Särskilda företag
Företagshistoria > Särskilda företag
205 titlar hittades, tid 0.26 sekunder.
Sida 8 (av 11) visar titlar 141-160.
(Riktiga Leksaker AB) -
RIKTIGA LEKSAKER AB, STOCKHOLM & AB GEMLA-SLÖJD.
Stockholm 1949. Opaginerad (27) sid. + Prislista (5 sid). Rikt illustrerad med tecknade bilder. Stort format, 24x17 cm. Häftad med företagets tryckta firmamärke som omslagsbild.
- De två företagens gemensamma produktkatalog över olika typer av leksaker och lekredskap av trä.
- De två företagens gemensamma produktkatalog över olika typer av leksaker och lekredskap av trä.
| Boknummer: 30046 | Pris: 360 kr. |
(Rosdala glasbruk) -
ETT SAMHÄLLE KRING HYTTAN. Rosdala Glasbruk i Norrhult 1895-1980.
Växjö 1980. 108 sid. Rikt fotoillustrerad. 24x16 cm. Häftad med en tecknad omslagsbild. Fint skick. (I glasriket. Människan - miljön - framtiden, 2).
- Dokumentation av glasbruket, glasarbetarna och glasbruksorternas historia.
- Dokumentation av glasbruket, glasarbetarna och glasbruksorternas historia.
| Boknummer: 13663 | Pris: 120 kr. |
(Rosdala glasbruk) - FOGELBERG, Torbjörn.
ETT SEKEL I BELYSNINGENS TJÄNST. Rosdala glasbruk 1895-1995.
Rosdala 1994. 214 sid. Illustrerad med fotografier. 20x20 cm. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9163030977.
- Jubileumsbok. Utkom till brukets hundraårsjubileum 1995. Rosdala var då landets enda kvarvarande belysningsglasbruk. Innehåller bl a förteckningar över tyskbördiga glasblåsare, glasslipare och övriga glasarbetare vid Rosdala från 1898 och framåt. - Zusammenfassung 'Rosdala Glashütte 1895-1995'.
- Jubileumsbok. Utkom till brukets hundraårsjubileum 1995. Rosdala var då landets enda kvarvarande belysningsglasbruk. Innehåller bl a förteckningar över tyskbördiga glasblåsare, glasslipare och övriga glasarbetare vid Rosdala från 1898 och framåt. - Zusammenfassung 'Rosdala Glashütte 1895-1995'.
| Boknummer: 5064 | Pris: 220 kr. |
(Rosdala glasbruk) - LÄTH, Willy.
ROSDALA GLASBRUK - DEN GAMLA HYTTAN. En bildberättelse om ett gammalt glasbruk.
Växjö 1979. 7 sid. Illustrerad med bilder av Willy Läth. Tvärformat, 21x30 cm. Hålslaget häfte med omslagsbild. Bakre omslag med understrykningar i bläck.
| Boknummer: 32569 | Pris: 90 kr. |
(Rosdala) -
ROSDALA GLASBRUK 1900-1950. NÅGRA GLIMTAR FRÅN ETT SMÅLÄNDSKT GLASBRUK.
Red: Vilhelm Mauritz. Växjö [1950]. 68 sid. Fotoillustrerad. Stort format, 25x18 cm. Företagets välbevarade halvklotband med pärmdekor. Mycket fint skick.
- Jubileumsskrift utgiven till 50-årsjubiléet 1950. Tryckt i en numrerad upplaga varav detta är nr 444.
- Jubileumsskrift utgiven till 50-årsjubiléet 1950. Tryckt i en numrerad upplaga varav detta är nr 444.
| Boknummer: 904 | Pris: 440 kr. |
RYDÉN, Josef.
FLITEN OCH FROMHETEN. Historien om en familj och en småindustri i Gnosjöbygden.
Jönköping, Jönköpings läns museum 1999. 144 sid. Inbunden i förlagets laminerade pappband.
- Om vilka psykologiska och sociala faktorer som bildar det kulturmönster som brukar kallas Gnosjöandan.
- Om vilka psykologiska och sociala faktorer som bildar det kulturmönster som brukar kallas Gnosjöandan.
| Boknummer: 28468 | Pris: 140 kr. |
RÖNNOW, Sixten.
WEDEVÅGS BRUKS HISTORIA. Minnesskrift tillägnad Brukspatron Helge Norlander på hans 60-årsdag den 17 mars 1944.
Andra upplagan. Stockholm, Nordisk Rotogravyr 1944. 373 sid. + Bilaga (22 sid) förvarad i ficka på insidan av bakre pärmen. Stort format, 25 x21 cm. Rikt illustrerad med fotografier och äldre historiska bilder. Inbunden i ett välbevarat rött skinnryggband med företagets emblem i guld som pärmdekor. Med dedikation 'Till bruksdisponenten Hj. Åselius med vänskap och tillgivenhet från Helge Norlander'.
- Innehåller ett nytryck i faksimil (22 sid) av originalet från 1726: 'Specification på de fabrique sorter, med bijfogad ...', förvarad i en ficka längst bak i boken.
- Innehåller ett nytryck i faksimil (22 sid) av originalet från 1726: 'Specification på de fabrique sorter, med bijfogad ...', förvarad i en ficka längst bak i boken.
| Boknummer: 29879 | Pris: 485 kr. |
RÖRSTRAND - DESIGN MADE IN SWEDEN ... DEPUIS 1726.
Lidköping, Rörstrands museum 1986. Opaginerad (17) sid. Rikt illustrerad med fotografier i färg och bilder av stämplar och konstnärssignaturer. Klammerhäftad med omslagsbild. Nyskick.
- Franskspråkig presentation av porslinsfabriken och dess verksamhet med bilder av 18 fabriksstämplar och 30 konstnärssignaturer.
- Franskspråkig presentation av porslinsfabriken och dess verksamhet med bilder av 18 fabriksstämplar och 30 konstnärssignaturer.
| Boknummer: 27738 | Pris: 140 kr. |
RÖRSTRAND - DESIGN MADE IN SWEDEN ... SEIT 1726.
Linköping, Rörstrands museum 1986. Opaginerad (17) sid. Rikt illustrerad med fotografier i färg och bilder av stämplar och konstnärssignaturer. Klammerhäftad med omslagsbild.
- Tyskspråkig presentation av porslinsfabriken och dess verksamhet med bilder av 18 fabriksstämplar och 30 konstnärssignaturer.
- Tyskspråkig presentation av porslinsfabriken och dess verksamhet med bilder av 18 fabriksstämplar och 30 konstnärssignaturer.
| Boknummer: 27752 | Pris: 140 kr. |
(Rörstrand) -
RÖRSTRAND MUSEUM.
Lidköping, Rörstrand 1976. Opaginerad, (8) sid. text + 8 planschsidor med bilder av föremål från fabrikens 250-åriga historia. Klammerhäftad med omslagsbild.
| Boknummer: 24295 | Pris: 75 kr. |
RÖRVIKSHUS. Nära, personligt och förstklassigt. 50 år 1962-2012.
Rörvik 2012. 91 sid. Rikt illustrerad med foton och planritningar. Stort format, 36x23 cm. Häftad med omslagsbild.
- Huskatalog.
- Huskatalog.
| Boknummer: 35228 | Pris: 150 kr. |
(Saab) -
En bok om Saab-Scania.
Red: Carl G. Holm, C.G. Ahremark & Anders Tunberg. Stockholm 1987. 168 sid. Rikt illustrerad i svartvitt och färg. 4:o. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nyskick. ISBN: 9178860148.
- Med produktpresentationer av 12 bilmodeller, 9 flygplan samt 1 missil.
- Med produktpresentationer av 12 bilmodeller, 9 flygplan samt 1 missil.
| Boknummer: 6147 | Pris: 220 kr. |
(Sandviken) -
ETT SVENSKT JERNVERK. Sandviken och dess utveckling 1862-1937.
Red: Göran Hedin. Andra upplagan. Uppsala 1938. 442 sid. + kartor i färg. Illustrerad. 4:o. Förlagets halvfranska band med ryggdekor i guld och fem upphöjda bind. Övre guldsnitt och omslagen medbundna. Svag fuktrand i övre marginalen.
- 6 pp summary in English.
- 6 pp summary in English.
| Boknummer: 10065 | Pris: 250 kr. |
SANDVIKENS STÅL.
Sandviken 1937. 79 sid. Rikt illustrerad med högklassiga svartvita fotografier. Stort format, 30x21 cm. Företagets klotband med silverfärgad blindpressad pärmdekor och fotografisk omslagsbild. Mycket fint skick.
- Presentation av Sandvikens jernverk: anläggningar, tillverkning och produkter.
- Presentation av Sandvikens jernverk: anläggningar, tillverkning och produkter.
| Boknummer: 22749 | Pris: 220 kr. |
(SARA) - SÖDERBERG, Sten.
Välfägnad och värdskap. Minneskrift vid SARA:s 50-årsjubileum den 18 december 1965.
Stockholm 1965. 176 sid. Rikt fotoillustrerad i svartvitt och färg. 4:o. Förlagets klotryggband.
- Summary in English.
- Summary in English.
| Boknummer: 8567 | Pris: 190 kr. |
(SJ) -
Statens Järnvägar 1906-1931. 1-2.
Utg: Kungl. Järnvägsstyrelsen. Stockholm 1931. 809 & 795 sid. Illustrerade med ca 800 fotografier, ritningar och kartor. Stort format, 27x19 cm. Förlagets två något nötta mörkblå halvfranska band med ryggtext i guld och övre guldsnitt. Blekta ryggar.
- Jubilemsbokverk med sju delar i två volymer. Del 1: 'Administration'. Del 2: 'Driften'. Del 3: 'Nya statsbanelinjer'. Del 4: 'Rullande materiel'. Del 5: 'Den löpande förrådstjänsten'. Del 6: 'Huvudverkstäderna'. Del 7: Elektrifiering och elektrisk drift'.
- Jubilemsbokverk med sju delar i två volymer. Del 1: 'Administration'. Del 2: 'Driften'. Del 3: 'Nya statsbanelinjer'. Del 4: 'Rullande materiel'. Del 5: 'Den löpande förrådstjänsten'. Del 6: 'Huvudverkstäderna'. Del 7: Elektrifiering och elektrisk drift'.
| Boknummer: 13498 | Pris: 300 kr. |
(SKF) -
KATALOG NR 2001. Kullager. Rullager.
Göteborg, SKF 1952. 232 sid. + två utvikbara tabeller. Illustrerad. Främre marginalen med registerflikar.
| Boknummer: 614 | Pris: 200 kr. |
(SKF) -
Katalog nr. 2001. Kullager. Rullager.
Göteborg, SKF 1952. 232 sid. + 2 utvikbara tabeller. Illustrerad. Häftad.
| Boknummer: 1938 | Pris: 200 kr. |
(SKF) -
KATALOG nr. 2400 S. Kullager. Rullager.
Göteborg, SKF 1962. 247 sid. + 2 utvikbara tabeller. Rikt illustrerad med ritningar och produktfotografier. Stort format, 26x18 cm. Företagets ljusgrå klotband med registerflikar i främre marginalen.
- 'Med alla tekniska uppgifter som en konstruktör behöver'.
- 'Med alla tekniska uppgifter som en konstruktör behöver'.
| Boknummer: 15183 | Pris: 360 kr. |
(SKF) - STECKZÉN, Birger.
SKF SVENSKA KULLAGERFABRIKEN. En svensk exportindustris historia 1907-1957.
Göteborg 1957. 884 sid. + 13 planscher. Rikt illustrerad med fotografier, ritningar, skisser, tabeller och diagram. Stort format, 25x17 cm. Inbunden i förlagets pergamentliknande mörkblå halvklotband med ryggtitel i guld. Fint skick.
- Utgavs till företagets 50-årsjubileum 1957.
- Utgavs till företagets 50-årsjubileum 1957.
| Boknummer: 29494 | Pris: 500 kr. |
Föregående