Äldre barnböcker
Bibliofilt & Illustrerat > Äldre barnböcker
66 titlar hittades, tid 0.26 sekunder.
Sida 1 (av 4) visar titlar 1-20.
ADELBORG, Ottilia (1855-1936).
KRABATTASKA. En gammaldags saga från Estland. Bearbetad och ritad av Ottilia Adelborg.
Originalupplaga. Stockholm, Folkskolans Barntidnings förlag 1924. 28 sid. Rikt illustrerad med färgbilder av Ottilia Adelborg. Stort format, 27x23 cm. Inbunden i förlagets originalklotryggband med omslagsbild. Nedre pärmhörn nötta.
| Boknummer: 35724 | Pris: 500 kr. |
Alfred i Indien eller skildringar från Hindostan. Översättning från Engelskan af Am. de Frese.
Stockholm, tryckt hos P.G. Berg 1873. (4), 140 sid. + frontespis. 13,5x10,5 cm. Förlagets gröna pappband med tryckt dekor i litografi. Svaga inre falsar.
| Boknummer: 12316 | Pris: 440 kr. |
ANDERSEN H. C.
NÄKTERGALEN.
Stockholm, Svenska Andelsförlaget 1918. 28 sidor. Illustrerad med 8 planscher i färg av Elsa Ekman. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild.
| Boknummer: 32388 | Pris: 200 kr. |
ANDERSEN, H.C.
EVENTYR OG HISTORIER. Jubilæumsudgave. Udvalgt og indledet af H. Topsøe-Jensen.
København, Jespersen og Pios forlag & Rasmus Navers forlag 1954. XVI,486,(3) sid. Illustrerad med bilder av Herluf Jensenius. Stort format, 27x18 cm. Inbunden i ett rött halvfranskt band med rik ryggdekor i guld och övre guldsnitt.
- Jubileumsutgåva utgiven 1955 med anledning av 150 års jubiléet av författarens födelse.
- Jubileumsutgåva utgiven 1955 med anledning av 150 års jubiléet av författarens födelse.
| Boknummer: 16928 | Pris: 300 kr. |
ANDERSEN, H.C.
H.C. ANDERSENS EVENTYR OG HISTORIER. 1-2. Jubilaeumsudgave. Udvalgt ved Sophus Bauditz.
Köbenhavn/Kristiania, Gyldendalske Boghandel & Nordisk forlag 1905. Sammanlgat ca 870 sid. Illustrerade med teckningar av Vilh. Pedersen och Lorenz Frölich. Två volymer inbundna i förlagets dekorerade klotband med H.C. Andersens porträtt i profil som omslagsbild.
- Jubileumsutgåva i två band med Vilhelm Pedersens och Lorenz Frölichs teckningar.
- Jubileumsutgåva i två band med Vilhelm Pedersens och Lorenz Frölichs teckningar.
| Boknummer: 31652 | Pris: 300 kr. |
ANDRÉ, Richard (pseudonym för William Roger Snow, 1834-1907).
JORDEN RUNDT I NÖTSKAL
Upsala, Victor Roos [1882]. Opaginerad (32) sid. Rikt illustrerad med bilder av André tryckta i färglitografi. Stort format, 25x19 cm. Inbunden i förlagets klotryggband med omslagsbild. Pärmarnas ytterhörn nötta.
- Översättning från engelska av 'The Cruise of the Walnut Shell'.
- Översättning från engelska av 'The Cruise of the Walnut Shell'.
| Boknummer: 27526 | Pris: 1250 kr. |
ATTORPS, Gösta.
POJKARNA SOM FICK SÄLLSKAP MED EN CIRKUS.
Originalupplaga. Stockholm, Wahlström & Widstrand 1945. 96 sid. Illustrerad. Häftad med omslagsbild. Namnteckning på förtitelbladet.
| Boknummer: 34826 | Pris: 85 kr. |
BECKER, F.W.
TROLL IM LAND DER ELEFANTEN.
Leipzig, Dr. Herbert Schulze Buch- und Kunstverlag 1962. Opaginerad (25) sid. Rikt illustrerad med färglagda teckningar av författaren. Inbunden i förlagets klotryggband med omslagsbild. Gutes Exemplar.
- Sehr gut erhaltenes Exemplar von der erste Auflage.
- Sehr gut erhaltenes Exemplar von der erste Auflage.
| Boknummer: 35089 | Pris: 150 kr. |
BESKOW Elsa.
BUBBELEMUCK OCH ANDRA SAGOR.
Originalupplaga. Stockholm, Åhlén & Åkerlunds förlag 1921. 130 sid. Illustrerad med 3 färgplanscher och 14 bilder i texten. Inbunden i förlagets vita klotryggband med omslagsbild i färg. Bra skick.
- Första upplagan.
- Första upplagan.
| Boknummer: 32399 | Pris: 1250 kr. |
BESKOW, Elsa.
A B C.
Norrköping, Sörlins förlag 1945. Opaginerad (16) sid. Målarbok med 16 förlagebilder av Elsa Beskow att färgläggas. Häftad med omslagsbild i färg. Bakre omslag och tre sid. med fläckar. (Vill du måla?).
| Boknummer: 32777 | Pris: 150 kr. |
BESKOW, Elsa.
FARMORS LAPPTÄCKE. Berättelser.
Originalupplaga. Stockholm, Åhlén & Åkerlund 1922. 128 sid. Illustrerad med teckningar av Elsa Beskow. Inbunden i förlagets pappband med oval omslagsbild i färg. Bra skick.
| Boknummer: 32582 | Pris: 1250 kr. |
BESKOW, Elsa.
JORDEN RUNT. 16 bilder att måla ritade av Elsa Beskow.
Norrköping, Sörlins förlag 1944. Opaginerad (16) sid. Målarbok med 16 förlagebilder av Elsa Beskow att färgläggas. Häftad med omslagsbild i färg. Fint skick. (Vill du måla?).
| Boknummer: 32788 | Pris: 250 kr. |
BESKOW, Elsa.
KRING GRINDSTUGAN.
Norrköping, Sörlins förlag 1944. Opaginerad (16) sid. Målarbok med 16 förlagebilder av Elsa Beskow att färgläggas. Häftad med omslagsbild i färg. Fint skick. (Vill du måla?).
| Boknummer: 32789 | Pris: 285 kr. |
BILDER-ABC-BOK.
Ny, betydligt omarbetad upplaga. Stockholm, P. Herzog & Söner 1930. 23 sid. Illustrerad. Förlagets klotryggband med omslagsbild.
| Boknummer: 24511 | Pris: 150 kr. |
BOIJE af GENNÄS, Fredrik.
PRINSESSANS ABC-BOK.
Stockholm, Rediviva 1977. 82 sid. Illustrerad i färg. Förlagets pappband med omslagsbild.
- Nytryck i faksimil av ett handkolorerat exemplar av originalupplagan som utkom 1835.
- Nytryck i faksimil av ett handkolorerat exemplar av originalupplagan som utkom 1835.
| Boknummer: 2154 | Pris: 140 kr. |
BROBY-JOHANSEN, R.
LILLA ESOP. 59 av de gamla djurfablerna berättade av R. Broby-Johansen.
Första upplagan på svenska. Stockholm, K.F:s bokförlag, tryckt av Nordisk Rotogravyr 1945. 61 sid. Fint illustrerad med bilder i färg av Mogens Zieler. Fint häftat och oskuret ex. med omslagsbild.
- Översättning från danskan av Gunnar Ekelöf.
- Översättning från danskan av Gunnar Ekelöf.
| Boknummer: 22915 | Pris: 300 kr. |
CARROLL, Lewis.
ALICE'S ADVENTURES IN WONDERLAND.
London, Philip Lee Warner, Publisher to The Medici Society 1914. 131 pp. With the original illustrations by John Tenniel. Publisher's green cloth-backed decorated boards with printed paper labels on the spine and upper cover. Top edge gilt, others uncut. Green silk bookmark. No dust jacket. Covers with some stains and scattered brownspots.
- No. 425 of an edition on handmade Riccardi paper limited to 1000 copies. First Riccardi Press edition. With the original illustrations by John Tenniel. - Tryckt på handgjort papper i en numrerad upplaga om 1000 exemplar, varav detta är nr 425.
- No. 425 of an edition on handmade Riccardi paper limited to 1000 copies. First Riccardi Press edition. With the original illustrations by John Tenniel. - Tryckt på handgjort papper i en numrerad upplaga om 1000 exemplar, varav detta är nr 425.
| Boknummer: 28465 | Pris: 2400 kr. |
CASPARI, Gertrud.
MEIN LACHBÜCHL. Bilder und Text von Gertrud Caspari. In Verse gesetzt von Adolf Holst.
1.- 2. Aufl. (1.-8. Tausend). Leipzig, Alfred Hahns Verlag, ohne Jahr (1930-tal). Opaginerad (30) sid. Illustrerad med bilder i färg av Gertrud Caspari. 23x20 cm. Inbunden i förlagets originalklotryggband med omslagsbild. Frampärmens ytterhörn med stötmärken.
| Boknummer: 28761 | Pris: 1000 kr. |
CASTILLON, M.
RESAN KRING VERLDEN. För barn.
Stockholm, tryckt hos P.G. Berg 1864. 206, (2) sid. + 12 planscher i färglitografi. Förlagets välbevarade gröna klotband med blindpressad pärmdekor och ryggdekor i guld. Namnteckning. Spricka i främre inre fals. Ren och fin textinlaga. Samtliga planscher mer eller mindre bruntonade av avtryck från texten på motstånde sida.
| Boknummer: 21223 | Pris: 500 kr. |
DE FYRA ÅRSTIDERNA.
Utan förlagsort och tryckår (sekelskiftet 1900). Opaginerad (18) sid. Illustrerad med 8 helsidesplanscher tryckta i färglitografi. Häftad i förlagets pappband med klotryggremsa och omslagsbild i färg. Namnteckning. Bra skick.
- Charmfullt illustrerad barnbok med åtföljande vers på rim.
- Charmfullt illustrerad barnbok med åtföljande vers på rim.
| Boknummer: 32587 | Pris: 500 kr. |
Föregående