Musikhistoria
Musik, Teater & Film > Musikhistoria
24 titlar hittades, tid 0.20 sekunder.
Sida 1 (av 2) visar titlar 1-20.
BONNIERS MUSIKLEXIKON.
Huvudred: Åke Engström & Folke H. Törnblom Andra reviderade upplagan. Stockholm: Bonniers 1996. 528 sid. Illustrerad med 800 foton, porträtt, tecknade bilder och notexempel. Stort format, 27x21 cm. Inbunden i förlagets mörkblå konstläderband med ryggtitel i guld. Illustrerat skyddsomslag. Fint skick. ISBN: 9134509585.
- Uppslagsbok med 7000 uppslagsord från A - Ö.
- Uppslagsbok med 7000 uppslagsord från A - Ö.
| Boknummer: 18986 | Pris: 185 kr. |
BYRMAN, Gunilla - OLOFSSON, Tommy.
OM KVINNLIGT OCH MANLIGT OCH ANNAT KONSTIGT I MEDELTIDA SKÄMTBALLADER.
Stockholm, Atlantis 2011. 321 sid. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick. ISBN: 9789173534406.
- Behandlar föreställningar om sexualitet som de visas i svenska medeltida ballader. Skämtballaderna från medeltiden handlar ofta om erotiska äventyr mellan kvinnor och män. Avslutas med en antologi över de bästa svenska medeltidsballader som har bevarats.
- Behandlar föreställningar om sexualitet som de visas i svenska medeltida ballader. Skämtballaderna från medeltiden handlar ofta om erotiska äventyr mellan kvinnor och män. Avslutas med en antologi över de bästa svenska medeltidsballader som har bevarats.
| Boknummer: 34713 | Pris: 170 kr. |
CARLSSON, Beyron.
KRISTINA NILSSON GREVINNA DE CASA MIRANDA. Minnen och upplevelser upptecknade.
Stockholm, Åhlén & Åkerlund 1922. 462,(2) sid. Illustrerad med 16 planschsidor med porträttbilder och 103 fotografier i texten. Inbunden i ett halvfranskt band. Det främre illustrerade häftesomslaget med monterad oval porträttbild av Kristina Nilsson medbundet. Pärmkanter nedtill något nötta. Fria försättsbladet överst med namnteckning.
| Boknummer: 32512 | Pris: 185 kr. |
Célébrités musicales. Collection historique de portraits d'artists de toutes les nations avec de renseignements biographiques.
Dresden, Wilhelm Streit 1882. 34, (2) sid- + elva planscher med porträtt. 4:o. Förlagets bruna klotband med rik pärmdekor i svart och guld. Exlibris. Namnteckning. Ägarstämpel.
| Boknummer: 9078 | Pris: 235 kr. |
DOLMETSCH, Mabel.
DANCES OF ENGLAND AND FRANCE 1450-1600. With their Music and authentic Manner of Performance.
London, Routledge & Kegan Paul 1959. 163 sid. + 8 planscher. Rikt illustrerad med notexempel. Stort format 25x19 cm. Inbunden i förlagets klotband med illustrerat skyddsomslag.
| Boknummer: 30719 | Pris: 285 kr. |
DOLMETSCH, Mabel.
DANCES OF SPAIN AND ITALY FROM 1400 to 1600.
London, Routledge & Kegan Paul 1954. 174 sid. + 8 planscher. Rikt illustrerad med notexempel. Stort format 25x19 cm. Inbunden i förlagets klotband med illustrerat skyddsomslag.
| Boknummer: 30718 | Pris: 285 kr. |
FORSBERG, Birger.
SOLI DEO GLORIA. Fyra seklers kyrkomusiker i Uppsala domkyrka.
Uppsala, Hallgren & Fallgren 2004. 124 sid. Rikt fotoillustrerad. Stort format, 25x21 cm. Inbunden i förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Nyskick.
- Behandlar domkyrkans orglar samt organister, kantorer och andra musikledare från 1600-talet fram till idag.
- Behandlar domkyrkans orglar samt organister, kantorer och andra musikledare från 1600-talet fram till idag.
| Boknummer: 27337 | Pris: 150 kr. |
FÖRSLAG TILL FÖRBÄTTRADE KYRKO-SÅNGER. Till Kongl. Maj.t i underdånighet uppgifvit af den för detta ändamål förordnade komité.
Stockholm, tryckt hos Johan Pehr Lindh 1814. Graverat titelblad,(8),622,(2) sid. Inbunden i ett fint samtida halvfranskt band med ryggdekor i guld och marmorerat pärmpapper. Inlagan genomgående med lagerfläckar. Med Hilding Pleijels båda exlibris.
| Boknummer: 31272 | Pris: 750 kr. |
FÖRSLAG TILL FÖRBÄTTRADE KYRKO-SÅNGER. Till Kongl. Maj.t i underdånighet uppgifvit den för detta ändamål förordnade Komité.
Stockholm, Johan Pehr Lindh 1814. Graverat titelblad, (8),622,(2) sid. Inbunden i ett samtida gråpappomslag. Skadad rygg. Stämpel.
| Boknummer: 674 | Pris: 325 kr. |
HALL, Michael.
LEAVING HOME. A conducted tour of twentieth-century music with Simon Rattle.
London, Faber and Faber 1996. 8, 288 sid. Rikt illustrerad med fotografier och notexempel. Stort format, 25x19 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. ISBN: 0571178774.
| Boknummer: 23711 | Pris: 150 kr. |
KAMMU - OM ETT FOLK FRÅN LAOS.
Red: Håkan Lundström & Jan-Olof Svantesson. Lund 2005. 218 sid. + CD-skiva i ficka på frampärmens insida. Rikt fotoillustrerad. Förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick. (Lunds universitetshistoriska sällskap. Årsbok 2006).
- 16 forskningsbidrag om bergsfolket kammuerna: språk, kultur, musik, religion och botanik.
- 16 forskningsbidrag om bergsfolket kammuerna: språk, kultur, musik, religion och botanik.
| Boknummer: 26805 | Pris: 285 kr. |
LANG, Paul Henry - BETTMANN, Otto.
A Pictorial History of Music. The Pageant of Music History presented with more than 600 pictures and an Authoritative text.
New York 1960. 242 sid. Rikt illustrerad. 4:o. Förlagets klotband med naggat skyddsomslag. Med tillskrift och brevkort från musikhistorikern Ingmar Bengtsson.
| Boknummer: 2315 | Pris: 190 kr. |
NEANDER, Alvar.
Bokfynd med pesthymnen 'aufer immensam'.
Växjö 1950. 10 sid. Klammerhäftad. (Separattryck med eget tryckt omslag ur Älmebodaboken 1950).
| Boknummer: 2155 | Pris: 60 kr. |
NIELSEN, Carl.
LEVANDE MUSIK.
Stockholm, Gebers 1949. 94 sid. Förlagets pappband. (Gebers musikböcker).
| Boknummer: 21520 | Pris: 100 kr. |
NORLIND, Tobias.
Musikinstrumentens historia. I ord och bild.
Stockholm, Nordisk Rotogravyr 1941. 170 sid. + 112 planscher med bilder av olika musikinstrument. 4:o. Förlagets dekorerade linneband.
- Till den utförliga planschavdelningen hör till varje bild en noggrann källförteckning. 9 sidor bibliografi över instrumentlitteratur.
- Till den utförliga planschavdelningen hör till varje bild en noggrann källförteckning. 9 sidor bibliografi över instrumentlitteratur.
| Boknummer: 2334 | Pris: 500 kr. |
Operan 200 år. Jubelboken.
Red: Klas Ralf. Stockholm 1973. 252 sid. Rikt fotoillustrerad. Förlagets pappband. ISBN: 9151806487.
| Boknummer: 2292 | Pris: 125 kr. |
PETRI, Gunnar.
THE COMPOSER'S RIGHT. A history of the Value of Music.
Stockholm, Atlantis 2002. 159 sid. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. As new. ISBN: 9174866591.
- The history of copyright in the field of music.
- The history of copyright in the field of music.
| Boknummer: 30819 | Pris: 150 kr. |
RIIBER, Anne Marie.
LINA SANDELL.
Uppsala, J.A. Lindblad 1950. 191 sid. + 16 planschsidor med 34 fotografier och äldre bilder. Inbunden i förlagets klotryggband med främre omslag medbundet. Fint skick.
| Boknummer: 27668 | Pris: 140 kr. |
RUIN, Hans.
DET SKÖNAS FÖRVANDLINGAR.
Stockholm, Wahlström & Widstrand 1962. 299 sid. Inbunden i förlagets klotryggband med välbevarat illustrerat skyddsomslag.
- Essäer om bl a estetisk upplevelse, modernism och poetisk vision. Om Tinguely, Gunnar Ekelöf, Henrik Ibsen, Yrjö Hirn m. fl.
- Essäer om bl a estetisk upplevelse, modernism och poetisk vision. Om Tinguely, Gunnar Ekelöf, Henrik Ibsen, Yrjö Hirn m. fl.
| Boknummer: 24100 | Pris: 100 kr. |
SCHOENBERG, Arnold.
STYLE AND IDEA.
First edition, first printing. New York, Philosophical Library 1950. 224 pp. Publisher's original cloth. Pictorial dust jacket. Book and dust jacket in very good condition.
| Boknummer: 32248 | Pris: 440 kr. |
Föregående