Segelfartyg
Nautica & Skärgård > Segelfartyg
41 titlar hittades, tid 0.23 sekunder.
Sida 2 (av 3) visar titlar 21-40.
HÄGG, Jacob - LILJEROS, Björn.
EN SEGLING I ÖPPEN BÅT RUNDT GOTLAND - SOMMAREN 1910. + SEGLINGEN SOMMAREN 2004.
Uddevalla, Föreningen Allmogebåtar 2005. 97 sid. Rikt illustrerad med äldre svartvita fotografier, båtritningar, teckningar av Jacob och Magnus Hägg samt nytagna fotografier i färg. Tvärformat, 22x27 cm. Inbunden i förlagets blå klotband med ryggtitel i guld. (Träbiten, 130).
- Gotland runt i en tvåmänning 1910 beskriven i ord och bild av Jacob Hägg och samma resa nästan hundra år senare i en 5-meters jolle.
- Gotland runt i en tvåmänning 1910 beskriven i ord och bild av Jacob Hägg och samma resa nästan hundra år senare i en 5-meters jolle.
| Boknummer: 33439 | Pris: 220 kr. |
JARNEBERG, Eric - STJERNFELT, Bertil m fl.
VIKINGAR I SVEABYGD. Världens äldsta drakskepp på haven. Täbys Viking Plym blir 90 år.
Stockholm, Täby Vikingaförlag 2002. 216 sid. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. Stort format, 24x17 cm. Inbunden i förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9163125242.
- 'Viking Plym. The oldest viking ship on the seas'. Captions in English throughout. Summary in English (2 pp).
- 'Viking Plym. The oldest viking ship on the seas'. Captions in English throughout. Summary in English (2 pp).
| Boknummer: 23428 | Pris: 150 kr. |
Kongl. Maj:ts nådiga FÖRORDNING ANGÅENDE SKEPPSMÄTNING + Kongl. Maj:ts nådiga INSTRUKTION FÖR SKEPPSMÄTNINGSKONTROLLÖRER + Kongl. Maj:ts nådiga INSTRUKTION FÖR SKEPPSMÄTARE.
Stockholm 1880-81. 28, 7 & 65 sid. + 4 utvikbara ritningar, varav 3 segelfartygsritningar. Häftad. Svensk författnings-samling, 1880:64, 65 & 66).
- Tre skeppsmätningsförordningar i en häftad volym.
- Tre skeppsmätningsförordningar i en häftad volym.
| Boknummer: 29445 | Pris: 350 kr. |
LEVER, Darcy.
THE YOUNG SEA OFFICER'S SHEET ANCHOR, or, A Key to the Leading of Rigging, and to Practical Seamanship. With an appendix containing several figures illustrative of novelties and improvements in rigging.
12,(2),124 sid. + 114 planscher med 606 informativa bilder. Stort format, 26x20 cm. Inbunden i förlagets gedigna bruna klotband. Mycket fint skick.
- Reproduced by the photolithographic process from the second edition, London, 1819.
- Reproduced by the photolithographic process from the second edition, London, 1819.
| Boknummer: 30472 | Pris: 440 kr. |
LILJEROS, Björn.
GOTLÄNDSKA BÅTAR.
Uddevalla, Föreningen Allmogebåtar 2001. 102 sid. Rikt illustustrerad med äldre svartvita fotografier och nyare i färg samt båtritningar. Tvärformat, 22x27 cm. Häftad med omslagsbild. Nyskick. (Träbiten, 114).
| Boknummer: 33663 | Pris: 150 kr. |
LUBBOCK, Basil.
THE LAST OF THE WINDJAMMERS. 1-2. With illustrations and plans.
Glasgow, Brown, Son & Ferguson, Nautical Publishers 1963 & 1966. Vol. 1: XIV,518 & XV,448 sid. text + 166 planschsidor med fartygsbilder & 34 fartygsritningar, varav flera utvikbara. Inbundna i förlagets två blå klotband med ryggdekor i guld och illustrerade skyddsomslag. Mycket fint skick.
- Reprint of the first edition from 1927.
- Reprint of the first edition from 1927.
| Boknummer: 20035 | Pris: 750 kr. |
LUND, Kaj - HOLM-PETERSEN, F.
SVANESANG. De sidste storsejleres saga.
København, Ejnar Munksgaard & Odense, Skandinavisk Bogforlag 1956. 203 sid. text + 185 sid. med 355 fotografier av segelfartyg. Stort format, 26x19 cm. Inbunden i förlagets klotryggband med ryggtitel i guld och marmorerat pärmpapper. Fint skick.
- Behandlar segelfartyg från Norge, Sverige, Danmark, Finland och ett antal europeiska länder: England, Tyskland, Frankrike m fl. Innehåller ett alfabetiskt ordnat avslutande register över skeppsnamn.
- Behandlar segelfartyg från Norge, Sverige, Danmark, Finland och ett antal europeiska länder: England, Tyskland, Frankrike m fl. Innehåller ett alfabetiskt ordnat avslutande register över skeppsnamn.
| Boknummer: 25325 | Pris: 650 kr. |
LUND, Kaj - HOLM-PETERSEN, F.
SVANESANG. De sidste storsejleres saga.
København, Ejnar Munksgaard & Odense, Skandinavisk Bogforlag 1956. 203 sid. text + 185 sid. med 355 fotografier av segelfartyg. Stort format, 26x19 cm. Inbunden i förlagets mörkblå halvfranska band med ryggtitel i guld och marmorerat pärmpapper.
- Behandlar segelfartyg från Norge, Sverige, Danmark, Finland och ett antal europeiska länder: England, Tyskland, Frankrike m fl. Innehåller ett alfabetiskt ordnat avslutande register över skeppsnamn.
- Behandlar segelfartyg från Norge, Sverige, Danmark, Finland och ett antal europeiska länder: England, Tyskland, Frankrike m fl. Innehåller ett alfabetiskt ordnat avslutande register över skeppsnamn.
| Boknummer: 34185 | Pris: 850 kr. |
LUSCI, Vincenzo.
LUSCI'S SHIP MODEL BUILDER'S HANDBOOK.
Florence/Firenze 1970. 182 sid. Illustrerad med 340 fotografier, ritningar och tecknade detaljbilder av segelfatryg. Häftad med omslagsbild.
| Boknummer: 19282 | Pris: 150 kr. |
LÜTKEN-BENGTSON, Hilde.
EN WINDJAMMER SEGLAR UT.
Stockholm, Bonniers 1949. 130 sid. Rikt illustrerad med teckningar av författarinnan. Häftad med omslagsbild.
- Resan från Sverige till Sydafrika företogs 1946 med den åländska barken 'Passat', då världens största segelfartyg,
- Resan från Sverige till Sydafrika företogs 1946 med den åländska barken 'Passat', då världens största segelfartyg,
| Boknummer: 31181 | Pris: 150 kr. |
MAGNUSON, Klara.
M/S ATENE. Ett sekel under segel.
Rönnäng, Susanna Leibovici förlag 2008. 168 sid. Rikt illustrerad med fotografier av Susanna Leibovici. Främre- och bakre pärmars insidor med kartor. Stort format, 28x23 cm. Inbunden i förlagets svarta klotband med silverfärgad rygg- och omslagstitel. Nyskick. ISBN: 9789163333750.
| Boknummer: 30867 | Pris: 300 kr. |
NILSON, Anders.
ÖLÄNDSKA SEGEL.
Stockholm, Liber 1984. 152 sid. Rikt illustrerad med äldre fartygsbilder. Stort format, 25x21 cm. Inbunden i förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Bra skick. ISBN: 9138902257.
- Den öländska sjöfartens utveckling från ca 1500 fram till 1960-talet: fartygsbestånd, skeppsfart, rederier, hamnar m. m.
- Den öländska sjöfartens utveckling från ca 1500 fram till 1960-talet: fartygsbestånd, skeppsfart, rederier, hamnar m. m.
| Boknummer: 21449 | Pris: 200 kr. |
OHLSSON, Hans-Lennart.
VÅRA BÅTAR. Sjöhistoriska museets originalbåtsamling.
Stockholm 2000. 107 sid. Rikt fotoillustrerad med båtbilder. Inbunden i förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Fint skick. ISBN: 9185268828.
- Om båtar för fiske, sjöfart, örlog, idrott och nöje. 92 båtar byggda av trä, järn, masonite och glasfiber presenteras med historik och uppgifter om tidigare ägare.
- Om båtar för fiske, sjöfart, örlog, idrott och nöje. 92 båtar byggda av trä, järn, masonite och glasfiber presenteras med historik och uppgifter om tidigare ägare.
| Boknummer: 19605 | Pris: 130 kr. |
PETERSSON, Bertil C.
EKLUTEN.
Göteborg, Svensk Sjöfarts Tidnings förlag 1984. 259 sid. Rikt illustrerad med bilder av äldre segelfartyg. Stort format, 25x18 cm. Inbunden i förlagets svarta pappband med omslagsbild. ISBN: 9197061107.
- Beskriver detaljerat hur man seglar och manövrerar ett stort råsegeltacklat fartyg och arbetet ombord.
- Beskriver detaljerat hur man seglar och manövrerar ett stort råsegeltacklat fartyg och arbetet ombord.
| Boknummer: 35946 | Pris: 285 kr. |
SCANDINAVIAN JOURNAL OF DESIGN HISTORY. An annual. Vol. 4.
Ed: Mirjam Gelfer-Jörgensen. Copenhagen 1994. 121 sid. Richly photo illustrated. 27x21 cm. Pictorial wrappers. ISBN: 8772455454.
- Vol. 4 contains illustrated articles e.g. 'The virtues of craft. A key to a rejuvenation of Scandinavian design?' by Tore Kristensen, 'Modern eclecticism or aesthectic kinship? Reflections on 20th-century Japan inspiration' by Harri Kalha, 'Gerhard Munthe and 'The movement that from Japan is moving across Europe now' by Widar Halén, 'Splendor in defeat. Danish court jewelry by Paul Kurtz and his workshop' by Jörgen Hein and 'Richard Kjaergaard. A modernist in Danish ceramics' by Gerd Bloxham etc.
- Vol. 4 contains illustrated articles e.g. 'The virtues of craft. A key to a rejuvenation of Scandinavian design?' by Tore Kristensen, 'Modern eclecticism or aesthectic kinship? Reflections on 20th-century Japan inspiration' by Harri Kalha, 'Gerhard Munthe and 'The movement that from Japan is moving across Europe now' by Widar Halén, 'Splendor in defeat. Danish court jewelry by Paul Kurtz and his workshop' by Jörgen Hein and 'Richard Kjaergaard. A modernist in Danish ceramics' by Gerd Bloxham etc.
| Boknummer: 23779 | Pris: 350 kr. |
SEGLA. Tretton berättelser om segling i dikt och verklighet.
Red: Lars Gustafsson & Hans Ylander. Stockholm, Norstedts 1984. 191 sid. Illustrerad med teckningar av Lennart Iverus. Förlagets klotryggband med ryggtext i blått och guld.
- Med texter av bl a Sven Barthel, Eyvind Johnson, Joshua Slocum, August Strindberg, Göran Schildt och Evert Taube.
- Med texter av bl a Sven Barthel, Eyvind Johnson, Joshua Slocum, August Strindberg, Göran Schildt och Evert Taube.
| Boknummer: 15333 | Pris: 120 kr. |
SMITH, Carl.
BÅTSEGLAREORDBOK.
Stockholm, Stockholms Stadsmuseum 1974. 144 sid. Rikt illustrerad med foton och tecknade detaljbilder. Inbunden i förlagets klotband med mjuka pärmar. Med marinhistorikern Ronny Lindsjös namnteckning. Bra skick. ISBN: 9185238007.
- Nautisk ordbok med uppslagsord från A till Ö. Nytryck i faksimil efter original från 1899.
- Nautisk ordbok med uppslagsord från A till Ö. Nytryck i faksimil efter original från 1899.
| Boknummer: 22234 | Pris: 220 kr. |
WAHLSTRÖM & WIDSTRANDS SJÖBIBLIOTEK. 1-3. Vol. 1: Nautiskt bildlexikon. Vol. 2: Nöjesbåtar. Segel och motor. Vol. 3: Skeppet i bild. En nautisk historia.
Huvudred: Bengt Kihlberg. Ny reviderad upplaga. Stockholm, Wahlström & Widstrand 1978. 277,280 & 240 sid. Illustrerade med ca 3700 ritningar, tecknade detaljbilder och färgillustrationer. Inbundna i 3 originalklotband med illustrerade skyddsomslag. Gott skick. ISBN: 9146129413, 9146123490 & 9146124713.
- Komplett med tre volymer behändigt samlade i förlagets dekorerade klotförstärkta skyddskassett.
- Komplett med tre volymer behändigt samlade i förlagets dekorerade klotförstärkta skyddskassett.
| Boknummer: 29532 | Pris: 1000 kr. |
WINTER, Heinrich.
DAS HANSESCHIFF IM AUSGEHENDEN 15. JAHRHUNDERT. (Die letzte Hansekogge).
Rostock, VEB Hinstorff 1961. 68 sid. Illustrerad med 24 fotografier, äldre historiska bilder och tecknade detaljbilder. Inbunden i förlagets blå klotband med pärmdekor i form av ett skepp. De tre löst bifogade ritningarna saknas i detta ex.
| Boknummer: 17403 | Pris: 100 kr. |
ÅKESSON, Berit.
EN SKEPPARE LJUGER SÄLLAN.
Simrishamn, Artograf 2002. 119 sid. Rikt illustrerad med äldre fotografier. Stort format, 28x21 cm. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Nära nyskick. ISBN: 9186360558.
- Om sjöfart och sjöfarare på Skillinge främst kring sekelskiftet 1900 och åren närmast därefter.
- Om sjöfart och sjöfarare på Skillinge främst kring sekelskiftet 1900 och åren närmast därefter.
| Boknummer: 20414 | Pris: 185 kr. |
Föregående