Folksagor & sägner
Skönlitteratur & Lyrik > Folksagor & sägner
27 titlar hittades, tid 0.30 sekunder.
Sida 1 (av 2) visar titlar 1-20.
AARNE, A. & THOMPSON, S.
THE TYPES OF THE FOLKTALE. A classification and bibliography. Vol. LXXV.
Second revision, third printing. Helsinki, Academia Scientiarum Fennica 1973. 588 sid. + löst bilagd extra svensk innehållsförteckning. Häftad. (FF communications, 184). ISBN: 9514101324.
- Bibliografi. Förtecknar 2411 äldre folksagor från norra Europa ordnade i fem undergrupper: 1) Enepisodiska djurfabler 2) Flerepisodiska sagor 3) Skämtfabler 4) Kedjesagor 5) Oklassificerade sagor.
- Bibliografi. Förtecknar 2411 äldre folksagor från norra Europa ordnade i fem undergrupper: 1) Enepisodiska djurfabler 2) Flerepisodiska sagor 3) Skämtfabler 4) Kedjesagor 5) Oklassificerade sagor.
| Boknummer: 34654 | Pris: 385 kr. |
AFRIKANSK NEGERDIKTNING. Ordspråk och dikter, berättelser och sägner tolkade av Carl Kjersmeier. Översatt från danska av Maria Wine.
Stockholm, Norstedts 1948. 50 sid. Illustrerad med bilder efter färgkritsteckningar av Mogens Zieler. 27x20 cm. Förlagets pappband med omslagsbild i färg. Tillskrift på fria försättsbladet.
- Omslaget utgörs av en färglitografi av Mogens Zieler med en stiliserad orm som effektfullt sträcker sig över de båda omslagen.
- Omslaget utgörs av en färglitografi av Mogens Zieler med en stiliserad orm som effektfullt sträcker sig över de båda omslagen.
| Boknummer: 14207 | Pris: 250 kr. |
AFZELIUS, Aug.
SWENSKA FOLKETS SAGO-HÄFDER, ELLER FÄDERNESLANDETS HISTORIA, sådan hon lefwat och till en del ännu lefwer i Sägner, Folksånger och andra Minnesmärken. Till Läsning för Folket. Del 1-3, 4-5 & 7.
Stockholm 1839, 1842 & 1853. Vol. 1: 151, 182 & 150 sid. Vol. 2: 200 & 289. Vol. 3: 300 sid. Tre privatinbundna vinröda halvklotband med marmorerat pärmpapper. Genomgående fläckiga inlagor. Fria försättsbladet i de tre volymerna med Louise Silfversparres och P. Sylvans namnteckningar.
- Del 1-3, 4-5 & 7, dvs sex av sammanlagt elva utkomna delar.
- Del 1-3, 4-5 & 7, dvs sex av sammanlagt elva utkomna delar.
| Boknummer: 26388 | Pris: 500 kr. |
DER VERZAUBERTE PISSPOTT. Schwedische Volksmärchen. Erzählt von Per Gustavsson.
Ljungby, Sagomuseet 2012. 155 sid. Rikt illustrerad med bilder av Kjell Sundberg. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9789163399916.
- Tyskspråkig utgåva av 'Den förtrollade pissepottan'. - 23 schwedische Volksmärchen.
- Tyskspråkig utgåva av 'Den förtrollade pissepottan'. - 23 schwedische Volksmärchen.
| Boknummer: 35961 | Pris: 175 kr. |
GUSTAVSSON, Per.
SKÄRA OCH SKÄPPA. Sagor om ting.
Stockholm, Alfabeta 2003. 96 sid. Rikt illustrerad med teckningar av Boel Werner. Inbunden i förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9150102311.
- Komiska och drastiska sagor, sammanställda och berättade av Per Gustavsson, kring en mängd gamla bruksföremål. Efter varje saga presenteras föremålet och dess användning.
- Komiska och drastiska sagor, sammanställda och berättade av Per Gustavsson, kring en mängd gamla bruksföremål. Efter varje saga presenteras föremålet och dess användning.
| Boknummer: 17646 | Pris: 120 kr. |
GUSTAVSSON, Per.
SMÅLÄNDSKA SAGOR.
Växjö 2005. 166 sid. Rikt illustrerad med teckningar av Björn Brusewitz. Stort format, 29x21 cm. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick. (Kronobergsboken. 2005). ISBN: 9186870130.
- Sagosamling med 60 sagor för barn och vuxna. Avslutas med ett kapitel som ger utförlig bakgrund till sagornas ursprung.
- Sagosamling med 60 sagor för barn och vuxna. Avslutas med ett kapitel som ger utförlig bakgrund till sagornas ursprung.
| Boknummer: 22872 | Pris: 150 kr. |
GUTASAGAN.
Visby, Gotlands Fornsal 1983. 17 sid. Rikt illustrerad med teckningar av Ulla Sjöswärd. Klammerhäftad med omslagsbild.
- Texten är hämtad ur Holmbäck-Wessén Svenska landskapslagar 'Skånelagen och Gutalagen' från 1943.
- Texten är hämtad ur Holmbäck-Wessén Svenska landskapslagar 'Skånelagen och Gutalagen' från 1943.
| Boknummer: 26107 | Pris: 90 kr. |
HISTORIEGUBBAR PÅ DAL. Deras sagor och sägner m.m. Upptecknade och utg. af August Bondeson
Stockholm, Albert Bonniers förlag 1886. (4),369,(3) sid. + 5 planscher med teckningar av Severin Nilson. Inbunden i förlagets gröna originalklotband med rik rygg- och pärmdekor i svart och guld. Något nötta ytterfalsar.
| Boknummer: 30993 | Pris: 450 kr. |
IRLÄNDSKA SAGOR. Bemyndigad översättning av Eric Hultman.
Andra upplagan. Stockholm, A.V. Carlssons Bokförlags-aktiebolag 1912. 181 sid. Rikt illustrerad med teckningar av svenska och engelska tecknare. Inbunden i förlagets klotryggband med omslagsbild av Torsten Schoberg. Mycket fint skick.
- Innehåller 23 sagor från Irland.
- Innehåller 23 sagor från Irland.
| Boknummer: 33333 | Pris: 120 kr. |
JOHNSSON, Per.
FOLKSÄGNER FRÅN GÄRDS HÄRAD.
Klippan 1924. 7 sid. Stort format, 24x17 cm. Klammerhäftad med eget tryckt omslag. (Särtryck ur 'Skånskt bondeliv').
| Boknummer: 27113 | Pris: 85 kr. |
KJELLGREN, Sven.
FOLKSAGOR FRÅN ÖSTERGÖTLAND.
Stockholm, Impactum 2003. 119 sid. Rikt illustrerad med bilder av Per-Anders Nilsson. Tvärformat, 24x28 cm. Förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Nyskick.
- Folksagor återberättade på ett modernt och lättläst språk.
- Folksagor återberättade på ett modernt och lättläst språk.
| Boknummer: 22347 | Pris: 220 kr. |
LANGE, H.O.
EGYPTISKA MYTER OCH SAGOR. Med kulturhistorisk inledning.
Stockholm, Natur och Kultur 1925. 212 sid. + 16 planscher, varav 6 i färg efter egyptiska original. Inbunden i ett fint, vinrött halvfranskt band med trevlig ryggdekor i guld. Nötta pärmkanter. Exlibris Olof Lindhe.
| Boknummer: 23515 | Pris: 150 kr. |
LINDQVIST, Edvin.
SÄGNER FRÅN SUDRET. 2.
Visby, Hanseproduktion 1983. 112 sid. Rikt illustrerad med teckningar av Erik Olsson. Förlagets pappband med omslagsbild. Fint skick. ISBN: 9185716278.
- Andra samlingen med folklivsberättelser och sägner från Gotland.
- Andra samlingen med folklivsberättelser och sägner från Gotland.
| Boknummer: 26119 | Pris: 120 kr. |
LJUNGSTRÖM, Oscar.
SAGAN OM VISINGSÖ.
Stockholm, på eget förlag 1925. 7 sid. Klammerhäftad med välbevarat tryckt omslag.
- Publicerades första gången i Göteborgs Handels- och Sjöfarts-Tidning i april 1908.
- Publicerades första gången i Göteborgs Handels- och Sjöfarts-Tidning i april 1908.
| Boknummer: 23351 | Pris: 150 kr. |
LUNDELL, J.A.
NORRLÄNDSKA SAGOR.
Uppsala 1907. 48 sid. Förlagets klotryggband med omslagsbild. (Småskrifter utgifna af Norrländska Studenters Folkbildningsförening. Norrland, 6).
| Boknummer: 6236 | Pris: 125 kr. |
LÄFFLER, L. Fr.
Den gottländska taksteinar-sägnen. En svensk mytbildning i nyare tid.
Stockholm 1905. 60 sid. Häftad. Namnteckning. (Bihang till Personhistorisk Tidskrift 1905).
| Boknummer: 6941 | Pris: 135 kr. |
MUSÄUS, J.K.A.
VOLKSMÄRCHEN DER DEUTSCHEN. 1-4.
Berlin, Gustav Hempel utan tryckår, (ca 1900). Sammanlagt ca 550 sid. Fyra delar bundna i två små röda klotband med ryggtiteltext i guld och marmorerade snitt.
- Innehåller 'Legenden von Rübezahl', 'Der geraubte Schleier', 'Stumme Liebe', 'Der Schatzgräber', 'Die Bücher der Chronika der drei Schwestern', 'Richilde', 'Roland's Knappen', 'Liebestreue', 'Ulrich mit dem Bühel', 'Die Nymphe des Brunnens', 'Libussa' 'Die Entführung', 'Dämon Amor' och avslutningsvis 'Biographische Nachrichten über Musäus' Leben'. Frakturstil.
- Innehåller 'Legenden von Rübezahl', 'Der geraubte Schleier', 'Stumme Liebe', 'Der Schatzgräber', 'Die Bücher der Chronika der drei Schwestern', 'Richilde', 'Roland's Knappen', 'Liebestreue', 'Ulrich mit dem Bühel', 'Die Nymphe des Brunnens', 'Libussa' 'Die Entführung', 'Dämon Amor' och avslutningsvis 'Biographische Nachrichten über Musäus' Leben'. Frakturstil.
| Boknummer: 24008 | Pris: 150 kr. |
SAHLGREN, Jöran (red).
SVENSKA FOLKBÖCKER. 1-8.
Stockholm, A-B Bokverk 1946-56. Sammanlagt ca 2960 sid. Illustrerade med bilder av Einar Norelius. 8 volymer inbunda i förlagets halvfranska band med rik ryggdekor i guld, röda ryggtiteletiketter, marmorerat pärmpapper och tresidigt rödfärgade snitt. Uniformt lätt blekta ryggar.
- Komplett utgåva i 8 volymer med ett urval av våra mest berömda folkböcker. Varje volym inleds med en upplysande inledning och ordförklaringar.
- Komplett utgåva i 8 volymer med ett urval av våra mest berömda folkböcker. Varje volym inleds med en upplysande inledning och ordförklaringar.
| Boknummer: 31588 | Pris: 750 kr. |
SALMELAINEN, Eero.
FINSKA FOLKSAGOR.
Andra omarbetade upplagan. Stockholm, Klassikerförlaget 1993. 256 sid. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Bra skick. ISBN: 978 9171023186.
- Innehåller ett 30-tal finska folksagor.
- Innehåller ett 30-tal finska folksagor.
| Boknummer: 27545 | Pris: 120 kr. |
SCHWAB, Gustaf.
DEN KLASSISKA FORNÅLDERNS HJELTESAGOR. Del 1-7. Efter dess skalder och berättare.
Stockholm, tryckt hos L.J. Hjerta 1839. Sammanlagt ca 1315 sid. Tre samtida välbevarade skinnryggband med ryggtitlar i guld och upphöjda bind. Andra delen med lagerfläckar mot slutet. Fem blad i fjärde delen med brun fläck nederst.
- Komplett med 7 delar inbundna i tre uniforma volymer.
- Komplett med 7 delar inbundna i tre uniforma volymer.
| Boknummer: 30584 | Pris: 750 kr. |
Föregående