Konstnärligt illustrerat
Skönlitteratur & Lyrik > Konstnärligt illustrerat
228 titlar hittades, tid 0.26 sekunder.
Sida 1 (av 12) visar titlar 1-20.
ABC SKRIVET FÖR SVENSKA FOLKET. Hylands hörna. Med bilder av Olle Olsson Hagalund, Bror Marklund, Karl Axel Pehrson, Bror Hjorth, Gustav Rudberg, Lars Norrman, Lennart Rodhe och Martin Lamm.
Stockholm, Sveriges Radios förlag 1966. [32] sid. Rikt illustrerad med bilder i färg. Stort format, 26x21 cm. Häftad med omslagsbild. Mycket fint skick.
- Boken såldes genom Radiohjälpen till förmån för lepra-barn över hela världen.
- Boken såldes genom Radiohjälpen till förmån för lepra-barn över hela världen.
| Boknummer: 26159 | Pris: 100 kr. |
ABRAM-NILSSON, Kerstin - AXELSSON, Axel Valdemar.
LYCKLIGA NI SOM LEVER. Om rätten till vår död.
Stockholm, Atlantis 2003. 135 sid. Rikt illustrerad med teckningar av Kerstin Abram-Nilslson. Häftad med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 917486632X.
- Konstnären och grafikern Kerstin Abram-Nilssons (1931-1998) dagboksnotiser och teckningar från sjukdomstiden i förlamningssjukdomen ALS och ett inlägg i debatten om människors rätt till en självvald död. Förord av P.C. Jerslid.
- Konstnären och grafikern Kerstin Abram-Nilssons (1931-1998) dagboksnotiser och teckningar från sjukdomstiden i förlamningssjukdomen ALS och ett inlägg i debatten om människors rätt till en självvald död. Förord av P.C. Jerslid.
| Boknummer: 17688 | Pris: 100 kr. |
AFRIKANSK NEGERDIKTNING. Ordspråk och dikter, berättelser och sägner tolkade av Carl Kjersmeier. Översatt från danska av Maria Wine.
Stockholm, Norstedts 1948. 50 sid. Illustrerad med bilder efter färgkritsteckningar av Mogens Zieler. 27x20 cm. Förlagets pappband med omslagsbild i färg. Tillskrift på fria försättsbladet.
- Omslaget utgörs av en färglitografi av Mogens Zieler med en stiliserad orm som effektfullt sträcker sig över de båda omslagen.
- Omslaget utgörs av en färglitografi av Mogens Zieler med en stiliserad orm som effektfullt sträcker sig över de båda omslagen.
| Boknummer: 14207 | Pris: 250 kr. |
ALAIN-FOURNIER, [Henri Alban].
THE WANDERER = LE GRAND MEAULNES. Translated from the French by Francoise Delisle. With an introduction by Henri Peyre and illustrations by Dignimont.
New York, The Heritage Press 1958. (30),232 sid. + 31 planscher med färglagda teckningar av Dignimont. Stort format, 26x17 cm. Inbunden i förlagets välbevarade klotband med silverfärgat ryggtitelfält. Förvarad i en skyddskassett av papp. Fint skick.
| Boknummer: 35329 | Pris: 150 kr. |
ALJECHEM, Scholem.
Der behexete Schneider.
Berlin 1969. 128 sid. Illustrerad med färglitografier. 4:o. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Namnteckning.
- Illustrerad med 26 helsides färglitografier av Anatoli L. Kaplan.
- Illustrerad med 26 helsides färglitografier av Anatoli L. Kaplan.
| Boknummer: 7569 | Pris: 360 kr. |
ANDERSEN, H.C.
Eventyr.
Köbenhavn, Carit Andersens Forlag [1954]. 128 sid. Illustrerad med bilder och anfanger av Arne Ungermann. Stort format, 26x19 cm. Häftad med omslagsbild.
- Innehåller14 sagor.
- Innehåller14 sagor.
| Boknummer: 13436 | Pris: 150 kr. |
ANDERSEN, Hans Christian (1805-1875).
THE FAIRY TALE OF MY LIFE.
Copenhagen, Nyt Nordisk Forlag & Arnold Busck 1954. 350 pp. 50 illustrations in water-colour by Niels Larsen Stevns. Book designed by Mogens Zieler. 33x24 cm. Publisher's well preserved half cloth. In slipcase with some wear.
| Boknummer: 33936 | Pris: 350 kr. |
ANDERSEN, Hans Christian.
DE NIEUWE KLEREN VAN DE KEIZER.
Amsterdam, Zirkoon 1993. Opaginerad (46) sid. Illustrerad av Karl Lagerfeld. Stort format, 28x27 cm. Med ett bokmärkesband med en liten sax fastknuten i änden. Inbunden i förlagets röda sidenband med monterad omslagsbild. Förvarad i en rikt dekorerad pappkassett. Fint skick. ISBN: 9061776015.
- Dedikation från Karl Lagerfeld: 'Pour Jette Stoltz amicalment Karl'. Konstnärligt illustrerat nederländsk utgåva av Kejsarens nya kläder.
- Dedikation från Karl Lagerfeld: 'Pour Jette Stoltz amicalment Karl'. Konstnärligt illustrerat nederländsk utgåva av Kejsarens nya kläder.
| Boknummer: 32342 | Pris: 360 kr. |
ANDERSSON, Lars.
PESTKUNGENS LEGEND.
Stockholm, Norstedts 1989. 150 sid. Illustrerad av Peter Tillberg. Förlagets svarta pappband med liten omslagsbild. Fint skick. ISBN: 918912621.
| Boknummer: 4957 | Pris: 70 kr. |
ARNOLD, Hans.
MONSTRET SOM VALP.
Stockholm, Sanatorium 2005. Opaginerad (44) sid. Rikt illustrerad med teckningar av Hans Arnold. Inbunden i förlagets klotryggband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9197581607.
| Boknummer: 24969 | Pris: 90 kr. |
AROSENIUS, Erik.
'KLINGELING'. Kommer till alla dem, som fått Gud Faders dyrbaraste gåfva: 'Sinne för humor'.
Göteborg, Förlagsaktiebolaget Västra Sverige 1923. Opaginerad. 10 blad av tjockt papper med monterade färgbilder av Erik Arosenius. Stort format, 32x25 cm. Häftad med omslagsbild och sammanhållen i ryggen av dekorativ vinröd tvinnad snodd. Omslaget med en fuktrand nedtill.
| Boknummer: 24245 | Pris: 150 kr. |
ARTMANN, H. C.
FRANKENSTEIN I SUSSEX.
Stockholm, Sanatorium 2005. Opaginerad (45) sid. Rikt illustrerad med erotiska teckningar av Hans Arnold. Inbunden i förlagets klotryggband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9197581615.
- I kolofonen anges att 'Frankenstein i Sussex utgör en av delarna i den bibliofila boxen Monster, Monster, Monster och säljs ej separat'.
- I kolofonen anges att 'Frankenstein i Sussex utgör en av delarna i den bibliofila boxen Monster, Monster, Monster och säljs ej separat'.
| Boknummer: 24970 | Pris: 140 kr. |
ASKLUND, Erik.
Fattigkrans. En bok om den gamla förstaden.
Originalupplaga. Stockholm, Bonniers 1943. 94 sid. Linneband med ryggtiteletikett i skinn. Omslagen medbundna.
- Illustrerad med vinjetter och 8 helsides originallitografier i svartvitt av Björn Jonson.
- Illustrerad med vinjetter och 8 helsides originallitografier i svartvitt av Björn Jonson.
| Boknummer: 9195 | Pris: 275 kr. |
ASKLUND, Erik.
Fattigkrans. En bok om den gamla förstaden.
Originalupplaga. Stockholm, Bonniers 1943. 94 sid. Ljusgult linneklotband med ryggtiteletikett i skinn, oskurna snitt och omslagen medbundna. Vacker tillskrift från Erik Asklund på försättsbladet.
- Illustrerad med vinjetter och 8 helsides originallitografier av Björn Jonson.
- Illustrerad med vinjetter och 8 helsides originallitografier av Björn Jonson.
| Boknummer: 11877 | Pris: 360 kr. |
ASKLUND, Erik.
SE MIN STAD. Stockholmsbilder.
Stockholm, Rabén & Sjögren/Tidningen Vi 1953. 150 sid. Rikt illustrerad med teckningar av Charles G. Behrens. Förlagets pergamentryggband med ryggtext i guld. Fint skick.
| Boknummer: 19418 | Pris: 100 kr. |
ASPLUND, Karl.
YNGVE BERG. MÄNNISKAN OCH KONSTNÄREN.
Stockholm, Bonniers 1964. 232 sid. Rikt illustrerad med bilder av Yngve Bergs bokomslag och bokillustrationer. Stort format, 26x18 cm. Förlagets klotryggband med skyddsomslag.
- Biografi över bokillustratören och grafikern Yngve Berg.
- Biografi över bokillustratören och grafikern Yngve Berg.
| Boknummer: 8707 | Pris: 150 kr. |
BALLETS DE ROLAND PETIT. Paris.
Paris 1950. Opaginerad [40] sid. + ett löst bifogat programblad. Rikt illustrerad med fotografier och konstreproduktioner i svartvitt och färg. Stort format, 31x24 cm. Klammerhäftad med ryggsnodd.
- Programhäfte i stort format med förord av Jean Anouilh och illustrationer av Clavé och Leonor Fini. Svartvita fotografier av Germaine Kanova.
- Programhäfte i stort format med förord av Jean Anouilh och illustrationer av Clavé och Leonor Fini. Svartvita fotografier av Germaine Kanova.
| Boknummer: 9313 | Pris: 440 kr. |
BALZAC, Honoré de.
RECEPT PÅ LITTERÄR FRAMGÅNG. Översättning av Lily Vallquist.
Stockholm, Bibliofila Klubben 1951. 12 sid. Illustrerad med teckningar av Folke Karlsson. Klammerhäftad med omslagsbild
- Julgåva till Bibliofila Klubbens prenumeranter 1951. Tryckt i 425 numrerade exemplar, varav detta är nr 399.
- Julgåva till Bibliofila Klubbens prenumeranter 1951. Tryckt i 425 numrerade exemplar, varav detta är nr 399.
| Boknummer: 11287 | Pris: 150 kr. |
BANG, Herman.
DE FIRE DJÆVLE.
Stockholm, Sällskapet Bokvännerna 1957. 107 sid. Illustrerad med teckningar av Börje Sandelin. Inbunden i förlagets svarta klotband med främre häftesomslag medbundet. (Bokvännens bibliotek, 34).
- Konstnärligt illustrerad utgåva, tryckt i 800 exemplar.
- Konstnärligt illustrerad utgåva, tryckt i 800 exemplar.
| Boknummer: 31702 | Pris: 150 kr. |
(Bauer) - EWALD, Carl.
BEGYNNELSEN OCH SLUTET. Saga.
Göteborg, Ernst Bauers förlag 1915. 78 sid. Häftad med fint omslag i svart och guld av John Bauer. Tillskrift på fria försättsbladet.
| Boknummer: 17139 | Pris: 250 kr. |
Föregående