Classica antikvariat

Första sidan Varukorg Bokskåp Om Classica Kontakt

Deckare

Skönlitteratur & Lyrik > Deckare

27 titlar hittades, tid 0.23 sekunder.
Sida 1 (av 2) visar titlar 1-20.

Föregående Föregående · 1 · 2 · Nästa Nästa

CARR, John Dickson.
SVART SABBAT.
Stockholm, Bonnier 1953. 256 sid. Inbunden i förlagets gula klotryggband med omslagsbild. Fint skick. (Trumf-serien).
Boknummer: 34066 Pris: 100 kr.

CARRÉ, John le (Pseudonym of David Cornwell).
THE SPY WHO CAME IN FROM THE COLD.
First American Edition stated on the publication page. Fourth impression. New York, Coward-MCCann 1964. 256 pp. Publisher's green cloth with pictorial dust jacket. Dust jacket worn and a bit frayed at the spine ends and the corners.
Boknummer: 33391 Pris: 200 kr.

DICKSON CARR, John.
DÖRREN LÅST INIFRÅN.
Stockholm, Bonniers 1950. 221 sid. Nött häftat ex. med omslagsbild av Olle Eksell. Främre omslag med ett brutet hörn och liten pappersförlust. Namnteckning. Läsex.
Boknummer: 22649 Pris: 90 kr.

DOYLE, A. Conan.
HÅLVÄGEN VID BLUEMANSDYKE SAMT ANDRA BERÄTTELSER.
Stockholm, P.A. Huldbergs bokförlags-aktiebolag 1905. 220 sid. Inbunden i ett klotryggband med nötta pärmkanter. Främre illustrerade häftesomslag medbundet. Namnstämpel. Bakpärmen med fläckar.
- Innehåller sju noveller.
Boknummer: 31630 Pris: 140 kr.

DOYLE, Arthur Conan.
EN STUDIE I RÖTT.
Stockholm, Nordiska Förlaget 1910. 152 + 4 sid. förlagsreklam. Häftad och oskuren med omslagsbild. Namnteckning.
Boknummer: 14527 Pris: 100 kr.

EKMAN, Kerstin.
DE TRE SMÅ MÄSTARNA. Detektivroman.
5-7:e tusendet. Stockholm, Bonniers 1961. 176 sid. Fint häftat ouppskuret ex. med omslagsbild av Rolf Lageson. Mycket fint skick.
Boknummer: 34068 Pris: 100 kr.

ELGSTRÖM, Jörgen - RUNNQUIST, Åke.
SVENSK MORDBOK. Den svenska detektivromanens historia 1900-1950.
Stockholm, Sällskapet Bokvännerna 1957. 162 sid. Illustrerad med författarporträtt och bilder av titelblad. Förlagets halvklotband med stänkmarmorerat pärmpapper. Främre och bakre omslag medbundna. Ryggen med mindre fläck. (Bokvännens bibliotek, 36).
- Med dedikation 'Till Viveka från aristoteliska Jörgen med (på förekommen anledning) platonisk sympati'. Handbok med avslutande användbara författar- och pseudonymregister samt detektiv- och titelregister.
Boknummer: 22542 Pris: 440 kr.

FALK, Ann-Mari.
ASKUNGEN OCH DÖDEN.
Stockholm, Wahlströms 1971. 256 sid. Förlagets pappband med skyddsomslag. (Månadsdeckaren).
Boknummer: 10675 Pris: 50 kr.

FREDRIKSSON, Lilian & Karl G.
FRÅN KALLE BLOMKVIST TILL INTERNETDECKARE. Om deckare för barn och ungdom.
Lund, Bibliotekstjänst 2004. 369 sid. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9170185271.
- Den svenska barn- och ungdomsdeckarens historia fram till idag Cirka 150 svenska och utländska författare presenteras i särskilda porträtt.
Boknummer: 29976 Pris: 140 kr.

GUNN, Victor (pseudonym of Edwy Searles Brooks).
MURDER WITH A KISS. A Thriller Novel.
First edition. London, Collins 1963. 192 pp. Publisher's red cloth in unclipped pictorial dust jacket.
Boknummer: 33389 Pris: 150 kr.

JAMES, P.D.
YTTERSTA DOMEN. [En Dalgliesh-deckare].
Originalupplaga. Stockholm, Wahlström & Widstrand 2001. 434 sid. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Fint skick. ISBN: 78914618169.
Boknummer: 34592 Pris: 85 kr.

JEFFMAR, Marianne.
MANNEN SOM VILLE VARA SIMENON. Roman.
Stockholm/Stehag, Brutus Östling 2000. 157 sid. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick. ISBN: 9171394737.
Boknummer: 28566 Pris: 85 kr.

JOHANSSON, Lillemor.
ALBERTINA. Historien om ett brott på Österlen.
Simrishamn, Artograf 2003. 264 sid. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9186360604.
Boknummer: 17650 Pris: 85 kr.

LEVIN, Ira.
Sliver.
Första upplagan på svenska. Stockholm, Wahlström & Widstrand 1991. 193 sid. Förlagsband med skyddsomslag. ISBN: 9146160965.
Boknummer: 13675 Pris: 90 kr.

MACLEAN, Alistair.
SOUTH BY JAVA HEAD.
First edition. London, Collins 1958. 320 pp. Publisher's original green cloth with gilt titles to spine. Pictorial dust jacket with minor wear at the top of the spine and at the front corners. Name on front fly page.
Boknummer: 32712 Pris: 150 kr.

MACLEAN, Alistair.
THE GOLDEN RENDEZVOUS.
First edition. London, Collins 1962. 255 pp. Publisher's original blue cloth with gilt titles to spine. Pictorial dust jacket with a small tear. Name on front fly page.
Boknummer: 32715 Pris: 200 kr.

QUAYLE, Eric.
THE COLLECTOR'S BOOK OF DETECTIVE FICTION.
London, Studio Vista 1972. 143 sid. + 16 planschsidor i färg. Rikt illustrerad med bilder i texten. Stort format, 30x21 cm. Inbunden i förlagets klotband med illustrerat skyddsomslag.
- Rikt illustrerad handbok för samlare av engelskspråkiga deckare med bilder av bokomslag, titelblad och illustrerade skyddsomslag.
Boknummer: 33509 Pris: 240 kr.

QUENTIN, Patrick.
PETER DULUTH HAR DÖDEN I HÄLARNA.
Stockholm, Skoglund 1949. 318 sid. Välbevarat häftat ex. med omslagsbild av Gunnar Lindvall.
Boknummer: 34064 Pris: 75 kr.

SIEGEL, Jeff.
THE AMERICAN DETECTIVE. An illustrated history.
Dallas, Taylor Publishing Company 1993. 168 sid. Illustrerad med 150 fotografier, bilder av filmaffischer och bokomslag till äldre deckare. Stort format, 28x22 cm. Inbunden i förlagets klotband med illustrerat skyddsomslag. Fint skick.
- Om hårdkokta detektiver som bl a Sam Spade, Philip Marlowe, Charlie Chan, Ellery Queen, The 87th Precinct och deras författare.
Boknummer: 27824 Pris: 150 kr.

STRAND, Lars.
ÅTERBLICKAR.
Bromma, MBF Bokförlag 2011. 190 sid. Rikt illustrerad med fotografier och bilder av bokillustrationer och titelsidor. Inbunden i förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9789185635375.
- 20 essäer om mästerdetektiven Sherlock Holmes.
Boknummer: 34653 Pris: 100 kr.

Föregående Föregående · 1 · 2 · Nästa Nästa

Första sidan Varukorg Bokskåp Om Classica Kontakt
© Copyright 2004-13 Antikvariat Classica