Segelfartyg
Nautica & Skärgård > Segelfartyg
41 titlar hittades, tid 0.41 sekunder.
Sida 1 (av 3) visar titlar 1-20.
ALEXANDERSSON, Gunnar.
SEGELFART OCH SKEPPSBYGGE I BERGKVARABYGDEN 1815-1950.
Bergkvara, Bergkvara hembygdsgille 1996. 232 sid. Rikt illustrerad med äldre fartygsbilder. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. ISBN: 9172661437.
- Om Bergkvara, den största och djupaste hamnen mellan Karlskrona och Kalmar. Med avslutande utförliga register över fartyg, huvudredare, sjökaptener, skeppare och övriga personer.
- Om Bergkvara, den största och djupaste hamnen mellan Karlskrona och Kalmar. Med avslutande utförliga register över fartyg, huvudredare, sjökaptener, skeppare och övriga personer.
| Boknummer: 24593 | Pris: 220 kr. |
CARLSTEDT, Jan-Erik (ed).
LONGITUDE. 16. Tidskrift från de sju haven / A Magazine of the Seven Seas.
Stockholm, Carlstedts förlag 1980. 80 sid. Rikt fotoillustrerad. Stort format, 28x25 cm. Häftad med omslagsbild. Fint skick.
- Innehåller bl a 'Skolskepp förlorat' av Heinz Burmester, 'Timmermans häftighet i briggen Mary' av Per Westberg och 'Barkskeppet Albaros' av Torsten Alvåker.
- Innehåller bl a 'Skolskepp förlorat' av Heinz Burmester, 'Timmermans häftighet i briggen Mary' av Per Westberg och 'Barkskeppet Albaros' av Torsten Alvåker.
| Boknummer: 28739 | Pris: 150 kr. |
CARLSTEDT, Jan-Erik (ed).
LONGITUDE. 19. Tidskrift från de sju haven / A Magazine of the Seven Seas.
Stockholm, Carlstedts förlag 1983. 96 sid. Rikt fotoillustrerad. Stort format, 28x25 cm. Häftad med omslagsbild. Förvarad i förlagets originalskyddskassett med omslagsbild. Fint skick.
- Innehåller bl a 'Ett sällsamt mellanspel i fyrmastbarken Padua' av Robert Clauss, 'Herman af Sillén. Marinmålare' av Hans Soop, 'Restaureringen av museiskeppet Sigyn' av Lars Grönstrand, 'Järnbarken Virgos sista resa - eller hur det gick när vi målade henne svart i London' av Sven Bris, 'Fria vakten. Redogörelse för svenska fartygs sjöolyckor' av Jan G Tuninger.
- Innehåller bl a 'Ett sällsamt mellanspel i fyrmastbarken Padua' av Robert Clauss, 'Herman af Sillén. Marinmålare' av Hans Soop, 'Restaureringen av museiskeppet Sigyn' av Lars Grönstrand, 'Järnbarken Virgos sista resa - eller hur det gick när vi målade henne svart i London' av Sven Bris, 'Fria vakten. Redogörelse för svenska fartygs sjöolyckor' av Jan G Tuninger.
| Boknummer: 28737 | Pris: 150 kr. |
CARLSTEDT, Jan-Erik (ed).
LONGITUDE. 20. Tidskrift från de sju haven / A Magazine of the Seven Seas.
Stockholm, Carlstedts förlag 1985. 96 sid. Rikt fotoillustrerad. Stort format, 28x25 cm. Häftad med omslagsbild. Förvarad i förlagets originalskyddskassett med omslagsbild. Fint skick.
- Innehåller bl a 'Gordon Macfie. B esatt av skepp' av Eric Jonsson, 'En sjöman blir till i Bohus' av S. Joel Genell, 'Tsunamin i Lituya Bay' av K.E. Hillmar och 'Skepparhustrus villkor' av Per Westberg.
- Innehåller bl a 'Gordon Macfie. B esatt av skepp' av Eric Jonsson, 'En sjöman blir till i Bohus' av S. Joel Genell, 'Tsunamin i Lituya Bay' av K.E. Hillmar och 'Skepparhustrus villkor' av Per Westberg.
| Boknummer: 28736 | Pris: 150 kr. |
CARLSTEDT, Jan-Erik (ed).
LONGITUDE. 21. Tidskrift från de sju haven / A Magazine of the Seven Seas.
Stockholm, Carlstedts förlag 1985. 96 sid. Rikt fotoillustrerad. Stort format, 28x25 cm. Häftad med omslagsbild. Förvarad i förlagets originalskyddskassett med omslagsbild. Fint skick. ISSN: 0024-6328.
- Innehåller bl a 'Dagbok från resa runt Kap Horn med fyrmastbarken Pommern' av Sven-Erik Bjerking, 'Förlisningen med barkskeppet Loch Linnhe' av Sven Bris, 'Fyrmastbarken Gullmarns sista världsomsegling' av Torsten Alvåker.
- Innehåller bl a 'Dagbok från resa runt Kap Horn med fyrmastbarken Pommern' av Sven-Erik Bjerking, 'Förlisningen med barkskeppet Loch Linnhe' av Sven Bris, 'Fyrmastbarken Gullmarns sista världsomsegling' av Torsten Alvåker.
| Boknummer: 25058 | Pris: 150 kr. |
CARLSTEDT, Jan-Erik (ed).
LONGITUDE. 25. Tidskrift från de sju haven / A Magazine of the Seven Seas.
Stockholm, Carlstedts förlag 1989. 92 sid. Rikt fotoillustrerad. Stort format, 28x25 cm. Förlagets pappband med omslagsbild. Fint skick. ISSN: 0024-6328.
- Innehåller bl a 'Marinmålaren Frank Gardiner' av Alex. A. Hurst, 'Den mästerlige grafikern Cooke' av Christoffer H. Ericsson och 'Gravvården i Trifolium eller kapten Olssons sista resa'.
- Innehåller bl a 'Marinmålaren Frank Gardiner' av Alex. A. Hurst, 'Den mästerlige grafikern Cooke' av Christoffer H. Ericsson och 'Gravvården i Trifolium eller kapten Olssons sista resa'.
| Boknummer: 25055 | Pris: 150 kr. |
CARLSTEDT, Jan-Erik (ed).
LONGITUDE. 26. Tidskrift från de sju haven / A Magazine of the Seven Seas.
Stockholm, Carlstedts förlag 1990. 96 sid. Rikt fotoillustrerad. Stort format, 28x25 cm. Förlagets pappband med omslagsbild. Fint skick. ISSN: 0024-6328.
- Innehåller bl a 'Derek Gardner, marinmålare' av Alex. A. Hurst, 'Tysklands segelsjöfart under och efter första världskriget' av Heinz Burmester, 'Yxpilas hemfärd under krigets första dagar' av Helge Heikkinen och 'Mysteriet med kaptenens motiv för att sänka fullriggaren Falls of Afton' av Alex. A. Hurst.
- Innehåller bl a 'Derek Gardner, marinmålare' av Alex. A. Hurst, 'Tysklands segelsjöfart under och efter första världskriget' av Heinz Burmester, 'Yxpilas hemfärd under krigets första dagar' av Helge Heikkinen och 'Mysteriet med kaptenens motiv för att sänka fullriggaren Falls of Afton' av Alex. A. Hurst.
| Boknummer: 25054 | Pris: 150 kr. |
CARLSTEDT, Jan-Erik (ed).
LONGITUDE. 28. Tidskrift från de sju haven / A Magazine of the Seven Seas.
Stockholm, Carlstedts förlag 1992. 88 sid. Rikt fotoillustrerad. Stort format, 28x25 cm. Förlagets pappband med omslagsbild. ISSN: 0024-6328.
- Innehåller bl a 'Den bedrövliga berättelsen om fyrmastbarken Craigburn' av Alex. A. Hurst, 'Fides. Eller huru ett enkelt litet skepp gick förlorat med sin värdefulla last vid Kangaroo Island' av Christer Norrvik, 'Roy Cross. Marinmålare' av Alex. A. Hurst och 'Om norska skepp som seglade med is' av Göthe Göthesen.
- Innehåller bl a 'Den bedrövliga berättelsen om fyrmastbarken Craigburn' av Alex. A. Hurst, 'Fides. Eller huru ett enkelt litet skepp gick förlorat med sin värdefulla last vid Kangaroo Island' av Christer Norrvik, 'Roy Cross. Marinmålare' av Alex. A. Hurst och 'Om norska skepp som seglade med is' av Göthe Göthesen.
| Boknummer: 25053 | Pris: 150 kr. |
CARLSTEDT, Jan-Erik (ed).
LONGITUDE. 29. Tidskrift från de sju haven / A Magazine of the Seven Seas.
Stockholm, Carlstedts förlag 1993. 92 sid. Rikt fotoillustrerad. Stort format, 28x25 cm. Förlagets pappband med omslagsbild. Fint skick. ISSN: 0024-6328.
- Innehåller bl a 'Mordet på Killoran' av Göte Sundberg, 'Fakta och villfarelser om segelsjöfart' av Alex. A. Hurst och 'Skåneskuta seglade med kanaker' av Gunvor Svensson.
- Innehåller bl a 'Mordet på Killoran' av Göte Sundberg, 'Fakta och villfarelser om segelsjöfart' av Alex. A. Hurst och 'Skåneskuta seglade med kanaker' av Gunvor Svensson.
| Boknummer: 25051 | Pris: 150 kr. |
CHAPELLE, Howard I.
THE HISTORY OF THE AMERICAN SAILING NAVY. The ships and their development.
First edition. New York, Bonanza Books 1949. 22, 558 sid. + 7 planschsidor. Ilustrerad med 200 fotografier, båtritningar och tecknade detaljbilder. Stort format, 25x18 cm. Inbunden i förlagets välbevarade tvåfärgade klotband med pärmdekor i form av ett segelfartyg. Exlibris.
| Boknummer: 28413 | Pris: 360 kr. |
DAHLBERG, Erik.
SJÖRÖVARE. Verkligheten bakom 3000 års legender.
Stockholm, Liber 1980. 191 sid. Rikt illustrerad med tecknade bilder och kartor. Stort format, 25x21 cm. Förlagets laminerade pappband med omslagsbild. ISBN: 9138049147.
| Boknummer: 18237 | Pris: 200 kr. |
DAVIDSSON, Jan.
BEATRICE. Världens sista stora järnseglare ex Routenburn, ex Svithiod. 1881-1932.
Stockholm, Forum 1976. 183 sid. Rikt illustrerad med fotografier, kartor och ritningar. Stort format, 29x22 cm. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. ISBN: 9137062832.
| Boknummer: 21086 | Pris: 150 kr. |
DAVIDSSON, Jan.
FOREST DREAM.
Göteborg, Förlag Triangeln 1982. 80 sid. Rikt illustrerad med äldre svartvita fotografier. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Blekt rygg.
- Behandlar det femmastade skonertskeppet 'Forest Dream' som 1933 brann i Strömstads hamn. Avslutas med ett skeppsregister.
- Behandlar det femmastade skonertskeppet 'Forest Dream' som 1933 brann i Strömstads hamn. Avslutas med ett skeppsregister.
| Boknummer: 32916 | Pris: 185 kr. |
DAVIDSSON, Jan.
VIKING.
Göteborg, Förlaget Triangeln 1981. 79 sid. Rikt illustrerad med fotografier, ritningar och tecknade detaljbilder. Stort format, 28x19 cm. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Fint skick.
- Tillskrift 'God vind! Jan Davidsson'. Fyrmastbarken Viking i Göteborg.
- Tillskrift 'God vind! Jan Davidsson'. Fyrmastbarken Viking i Göteborg.
| Boknummer: 21090 | Pris: 220 kr. |
FJELLSSON, Sigvard - HANSSON, Göran - JARNEDAL, Kristina.
FISKEBÄCKSKIL.
Uddevalla, Föreningen Allmogebåtar 2009. 97 sid. Rikt illustrerad med äldre svartvita och nyare fotografier i färg samt överskådliga kartor. Tvärformat, 22x27 cm. Häftad med omslagsbild. Nyskick. (Träbiten, 146).
| Boknummer: 33734 | Pris: 185 kr. |
FJELLSSON, Sigvard.
BLIXTEN UNDER SEGEL.
Göteborg 2002. 186 sid. Rikt illustrerad med fotografier och ritningar. Tvärformat, 21x27 cm. Inbunden i förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Nyskick. ISSN: 03470652.
- Dokumentation av ett nybyggnadsprojektet att bygga en klinkbyggd enepinnad ekbåt efter förebild från 1868, makrillgarnbåten 'Blixten'.
- Dokumentation av ett nybyggnadsprojektet att bygga en klinkbyggd enepinnad ekbåt efter förebild från 1868, makrillgarnbåten 'Blixten'.
| Boknummer: 16469 | Pris: 285 kr. |
GALTEN. 'Från historia till verklighet'.
Varberg, Galtabäcksskeppets bygglag & ABF Halland 2009. 52 sid. Fotoillustrerad. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick.
- Beskriver arbetsprojektet med att bygga en replik av Galtabäcksskeppet, daterad till 1200-talet och funnet i Varberg 1928.
- Beskriver arbetsprojektet med att bygga en replik av Galtabäcksskeppet, daterad till 1200-talet och funnet i Varberg 1928.
| Boknummer: 30704 | Pris: 140 kr. |
HOBBS, Edward W.
HOW TO MAKE OLD-TIME SHIP MODELS.
Revised edition. Glasgow, Brown, Son & Ferguson 1972. 208 sid. + 5 utvikbar ritningar, varav en löst bifogad i ficka på bakpärmens insida. Illustrerad med 175 instruktiva fotografier, tecknade detaljbilder och ritningar. Förlagets klotband med illustrerat skyddsomslag.
| Boknummer: 19283 | Pris: 440 kr. |
HÅKANSSON, Kjell.
MED DÖDEN I KÖLVATTNET. Sjömansliv med segel och ånga.
Göteborg, Breakwater Publishing 2007. 320 sid. Rikt fotoillustrerad med bilder av segelfartyg och ångfartyg. Stort format, 30x21 cm. Inbunden i förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9789197626262.
- Sjö- och kulturhistoria om sjömanslivet och svensk handelssjöfarts utveckling från segelfartyg via ångfartyg fram till motorfartyg, dvs från ca 1850 fram till 1950.
- Sjö- och kulturhistoria om sjömanslivet och svensk handelssjöfarts utveckling från segelfartyg via ångfartyg fram till motorfartyg, dvs från ca 1850 fram till 1950.
| Boknummer: 30958 | Pris: 350 kr. |
HÄGG, Jacob - LILJEROS, Björn.
EN SEGLING I ÖPPEN BÅT RUNDT GOTLAND - SOMMAREN 1910. + SEGLINGEN SOMMAREN 2004.
Uddevalla, Föreningen Allmogebåtar 2005. 97 sid. Rikt illustrerad med äldre svartvita fotografier, båtritningar, teckningar av Jacob och Magnus Hägg samt nytagna fotografier i färg. Tvärformat, 22x27 cm. Häftad med omslagsbild. Nyskick. (Träbiten, 130). ISSN: 03470652.
- Gotland runt i en tvåmänning 1910 beskriven i ord och bild av Jacob Hägg och samma resa nästan hundra år senare i en 5-meters jolle.
- Gotland runt i en tvåmänning 1910 beskriven i ord och bild av Jacob Hägg och samma resa nästan hundra år senare i en 5-meters jolle.
| Boknummer: 29733 | Pris: 200 kr. |
Föregående