr. |
Bra att veta om Öland. 1983.
Borgholm, Ölands turistförening 1983. 111 sid. Rikt illustrerad med foton och kartor. Klammerhäftad med omslagsbild i färg.
| Boknummer: 13677 | Pris: 90 kr. |
EKBERG, Micael - ERIKSSON, Leo - JANGFELDT, Bengt.
SOLLIDEN. Ett hundra år av kungligt sommarliv.
Stockholm, Byggförlaget 2006. 174 sid. Rikt illustrerad med äldre svartvita foton, nyare i färg och ritningar. Stort format, 32x22 cm. Inbunden i förlagets klotryggband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9789179882785.
- Behandlar slottsbyggnadens tillkomsthistoria och förebilder, arkitekten Torben Gruts insatser samt Sollidens historia i ett öländskt perspektiv.
- Behandlar slottsbyggnadens tillkomsthistoria och förebilder, arkitekten Torben Gruts insatser samt Sollidens historia i ett öländskt perspektiv.
| Boknummer: 23520 | Pris: 300 kr. |
Föregående