Classica antikvariat

Första sidan Varukorg Bokskåp Om Classica Kontakt

Särskilda författare

Litteraturhistoria > Särskilda författare

193 titlar hittades, tid 0.23 sekunder.
Sida 1 (av 10) visar titlar 1-20.

Föregående Föregående · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · Nästa Nästa

AHNLUND, Knut.
SVEN LIDMAN. Ett livsdrama.
Stockholm, Atlantis 1996. 560 sid. Illustrerad. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9174863169.
Boknummer: 33216 Pris: 100 kr.

(Alfons, Sven) - JANSSON, Mats.
DEN SISTE BARDEN. Ord och bild hos Sven Alfons.
Stockholm/Stehag, Östlings Bokförlag Symposion 2005. 406 sid. + 16 planschsidor med färgbilder av Sven Alfons målningar. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick. ISBN: 9789171397096.
- Biografi om poeten, målaren och konsthistorikern Sven Alfons. - Abstract in English.
Boknummer: 30259 Pris: 140 kr.

ALMQVIST, Carl Jonas Love.
OM POESI I SAK, till åtskillnad ifrån poesi i blott ord.
Uppsala, Bokgillet 1963. 48 sid. Häftad och oskuren. (Bokgillets estetikserie, 1).
Boknummer: 12499 Pris: 50 kr.

(Almqvist) - JACOBSON, Magnus.
ALMQVIST. Diktaren och hans tid.
Lund, Historiska Media 2002. 308 sid. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Fint skick. ISBN: 9189442148.
Boknummer: 34495 Pris: 120 kr.

ANDERSEN, Hans Christian (1805-1875).
THE FAIRY TALE OF MY LIFE.
Copenhagen, Nyt Nordisk Forlag & Arnold Busck 1954. 350 pp. 50 illustrations in water-colour by Niels Larsen Stevns. Book designed by Mogens Zieler. 33x24 cm. Publisher's well preserved half cloth. In slipcase with some wear.
Boknummer: 33936 Pris: 350 kr.

ANDERSSON WRETMARK, Astrid.
TITO COLLIANDER OCH DEN RYSKA HELIGHETEN.
Skellefteå, Artos 2008. 182 sid. + 16 planschsidor med fotografier. Förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick. ISBN: 9789175803869.
- Om Tito Collianders liv från barndomens och revolutionens Petrograd via konstnärsår i Paris och författarliv på Karleska näset.
Boknummer: 26189 Pris: 150 kr.

ANDERSSON, Jonas.
RIVALITET, VÅLD, REVOLT. Kain och Abel hos Willy Kyrklund, Bengt Anderberg, Lars Gyllensten.
Avhandling. Skellefteå, Norma 2004. 188 sid. Häftad med omslagsbild. Nära nyskick. ISBN: 9789172170742.
- Kain- och Abelmytens funktion i tre skönlitterära texter.
Boknummer: 20855 Pris: 100 kr.

ANDERSSON, Karl-Olof.
HARRY MARTINSSON. Naturens, havens och rymdens diktare.
Stockholm, Bilda förlag 2003. 143 sid. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. ISBN: 9157476888.
- Dedikation från Karl-Olof Andersson.
Boknummer: 21032 Pris: 120 kr.

ARVIDSSON, Rolf - MALMQUIST, Jan-Eric.
FRANS G. BENGTSSON. En bibliografi.
Lund, Frans G. Bengtsson-sällskapet 2012. 398 sid. Illustrerad. Stort format, 25x18 cm. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick. (Frans G. Bengtsson-sällskapets skriftserie, 26). ISBN: 9789197730556.
- Bibliografin redovisar i kronologisk ordning samtliga romaner, dikter, biografier och essäer. Dessutom ingår ett stort material om och omkring författaren.
Boknummer: 35090 Pris: 120 kr.

ATT FORTSÄTTA MED ATT SKRIVA. Om Ingeborg Bachmanns Malina
Red.: Marie Silkeberg, Ingrid Z. Aanestad, Ingvild Burkey och sju andra. Göteborg, Ideella föreningen Autor 2011. 273 sid. Illustrerad med fotografier. Häftad. Nyskick. (Litterär gestaltnings skriftserie, 1). ISBN: 9789197994804.
- 8 skandinaviska författare om Malina som konstnärlig, moralisk och politisk uppfordran.
Boknummer: 34729 Pris: 120 kr.

(Atterbom) - FRYKENSTEDT, Holger.
Atterboms sagospel Lycksalighetens ö. En poesiens historia och en tragedi över fantasien i belysning av romantikens litteraturhistoria, filosofi, estetik och mytologi.
Avhandling. Lund 1951. XII, 399 sid. Häftad.
Boknummer: 3335 Pris: 140 kr.

AUGUSTSSON, Lars Åke - HANSÉN, Stig.
STÖVELN I ANSIKTET. En bok om George Orwell.
Stockholm, Hjalmarsson & Högberg 2004. 166 sid. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick. ISBN: 9189660528.
- Presenterar människan och författaren Geroge Orwell (1903-50), vars egentliga namn var Eric Blair.
Boknummer: 24964 Pris: 100 kr.

(Bellman) - AFZELIUS, Nils.
MYT OCH BILD. Studier i Bellmans dikt.
Stockholm 1964. 140 sid. + ett planschark. Pocketbok.
Boknummer: 7221 Pris: 85 kr.

(Bellman) - AUSTIN, Paul Britten.
CARL MICHAEL BELLMAN. Hans liv, hans miljö, hans verk.
Malmö, Allhem 1970. 181 sid. + en utvikbar Stockholmskarta i färg. Illustrerad med ett 75-tal planschsidor, varav 6 i färg. Stort format, 27x18 cm. Inbunden i förlagets pappband med övre rödfärgat snitt och fint illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick.
Boknummer: 32402 Pris: 220 kr.

(Bellman) - BLANK, Anton.
Carl Michael Bellman.
Stockholm 1963. 79 sid. Illustrerad. Häftad. (Svenska Författare).
Boknummer: 7223 Pris: 85 kr.

(Bellman) - BYSTRÖM, Olof.
Kring Fredmans epistlar deras tillkomst och utgivning.
Stockholm, Bonniers 1945. X, 188 sid. + BYSTRÖM, Olof. Tillägg till Fredmans epistlar, deras tillkomst och utgivning. Stockholm 1946. Sid. 189-216. Två häftade ouppskurna volymer i fint skick.
Boknummer: 7387 Pris: 235 kr.

(Bellman) - ERDMANN, Nils.
CARL MIKAEL BELLMAN. Hans omgifning och samtid.
Stockholm, Bonniers 1895. (4),222 sid. + 8 planscher. Illustrerad i texten med 72 porträtt, vyer och teckningar. Inbunden i förlagets välbevarade röda originalklotband med Bellmans profilporträtt i guld som omslagsbild. Namnteckningar. Fint skick.
Boknummer: 31619 Pris: 140 kr.

(Bellman) - MUNTHE, Gustaf.
CARL MICHAEL. En roman om den unge Bellman.
Stockholm 1958. 363 sid. Häftad. Namnteckning.
Boknummer: 7251 Pris: 110 kr.

BENGTSSON, Frans G. (1894-1954) - ELLERSTRÖM, Jonas , NORDIN, Svante & ROMBERG, Bertil.
FRANS G. BENGTSSON. En brevbiografi.
Stockholm, Atlantis 2005. 247 sid. Fotoillustrerad. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick. ISBN: 9173530433.
Boknummer: 24729 Pris: 120 kr.

(Bengtsson, Frans G) - EHNMARK, Elof.
FRANS G. BENGTSSON.
Stockholm, Norstedts 1946. 42 sid. Klammerhäftad. Namnteckning. (Norstedts författarbroschyrer, 2).
Boknummer: 29254 Pris: 75 kr.

Föregående Föregående · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · Nästa Nästa

Första sidan Varukorg Bokskåp Om Classica Kontakt
© Copyright 2004-13 Antikvariat Classica