Regementshistoria
Militaria > Regementshistoria
34 titlar hittades, tid 0.32 sekunder.
Sida 1 (av 2) visar titlar 1-20.
AMINOFF, Iwan T.
STRÖDDA ANTECKNINGAR UR KUNGL. SKARABORGS REGEMENTES HISTORIA.
Sköfde 1913. 27,(1) sid. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fint skick.
| Boknummer: 28796 | Pris: 85 kr. |
ARTILLERIREGEMENTET 2000-2005.
Red: Ann-Charlotte Carlqvist. Boden, Artilleriregementet 2006. 399 sid. Rikt illustrerad med foton. Stort format, 25x21 cm. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick. ISBN: 9163180510.
- Behandlar Artilleriregementets historia i Kristinehamn
- Behandlar Artilleriregementets historia i Kristinehamn
| Boknummer: 32373 | Pris: 220 kr. |
BERG, Ejnar - KONOW, Jan von.
VYER FRÅN HEDAR, MOAR OCH SLÄTTER. Arméns mötesplatser och deras bebyggelse.
Stockholm, Probus 1996. 223 sid. Rikt illustrerad med äldre svartvita fotografier och vykort. Stort format, 25x21 cm. Förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Nyskick.
- Historik och beskrivning av 32 militära mötesplatsers olika typer av byggnader, arkitektur och användning.
- Historik och beskrivning av 32 militära mötesplatsers olika typer av byggnader, arkitektur och användning.
| Boknummer: 24500 | Pris: 175 kr. |
BORGBYGGET PÅ KVARNBERGET. Kungl. Bohusläns regemente i Uddevalla 1900-1940.
Red: J.O. Rune Hasslöf. Uddevalla, Stiftelsen Bohusläns försvarsmuseum 2012. 232 sid. Rikt illustrerad med äldre svartvita fotografier och nyare i färg, överskådliga kartor och ritningar. Stort format, 25x18 cm. Inbunden i förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9789188848154.
| Boknummer: 34998 | Pris: 185 kr. |
BRAUNSTEIN, Christian.
SVERIGES ARMÉFÖRBAND UNDER 1900-TALET.
Stockholm, Statens försvarshistoriska museer 2003. 371 sid. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Inbunden i förlagets klotbans med pärmdekor i guld och illustrerat skyddsomslag. Exlibrisstpl. (Statens Försvarshistoriska Museer, 5). ISBN: 9197158445.
| Boknummer: 35746 | Pris: 285 kr. |
DAHLBERG, Eric.
Skåne och Regementet. En bok om Skånes land och folk och om Kungl. Norra skånska infanteriregementet för dess soldater.
Kristianstad 1936. 327 sid. + planscher och kartor varav några utvikbara i svartvitt och färg. Illustrerad i texten. Stort format, 26x19 cm. Häftad. Främre omslag med småfläckar.
- Signerad i bläck av regementschef Martin Hanngren.
- Signerad i bläck av regementschef Martin Hanngren.
| Boknummer: 9612 | Pris: 325 kr. |
FORSBERG, C. D.
Stadganden rörande rotehållaren och soldaten wid indelta infanteri-regementerne. Andra afdelningen. 3:dje artikeln. Skaraborgs Regemente.
Stockholm, P.A. Norstedt & Söner 1846. 52 sid. Häftat ex. med tryckt gult pappersomslag.
- Omslagstitel 'Stadganden rörande Skaraborgs regemente'.
- Omslagstitel 'Stadganden rörande Skaraborgs regemente'.
| Boknummer: 10143 | Pris: 150 kr. |
FORSLING, Rick - MÅNSSON, Bengt.
ÄRA, SKYLDIGHET, VILJA. Kristianstads Norringar.
Kristianstad, Nordisk Press Service 1994. 95 sid. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. Stort format, 28x21 cm. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick.
- Fotoreportagebok om Norra Skånska regementet till vardags och fest våren 1993.
- Fotoreportagebok om Norra Skånska regementet till vardags och fest våren 1993.
| Boknummer: 34131 | Pris: 185 kr. |
GOTLANDS ARMÉLUFTVÄRN OCH LV 2. 1936-2000.
Red: Rutger Edwards & Göran Hellström. Visby 2004. 215 sid. Rikt illustrerad med fotografier och överskådliga kartor. Inbunden i förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9163150425.
- Historik om det gotländska luftvärnet.
- Historik om det gotländska luftvärnet.
| Boknummer: 20747 | Pris: 220 kr. |
GUSTAFSSON, Ingvar (red).
JÄMTLANDS FÄLTJÄGARREGEMENTE. 1-2. Regementet, bygden och staden.
Östersund, Jämtlands fältjägarregemente 2001-02. 239 & 243 sid. Rikt illustrerade med äldre svartvita fotografier, nyare i färg samt kartor. Tvärformat, 23x24 cm. Inbundna i förlagets två pappband med omslagsbild och övre guldsnitt. Nyskick. ISBN: 9163114739 & 9163114747.
- Tryckt i en numrerad upplaga som signerats av Anders Brännström, chef och överste för regementet.
- Tryckt i en numrerad upplaga som signerats av Anders Brännström, chef och överste för regementet.
| Boknummer: 31048 | Pris: 500 kr. |
GUSTAFSSON, Ingvar (red).
JÄMTLANDS FÄLTJÄGARREGEMENTE. Band 4. Regementet, bygden och staden.
Östersund, Jämtlands fältjägarregemente 2006. 283 sid. Rikt fotoillustrerad i färg. Tvärformat, 23x24 cm. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild och övre guldsnitt. Nära nyskick. ISBN:139789163190513.
| Boknummer: 35403 | Pris: 300 kr. |
GÖTA INGENJÖRKÅR. 1-2.
Red: Per-Anders Lundström. Eksjö 1998-99. 312 & 375 sid. Rikt fotoillustrerade i svartvitt och färg. Inbundna i två laminerade förlagsband med omslagsbild och övre guldsnitt. Fint skick. ISBN: 9163071894 & 9163071886.
- Tryckt i en numrerad och av chefen för Göta ingenjörkår Lennart Bengtsson signerad upplaga, varav detta är nummer 3619.
- Tryckt i en numrerad och av chefen för Göta ingenjörkår Lennart Bengtsson signerad upplaga, varav detta är nummer 3619.
| Boknummer: 9935 | Pris: 450 kr. |
HANSSON, Bror T.W.
KONGLIG BOHUS LÄNS REGEMENTE. Fräkne kompani 1727-1901.
Kungälv [2005]. 325 sid. + 2 kartor på pärmarnas insidor. Rikt illustrerad med äldre fotografier. Inbunden i förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9197293059.
| Boknummer: 23089 | Pris: 285 kr. |
HASSLÖF, J.O. Rune.
KONGLIG BOHUS LÄNS REGEMENTE. Södra kompaniet 1727-1901.
Kungälv, Backamo vänners förlag 2006. 460 sid. Rikt illustrerad med fotografier och överskådliga kartor. Inbunden i förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Nyskick.
| Boknummer: 24672 | Pris: 385 kr. |
JOHANSSON, Christer - JOHANSSON, Fredrik.
BUSSAR OCH BÖNHASAR. Det yngre garnisonsregementet i Göteborg under gustavianska tiden 1772-1801.
Göteborg, Saltgruvans konsult 2003. 271 sid. Rikt illustrerad med foton, kartor och konstreproduktioner. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9163134683.
| Boknummer: 24972 | Pris: 150 kr. |
JOHANSSON, Curt - LUNDSTRÖM, Per-Anders.
Bodens ingenjörregementes historia.
Boden 1990. 402 sid. Rikt illustrerad i svartvitt och färg med fotografier, kartor och diagram. 27x22 cm. Förlagets gulddekorerade klotband med skyddsomslag.
| Boknummer: 10957 | Pris: 375 kr. |
(KA 2) -
KUNGLIGA KARLSKRONA KUSTARTILLERIREGEMENTE KA 2. 1/1 1902-31/10 2000.
Red: Olle Melin. Karlskrona 2002. 626 sid. Rikt fotoillustrerad. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick. (Marinmuseum. Årsbok 2002). ISSN: 14040581.
- Jubileumsbok över KA 2:s 99 år som kustartilleriregemente.
- Jubileumsbok över KA 2:s 99 år som kustartilleriregemente.
| Boknummer: 21673 | Pris: 185 kr. |
KRONOBERGS REGEMENTE. Dess människor och deras minnen 1919-1992.
Red: Rolf Björck, Kjell Göthe & Roy Himsel. Växjö 1992. 172 sid. Rikt fotoillustrerad. Stort format, 24x17 cm. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Fint skick.
| Boknummer: 28544 | Pris: 220 kr. |
KUNGL JÖNKÖPINGS REGEMENTE OCH SKILLINGARYD.
Red: Stig Olof Svensson. Eksjö 1989. 208 sid. Rikt illustrerad med äldre svartvita fotografier. Tvärformat, 17x24 cm. Förlagets pappband med omslagsbild. Fint skick.
- Utgiven av kamratföreningen Norra Smålands Regemente 1989 vid 75-årsminnet av när gamla I 12 lämnade sin lägerplats i Skillingaryd 1914.
- Utgiven av kamratföreningen Norra Smålands Regemente 1989 vid 75-årsminnet av när gamla I 12 lämnade sin lägerplats i Skillingaryd 1914.
| Boknummer: 26925 | Pris: 120 kr. |
KUNGL NORRA SMÅLANDS REGEMENTES HISTORIA 1623-1973. Till 350-årsjubileet utarbetad av regementets historiekommitté.
Red: Jan von Konow. Eksjö 1973. 792 sid. + 3 utvikbara planscher med 30 uniformsbilder i färg. Inbunden i förlagets välbevarade röda klotband med gul rygg, pärmdekor i guld och röd ryggtiteletikett. Fint skick.
| Boknummer: 19463 | Pris: 385 kr. |
Föregående