Classica antikvariat

Första sidan Varukorg Bokskåp Om Classica Kontakt

Samtidskonst

Konst > Samtidskonst

40 titlar hittades, tid 0.20 sekunder.
Sida 1 (av 2) visar titlar 1-20.

Föregående Föregående · 1 · 2 · Nästa Nästa

ARONSSON, Torbjörn - GAUFFIN, Sten - WISTMAN, Christina.
100 ÅR OCH HUNDRA KONSTNÄRER. Jämtland och Härjedalen 1912-2012.
Östersund, Jamtli förlag [2012]. 272 sid. Rikt illustrerad med konstreproduktioner i färg. Stort format, 30x24 cm. Inbunden i förlagets klotryggband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9789179482381.
- Jämtlands läns konstförenings jubileumsbok. Hundra konstnärer har valts ut för att skildra konstutvecklingen i länet från 1910-talet fram till idag.
Boknummer: 34514 Pris: 285 kr.

ART AT THE END OF THE SOCIAL Rooseum. Curated by Collins & Milazzo.
Malmö 1988. 371 sid. Rikt illustrerad med konstreproduktioner i färg. Stort format, 29x24 cm. Fint häftat ex. med omslagsbild. (Rooseum's catalogue, 2).
- Utgiven i samband med den stora utställningen 1988 på Rooseum i Malmö där verk av 38 samtidskonstnärer från New York visades. - Well illustated catalogue from the exhibition of 38 artists from New York at the Rooseum in Malmö, Sweden 1988. Works by Donald Baechler, David Carrino, Sarah Charlesworth, Kevin Larmon, Jeff Koons, Jonathan Lasker, Annette Lemieux, Peter Nadin, Tyler Turkle, Philip Taaffe, The Starn Twins etc. Bilingual foreword in English and Swedish by Fredrik Roos.
Boknummer: 8416 Pris: 360 kr.

BOLTANSKI, Christian.
MONUMENTS. Lecons de Ténèbres.
Paris, Association Française d'Action Artistique 1986. Opaginerad, (256) sid. Illustrerad med bilder av 4 fotografier i färg och 110 svartvita helsides fotografier. Häftad med ljugsult tryckt omslag. Nära nyskick.
- 'Artist's book' / 'Livre d'artist' publicerad i samband med Boltanskis deltagande i den 42:a konstbiennalen i Venedig. - Artist's book. Trilingual text in French, English and Italian.
Boknummer: 17061 Pris: 2000 kr.

(Bugatti) - HALLUMS, E.
THE QUALITY OF WORK AND THE QUALITY OF ART. A Study of Bugatti.
London, Mithra Press 1979. 90 sid. + 4 planschsidor med ritningar. Illustrerad med fotografier. Stort format, 30x21 cm. Häftad med illustrerat skyddsomslag. Förvarad i en svart skyddskassett. Fint skick. ISBN: 0906573009.
Boknummer: 30031 Pris: 385 kr.

BUKOWSKIS MODERNA. Del 1. 23-25 november 1988.
Stockholm 1988. 12 sid. text + 25 planschsidor, varav en utvikbar ('Dandyn') med konstreproduktioner i färg. Stort format, 26x21 cm. Häftad med omslagsbild. (Katalog 463).
- Auktionskatalog över Fredrik Roos' samling med Nils von Dardels 'Den döende dandyn' som höjdpunkt (auktionsnr. 1).
Boknummer: 34202 Pris: 100 kr.

BUKOWSKIS MODERNA. Svensk-Franska Konstauktioner. Stockholm vårauktionen 1984.
Stockholm 1984. 100 sid. + 131 planschsidor med föremålsfotografier. Häftad med omslagsbild. (Katalog 426).
- Bukowskis katalog från auktionen våren 1984 med Nils von Dardels 'Den döende dandyn' som omslagsbild och höjdpunkt (auktionsnr. 36 A). 'Dandyn' såldes för den då högsta summan någonsin för en målning i Skandinavien, 3.250 000 kr.
Boknummer: 31532 Pris: 200 kr.

DE GÅTFULLA. Outsiders i konsten.
Red: Bo Särnstedt Stockholm 1979. 80 sid. Rikt illustrerad med fotografier och konstreproduktioner. Stort format, 30x21 cm. Häftad med illustrerat skyddsomslag. Fint skick. (Liljevalchs katalog, 347).
- Utgiven i samband med utställningen 1980 på Liljevalchs konsthall. Om bl a C. F. Hill, Ernst Josephson och Adolf Wölfli. - Summary in English.
Boknummer: 31312 Pris: 100 kr.

ERICSON, H. C.
RENINGSVERK. Illuminerad skrift.
Stockholm, Carlssons 1996. 159 sid. Typografiskt illustrerad. Stort format, 30x24 cm. Inbunden i förlagets vita pappband med tryckt omslag.
Boknummer: 27198 Pris: 385 kr.

ERIKSSON, Elis Ernst.
VERNISSAGE.
Ett Krokodilt & Rönnells Antikvariat 2002. Opaginerad, (160 sid.) Rikt illustrerad med tecknade bilder, collage och fotografier. Tvärformat, 20x27 cm. Förlagets pappband. Fint skick.
- Fotodokumentation av en av 1960-talets mest omtalade installationer.
Boknummer: 21145 Pris: 150 kr.

FAHLSTRÖM, Öyvind.
DIE INSTALLATIONEN / THE INSTALLATIONS.
Ed: Sharon Avery-Fahlström. Ostfildern, Cantz 1995. 116 pp. Illustrated with photos and reproductions. 26x22 cm. Publisher's printed wrappers. ISBN: 3893228101.
- Illustrated exhibition catalogue with texts by Öyvind Fahlström, Mike Kelley and Jane Livingston. Bilingual text in German and English.
Boknummer: 14018 Pris: 500 kr.

FRÅN MODERNISM TILL SAMTIDSKONST. Svenska kvinnliga konstnärer.
Red: Yvonne Eriksson & Anette Göthlund. Lund, Signum 2003. 199 sid. Rikt illustrerad med konstreproduktioner i färg. Stort format, 23x21 cm. Förlagets pappband med omslagsbild. ISBN: 9187896532.
- Om svenska kvinnliga konstnärer under 100 år. Med bl a 'Sittandets semiotik och den kvinnliga modernismen' av Lena Johannesson, 'Undersökning och gestaltning. Kvinnliga konstnärsskap i brytningstid' av Anett Göthlund och 'Fotografi och kön. Om den fotobaserade konsten under 1900-talet' av Anna Tellgren.
Boknummer: 13774 Pris: 250 kr.

GRØNDAHL, Marianne.
SKABERRUM. Statens Værksteder for Kunst og Håndværk 2002-2005. Tekst af Peter Michael Hornung.
København, Aristo Bogforlag 2005. 216 sid. Rikt fotoillustrerad med helsidesbilder av Marianne Grøndahl. Stort format, 33x24 cm. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 8798930389.
- Fotobildbok med bilder av 36 olika bildkonstnärer 'in action'.
Boknummer: 31337 Pris: 150 kr.

HENDRICKSON, Janis.
ROY LICHTENSTEIN.
Köln 2000. 96 sid. Rikt fotoillustrerad i färg. 23x18 cm. Mjukhäftad med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9783822858608.
Boknummer: 15073 Pris: 100 kr.

HOLTEN, Ragnar von.
MOT VÄGGEN. Texter om konst.
Stockholm, Carlssons 1996. 171 sid. Illustrerad med fotografier och konstreproduktioner. Häftad med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9172031050.
- Essäer om modernistiska klassiker som GAN, Stellan Mörner, Eric Grate, Endre Nemes, Carsten Regild, Börj Veslen, Öyvind Fahlström m fl.
Boknummer: 23585 Pris: 85 kr.

(Håfström) - FROSTENSON, Katarina.
JAN HÅFSTRÖM. [En diktsvit till Jan Håfström och till verk av honom] / [A suite of poems to Jan Håfström and to works by him].
Malmö Rooseum/Moderna Museet 1994-95. 111 sid. Illustrerad med med konstreproduktioner i svartvitt och färg. Stort format, 33x25 cm. Inbunden i förlagets välbevarade klotryggband med omslagsbild. En CD-skiva utgavs men saknas här. (Rooseums utställningskatalog, 17). ISBN: 9188090132.
- Bilingual text and captions in Swedish and English.
Boknummer: 35402 Pris: 200 kr.

I LOVE YOU. Nr 2: The New York Issue.
Chefred: Lisa Rydell. Stockholm, I Love You 2005. 42 sid. Rikt illustrerad med fotografier av Sara Hérnandez och Lisa Rydell. Stort format, 30x21 cm. Häftad med omslagsbild. Nyskick.
- Temanummer om New York: secondhand-shopping, intervju med grafiska formgivaren Milton Glaser, The Bravery etc.
Boknummer: 30912 Pris: 100 kr.

IKAROS. MODEORMEN. MEDIADRAKEN.
Red: Kerstin Danielsson. Stockholm, Kulturhuset 1981. 81 sid. + ett löst bifogat häfte (12 sid). Rikt illustrerad med fotografier, teckningar och serier av Ulf Rahmberg, Kristina Elander, Lou Myer och Julie. Stort format, 30x21 cm. Klammerhäftad med omslagsbild. Fint skick.
- Utgiven i samband med de tre utställningarna på Kulturhuset 1981-1982. Med ett löst bifogat häfte, tryckt på gult papper, som innehåller kompletterande faktaunderlag i form av statistik och diagram.
Boknummer: 29214 Pris: 360 kr.

JORN, Asger.
ALFA OG OMEGA. Second to none.
Första upplagan. København, Borgens forlag 1980. 175 sid. Illustrerad med bilder i texten av Asger Jorn. Fint häftat ex. med omslagsbild. (Skandinavisk Institut for Sammenlignende Vandalisme, 5).
- Texter skrivna under åren 1963-64, först publicerade 1980.
Boknummer: 32272 Pris: 250 kr.

KONST PÅ SÖDRA.
Red: Egon Burman. Andra reviderade och utökade utgåvan. Växjö 2003. 239 sid. Rikt illustrerad med konstreproduktioner i färg. Stort format, 28x23 cm. Förlagsband med omslagsbild.
- Exposé över konst som finns representerad i Södra Skogsägarnas samlingar främst måleri men också glas.
Boknummer: 17202 Pris: 100 kr.

KONSTEN 1950-1975.
Lund, Signum 2005. 638 sid. Rikt fotoillustrerad i svartvitt och färg. Stort format, 30x23 cm. Inbunden i förlagets klotband med illustrerat skyddsomslag. (Signums svenska konsthistoria, 13). ISBN: 9789187896699.
- Väldokumenterad översikt av periodens bildkonst, foto, formgivning, textil, keramik, glas, silversmide, industridesign, arkitektur, trädgårdar samt möbler och inredning. De 'nya' materialen plast, rostfritt stål och aluminium ges ett eget kapitel.
Boknummer: 17318 Pris: 695 kr.

Föregående Föregående · 1 · 2 · Nästa Nästa

Första sidan Varukorg Bokskåp Om Classica Kontakt
© Copyright 2004-13 Antikvariat Classica