Biblar & psalmböcker
Religion & Psykologi > Biblar & psalmböcker
42 titlar hittades, tid 0.19 sekunder.
Sida 1 (av 3) visar titlar 1-20.
(Bibel) -
NYA TESTAMENTET I GUSTAF VASAS BIBEL under jämförelse med texten av år 1526.
Utg: Natan Lindqvist. Stockholm, Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1941. 51, 842 sid. Sparsamt illustrerad med träsnitt i texten. Stort format, 25x17 cm. Fint häftat ouppskuret ex.
| Boknummer: 28494 | Pris: 250 kr. |
(Bibel) -
NYA TESTAMENTET I GUSTAF VASAS BIBEL under jämförelse med texten av år 1526.
Utg: Natan Lindqvist. Stockholm, Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1941. 51, 842 sid. Sparsamt illustrerad med träsnitt i texten. Stort format, 23x17 cm. Inbunden i förlagets välbevarade linneband. Mycket fint skick.
| Boknummer: 32842 | Pris: 385 kr. |
BIBELN eller DEN HELIGA SKRIFT i en från grundtexten utförd, efter Lutherska kyrkobibeln lämpad öfwersättning, med nödiga anmärkningar af H. M. Melin. Med twåhundratretio planscher af Gustave Doré.
Stockholm 1877. 1824, 222, 720 spalter + 230 planscher. Illustrerad med 152 dramatiska helsidesbilder av Gutave Doré. Stort format, 32x25 cm. Samtida, av bokbindare restaurerat, svart skinnband med blindpressad pärmdekor i guld. Nyare för- och eftersättsblad. Genomgående något lagerfläckig. Första fyra bladen med fuktfläck i marginalen.
| Boknummer: 4894 | Pris: 850 kr. |
BIBELN ELLER DEN HELIGA SKRIFT. Gamla och nya testamentet, de kanoniska böckerna, enligt 1917 års översättning gillad och stadfäst av Konungen.
Stockholm 1923. 1282 & 426 sid. Illustrerad med 62 planscher efter gamla mästares tavlor samt fyra kartor. Inbunden i förlagets välbevarade bruna skinnband med rik blindpressad pärmdekor, fyra upphöjda bind, inre denteller och tresidigt guldsnitt. Mycket fint skick.
- 1917 års kyrkobibel, eller Gustaf V:s bibel, utkom nära nog 150 år från det att Gustav III år 1773 tillsatte en bibelkommission med uppgift att åstadkomma en ny svensk bibelöversättning.
- 1917 års kyrkobibel, eller Gustaf V:s bibel, utkom nära nog 150 år från det att Gustav III år 1773 tillsatte en bibelkommission med uppgift att åstadkomma en ny svensk bibelöversättning.
| Boknummer: 4897 | Pris: 1650 kr. |
BIBELN. Bibelkommissionens översättning.
Örebro, Libris 1999. 976 & 415 sid. + färgplanscher med bilder av Rembrandts oljemålningar med bibelmotiv + Bibelguide. 32 sid. Inbunden i förlagets konstläderband med tresidigt guldsnitt och illustrerat skyddsomslag. Fint skick. ISBN: 9789171955098.
| Boknummer: 35950 | Pris: 140 kr. |
BIBELN. NYA TESTAMENTET.
Stockholm, Stegelands 1981. Förlagets pappband med omslagsbild. Fint skick.
- Bibelkommissionens utgåva av 1981 års översättning.
- Bibelkommissionens utgåva av 1981 års översättning.
| Boknummer: 4664 | Pris: 75 kr. |
(Bokband) -
DEN SWENSKA PSALM-BOKEN. Af Konungen gillad och stadfästad år 1819.
Stockholm, tryckt hos L. J. Hjerta 1837. (4),348 sid. + ett löst bifogat bokmärke i tyg med de påstickade intitalerna E. R. i guld. Inbunden i ett vinrött skinnband med rik blindpräglad ryggdekor i guld. Format, 20x15 cm. Pärmarna med guldornerade ramverk, inre denteller och tresidigt guldsnitt. Främre pärm med påstickat motiv av Jesus bärande korset, den bakre pärmen med Jungfru Maria-motiv. Ryggen lättt nött överst och nedtill. Främre innerfals svag. Bakpärmens påstickade hörndekor saknas i två hörn och är delvis loss i de två övriga. Endast spår kvar av Jungfru Marias helgongloria, i övrigt intakt.
- 'Pärmdekoren består av påstickade metall- och glaspärlor i olika färger. Ryggdekoren visar ett karakteristiskt 1800-talsarrangemang närmast av nyrokokotyp'. Bokbandet av samma typ som beskrivs och visas med bild (sid. 65) i Thomas Baagöes bok 'Skrift, tryck, band. Om bokkonst i Röhsska konstslöjdmuseet. Göteborg', (1980).
- 'Pärmdekoren består av påstickade metall- och glaspärlor i olika färger. Ryggdekoren visar ett karakteristiskt 1800-talsarrangemang närmast av nyrokokotyp'. Bokbandet av samma typ som beskrivs och visas med bild (sid. 65) i Thomas Baagöes bok 'Skrift, tryck, band. Om bokkonst i Röhsska konstslöjdmuseet. Göteborg', (1980).
| Boknummer: 29785 | Pris: 900 kr. |
DAHL, Christopher (1758-1809).
PSALMER. Kongl. Ecclesiastique Committeen den 12. Jun. 1796. Föredragne af committeens ledamot doct. Christopher Dahl.
Upsala, på eget förlag 1807. (8),152 sid. Inbunden i samtida marmorerat pappband. Nött pärmpapper. Lös i häftningen. Anteckning i bläck på frampärmens insida 'Upsala 1807. Jan Jan... af Författaren'.
| Boknummer: 33461 | Pris: 500 kr. |
DALI, Salvador.
BILDER TILL BIBELN.
Stockholm, Stureförlaget 1975. 186 sid. + 40 planscher med reproduktioner av Salvador Dalis målningar. Stort format, 29x20 cm. Inbunden i förlagets ljusbruna konstläderband med pärmdekor i guld och tresidigt guldsnitt. Fint skick.
- Bibliofilupplaga tryckt i 999 numrerade ex, varav detta är nr 829. Svensk översättning och kommentarer av Åke Ohlmarks.
- Bibliofilupplaga tryckt i 999 numrerade ex, varav detta är nr 829. Svensk översättning och kommentarer av Åke Ohlmarks.
| Boknummer: 22665 | Pris: 385 kr. |
(Dali) -
BILDER TILL BIBELN.
Utg: Alfred Läpple. Stockholm, Stureförlaget 1975. 186 sid. + 40 färgplanscher med reproduktioner av Salvador Dalis målningar. Stort format, 28x19 cm. Inbunden i förlagets konstläderband med pärmdekor i guld och tresidigt guldsnitt. Fria försättsbladet överst med namnteckning. Bakre pärmens insida med en torkad blomma.
- Bibliofilupplaga tryckt i en numrerad upplaga om 1999 ex, varav detta är nr 795. Svensk översättning och kommentarer av Åke Ohlmarks.
- Bibliofilupplaga tryckt i en numrerad upplaga om 1999 ex, varav detta är nr 795. Svensk översättning och kommentarer av Åke Ohlmarks.
| Boknummer: 32235 | Pris: 200 kr. |
DE ÅRLIGE EVANGELIER OCH EPISTLAR, JEMTE BÖNE-BOKEN, med flera stycken, som på följande sida äro upteknade.
Nyköping, tryckt hos Petter Winge 1797. 312 sid. + 2 planscher i kopparstick. Inbunden i ett samtida mörkgrönt skinnband med ramdekor i guld och tresidigt guldsnitt. Ryggen med vinröd titeletikett och rik blindpressad dekor i guld. Främre pärmen med bokstäverna 'L*M*G' (Lovisa Maria Gerle), bakre pärmen med årtalet '1798'. Bra skick.
| Boknummer: 32214 | Pris: 500 kr. |
DEN GAMLA PSALMBOKEN. Ett urval ur 1695, 1819 och 1937 års psalmböcker.
Red: Håkan Möller. Stockholm, Atlantis 2001. 16,(2),421 sid. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick. (Svenska Klassiker utgivna av Svenska Akademien). ISBN: 9174865595.
- Inledning av Gunnel Vallquist. Avslutas med kommentarer och ordförklaringar.
- Inledning av Gunnel Vallquist. Avslutas med kommentarer och ordförklaringar.
| Boknummer: 12374 | Pris: 120 kr. |
DEN GAMLA ÖVERSÄTTNINGEN. Karl XII:s bibel och dess receptionshistoria.
Red: Tord Larsson & Birger Olsson. Stockholm, Almqvist & Wiksell 2005. 350 sid. Illustrerad. Stort format, 24x16 cm. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick. (Skrifter utgivna av Kungl. Humanistiska Vetenskapssamfundet i Lund, 84).
- Behandlar Karl XII:s bibel som kom att användas mer än någon tidigare bibelutgåva. Fortfarande läst idag fast vi har fått två nya officiella översättningar sedan 1703, nämligen Gustav V:s bibel från 1917/1921 och Bibel 2000 som utkom 1999/2001.
- Behandlar Karl XII:s bibel som kom att användas mer än någon tidigare bibelutgåva. Fortfarande läst idag fast vi har fått två nya officiella översättningar sedan 1703, nämligen Gustav V:s bibel från 1917/1921 och Bibel 2000 som utkom 1999/2001.
| Boknummer: 29714 | Pris: 220 kr. |
DEN SVENSKA PSALMBOKEN. Förslag till Gemensamma psalmer, Svenska kyrkans psalmer, Nio kyrkliga samfunds psalmer. Preliminär förteckning.
Älvsjö, Verbum utan tryckår, (slutet av 1980-tal). 752 sid. Häftad.
- 325 psalmer med noter.
- 325 psalmer med noter.
| Boknummer: 4672 | Pris: 125 kr. |
DEN SVENSKA PSALMBOKEN. Volym 1. Slutbetänkande av 1969 års psalmkommitté.
Stockholm 1985. 732 sid. Häftad. (SOU 1985:16).
- Innehåller förslag till texter och melodier i 'Den svenska psalmboken'.
- Innehåller förslag till texter och melodier i 'Den svenska psalmboken'.
| Boknummer: 4630 | Pris: 150 kr. |
DEN SWENSKA PSALM-BOKEN, Med de stycken, som därtil höra, och på följande sida finnas uptecknade; Uppå Kongl. Maj:ts Rådigsta Befallning, år 1695 öfwersedd och nödtorfteligen förbättrad.
Nyköping, tryckt hos Petter Winge 1797. 432 sid. + 6 planscher i kopparstick. Inbunden i ett samtida mörkgrönt skinnband med ramdekor i guld och tresidigt guldsnitt. Ryggen med vinröd titeletikett och rik blindpressad dekor i guld. Främre pärmen med initialerna 'L*M*G' (Lovisa Maria Gerle), bakre pärmen med årtalet '1798'. En plansch med ful fläck. Försättsbladen med äldre tillskrifter bl a 'Denna psalmbok har med all sannolikhet först tillhört Lovisa Maria Gerle (f. Boberg), moder till grosshandlaren Johan Peter Gerle ... . Bra skick.
| Boknummer: 32213 | Pris: 650 kr. |
DET NYA TESTAMENTET.
London, R. Watts 1829. (4), 472 sid. Samtida nött skinnband med enkel ryggdekor. Monogram 'A.M.B.' i guld på frampärmen. Med inklistrad bokbindaretikett 'T. Cross, Binder Bartlells B.as Helborn'. Främre yttere fals med spricka upptill. Med Augusta Mathilda Bruuns namnteckning 1833 på pärmens insida och enstaka diskreta anteckningar i marginalen.
- Tryckt i London på 'Brittiska och utländska Bibel-Sällskapets föranstaltande och bekostnad'.
- Tryckt i London på 'Brittiska och utländska Bibel-Sällskapets föranstaltande och bekostnad'.
| Boknummer: 10243 | Pris: 440 kr. |
Det Nya Testamentet. Ny proföfwersättning af den till swenska bibeltolkningens öfwerseende af Kongl. Maj:t i nåder förordnade commision.
Upsala, C.A. Leffler 1853. (6), 640, (2) sid. Samtida gråpappband. Namnteckning. Stämpel.
| Boknummer: 10158 | Pris: 275 kr. |
Doktor Mårten Luthernsa utseb katekesa aktan ånekes åpatusain mi taw qwuorkota.
Lulejon (Luleå) 1895. 116 sid. Samtida skinnryggband.
| Boknummer: 8526 | Pris: 560 kr. |
Evangelier och Epistlar samt Böner för enskilt Andakt.
Malmö, Johan Cronquist 1837. 187 sid. 12:o. Rött, något nött gulddekorerat skinnband med helt guldsnitt. Lagerfläckar.
| Boknummer: 4771 | Pris: 130 kr. |
Föregående