Classica antikvariat

Första sidan Varukorg Bokskåp Om Classica Kontakt

Landskapsarkitektur & parker

Arkitektur & Byggnadsvård > Landskapsarkitektur & parker

126 titlar hittades, tid 0.28 sekunder.
Sida 6 (av 7) visar titlar 101-120.

Föregående Föregående · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · Nästa Nästa

PHILLIPPS, E. March.
THE GARDENS OF ITALY. With Historical and Descriptive Notes.
Ed: Arthur T. Bolton. London, Country Life & New York, Charles Scribners Sons 1919. VII,396 sid. + en monterad färgbild. Illustrerad med 418 fotografier och trädgårdsplaner. Stort format, 39x26 cm. Inbunden i förlagets gröna halvklotband med ryggtitel i guld och tresidigt guldsnitt.
- Revised and enlarged from the 1905 edition with 150 extra photographs and with new chapters on Venetia, the Lake District and Genoa.
Boknummer: 33125 Pris: 1650 kr.

PIPER, Fredrik Magnus.
BESKRIFNING ÖFWER IDÉEN OCH GENERAL-PLAN TILL EN ÄNGELSK LUSTPARK. Författad åren 1811 och 1812 /
Ed/Red: Rebecka Millhagen. Stockholm, Byggförlaget & Kungliga Akademien för de fria konsterna 2004. Vol. 1: [124] sid. Manuskript i faksimil illustrerat med Pipers akvareller. Vol. 2: 215 sid. Pipers text i modern skrift med kommentarer och förklaringar av John Harris och Magnus Olausson. Illustrerade med reproduktioner av teckningar, akvareller, ritningar och planer. Stort format, 27x21 cm. Förlagets två gröna pappband med titeltext i guld. Förvarade i en grön illustrerad originalkassett. Nyskick. (Kungliga Akademien för de fria konsterna, 9). ISBN: 9179882595.
- Nytryck i faksimil efter originalet som utkom 1812. - 'Description of Idea and General-Plan for an English Park. Written during the years 1811 and 1812. Two volumes. Bilingual text in Swedish and English.
Boknummer: 24036 Pris: 440 kr.

PLAN FÖR UTVECKLING AV GÖTEBORGS BOTANISKA TRÄDGÅRD UNDER 1990-TALET.
Göteborg 1990. 60 sid. Illustrerad. Klammerhäftad. ISBN: 9187068168.
- Långtidsplan med Gunnar Weimarcks avslutande personliga vision 'Göteborgs botaniska trädgård år 2000 - en vision'.
Boknummer: 6066 Pris: 90 kr.

RASMUSSEN, Sten Eiler.
I DANMARKS HAVE. Læsning til at falde i søvn paa. Ny samling.
Köbenhavn, Gyldendalske Boghandel 1941. 139 sid. Inbunden i förlagets blå klotband med pärmdekor i guld.
Boknummer: 33309 Pris: 120 kr.

RONNEBY BRUNN UNDER TREHUNDRA ÅR.
Red: Lis Hogdal. Stockholm, Byggförlaget 2005. 232 sid. Rikt illustrerad med äldre svartvita fotografier och nyare i färg, kartor och ritningar. Stort format, 29x22 cm. Förlagets mörkt gröna klotband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick. ISBN: 9179882641.
- Ronneby brunns historia 1705-2005. Med bl a 'Parken, skogen & de sju trädgårdarna' av Sven-Ingvar Andersson, 'Brunnsliv & kurortskultur i Ronneby 1705-2005' av Elisabeth Mansén och 'Om möten, platser & mötesplatser' av Leifh Stenholm.
Boknummer: 25419 Pris: 240 kr.

SANDERS, T.W.
Rock Gardens and Alpine Plants. Including water, bog, and moraine gardens.
Fourth Edition. London, utan tryckår. 196 sid. Illustrerad med bl a monterade bilder i färg. Förlagets klotband. Lagerfläckad. Namnteckning.
Boknummer: 1492 Pris: 275 kr.

SCHILLER, Hans.
Gartengestaltung. Die Gestaltungsgesetze, Planung und Durchfûhrung öffentlicher Grûanlagen und privater Gärten. Für Gartenarchitekten, Landschaftgärtner, Architekten und Bauingenieure sowie deren Berufsnachwuchs Für Garten-, Bau- und Planungsämter.
Berlin 1952. XII, 386 sid. Illustrerad. 4:o. Förlagets något nötta klotband.
Boknummer: 1520 Pris: 550 kr.

SCHNURBUSCH, Otto.
Der praktische Schnittblumenzüchter der Neuzeit. I-II. Del I: Der richtige Betrieb einer Schnittblumen-Gärtnerei nebst Gewinnberechnung. Del II: Die Schnittblumen des freien Landes.
Del I i 'Fünfte Auflage' och del II i 'Vierte Auflage'. Leipzig 1921. 201 + VIII, 133 sid. Illustrerade. Sammanbundna i förlagets klotryggband.
Boknummer: 1498 Pris: 325 kr.

SIGNUMS SVENSKA KONSTHISTORIA. 1-11. Vol. 1: 'Stenåldern, Bronsåldern, Järnåldern'. Vol. 2: 'Vikingatidens konst'. Vol. 3: 'Den romanska konsten'. Vol. 4: 'Den gotiska konsten'. Vol. 5: 'Renässansens konst'. Vol. 6: 'Barockens konst'. Vol. 7: 'Frihetstidens konst'. Vol. 8: 'Den gustavianska konsten'. Vol. 9: 'Karl-Johantidens konst'. Vol. 10: 'Konsten 1845-1890' samt Vol. 11: 'Konsten 1890-1915'.
Lund, Signum 1994-2000. Sammanlagt ca 5050 sid. Rikt illustrerade med konstreproduktioner, bilder av möblerade rumsinteriörer, glas, keramik, textilier, silver och allmogeföremål. Stort format, 29x23 cm. Inbundna i förlagets 11 gedigna dekorerade klotband med illustrerade skyddsomslag. Fint skick. ISBN: 9187896206 ... .
- Den mest omfattande svenska konsthistorien. Separata kapitel i varje volym behandlar resp. tidsperiods arkitektur, trädgård & parker, bildkonst, textilier, möbler, guld- & silversmide, glas, keramik och allmoge/folkkonst.
Boknummer: 5112 Pris: 4400 kr.

SILVA TAROUCA, Ernst Graf (ed).
KULTURHANDBÜCHER FÜR GARTENFREUNDE. 1-3. Vol. I: UNSERE FREILAND-STAUDEN. Anzucht, Pflege und Verwendung aller bekannten in Mitteleuropa im freien kulturfähigen ausdauernden krautigen Gewächse. Vol. 2: UNSERE FREILAND-LAUBGEHÖLZE. Anzucht, Pflege und Verwendung aller bekannten in Mitteleuropa im freien kulturfähigen Laubgehölze. Vol. 3: UNSERE FREILAND-NADELHÖLZER. Anzucht, Pflege und Verwendung aller bekannten in Mitteleuropa im freien kulturfähigen Nadelhölzer.
Hrsg: Dendrologischen Gesellschaft für Österreich-Ungarn. Andra utökade upplagan. Wien, F. Tempsky & Leipzig, G. Freytag 1910-1913. Vol 1: 382 sid. + 12 planscher i färg. Illustrerad med 417 bilder i texten. Vol. 2: 419 sid. + 16 planscher i färg. Illustrerad med 495 bilder i texten. Vol. 3: 301 sid. + 14 planscher i färg & 6 utvikbara planscher med bilder av ett stort antal kottar. Illustrerad med 307 bilder i texten. Stort format, 27x19 cm. Stort format, 27x19 cm. Tre volymer inbundna i förlagets originalklotband med pärmdekor i guld.
- Standardverk i tre volymer om parkers och trädgårdsanläggningars buskar och träd. - Standard reference work in three volumes dealing with garden plants and trees.
Boknummer: 31576 Pris: 1500 kr.

SIRÉN, Osvald.
KINAS TRÄDGÅRDAR OCH VAD DE BETYTT FÖR 1700-TALETS EUROPA. 1-2. Del 1: Trädgårdar i Kina. Del 2: Trädgårdar i Europa.
Stockholm, Svensk Litteratur 1948-50. 152 & 255 sid. + 416 planscher med fotografier i högklassigt tryck + 27 planscher i färg, varav 2 utvikbara. Rikt illustrerade i texten med tecknade detaljbilder. Stort format, 31x25 cm. Inbunden i förlagets röda skinnryggband med ryggtitel i guld. Lätt nötta pärmhörn.
- Standardverk i ämnet med två delar i en volym. Boken var den första omfattande studien av en europé, och anses av många ännu idag som den förnämsta. Behandlar dels trädgårdar i själva Kina dels kinesiskt inspirerade 1700-talsträdgårdar i Europa och Sverige. Om bl a Carl Fredrik Scheffer, Fredrik Magnus Piper, William Chambers och Drottningholms Kina, Tyresö, Bergshamra, Vällinge, Godegård, Forsmark, Haga-parken m fl parkanläggningar. Avslutas med utförliga register över orter, namn, parker och trädgårdar.
Boknummer: 35693 Pris: 1650 kr.

SOFIERO. Kronprinsessan Margaretas blomstergata anno 1910, rekonstruerad 1993.
Hässleholm 1993. 6 sid. Illustrerad. Utvikbar folder.
- Utvikbar plan över rekonstruktionen 1993 av Kronprinsessan Margaretas blomstergata från 1910.
Boknummer: 29079 Pris: 90 kr.

SONESSON, Nils.
HANDBOK FÖR TRÄDGÅRDSODLARE. Under medverkan av fackmän på trädgårdsodlingens olika områden.
Andra upplagan. Stockholm, Albert Bonniers förlag 1926. XI,1186 sid. Illustrerad i texten med 612 informativa teckningar, ritningar och 48 tabeller. Inbunden i förlagets halvfranska band ryggtitel i guld och övre guldsnitt. Namnteckning.
- Andra upplagan av denna trädgårdsklassiker vars första upplaga utkom redan 1919. Om bl a fruktträdgården, köksväxtodling, prydnadsträdgården, spaljéfruktodling och fruktens behandling vid skörd och förvaring.
Boknummer: 14217 Pris: 440 kr.

STADSTRÄDGÅRDSMÄSTARNAS SPÅR. En bok om FSS:s historia.
Red: Titti Olsson. Umeå, Föreningen Sveriges stadsträdgårdsmästare 2008. 160 sid. Rikt illustrerad med äldre svartvita fotografier och nyare i färg. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick. (Stad och land, 175). ISBN: 9789185911684.
- Historik om stadsträdgårdsmästarnas roll som 'trädgårdsmästare i samhällets tjänst'. Innehåller bl a 'Starka stadsträdgårdsmästare präglar historien', 'Medveten ljussättning skapar stämning' och 'Konsten att tänka annorlunda'.
Boknummer: 30269 Pris: 220 kr.

STEPHENSEN, Lulu Salto.
GARDEN DESIGN IN DENMARK. G.N. Brandt and the early decades of the twentieth century.
Chichester, Packard publishing 2007. 280 sid. Rikt illustrerad med fotografier, park- och trädgårdsplaner. Stort format, 25x19 cm. Inbunden i förlagets klotband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick. ISBN: 9781853411151.
- G.N. Brandt (1878-1945), one of Denmark's leading garden designers. Revised English edition of Lulu Salto Stephensen's thesis 'Tradition og Fornyelse i Dansk Havekunst. G.N. Brandt og de forste artier af 1900 tallet', published in 1993. As new.
Boknummer: 25150 Pris: 485 kr.

SVENSK TRÄDGÅRDSKONST UNDER FYRA HUNDRA ÅR.
Red: Thorbjörn Andersson, Tove Jonstoij & Kjell Lundquist. Stockholm, Byggförlaget 2000. 319 sid. Rikt illustrerad med äldre och nyare foton i färg, ritningar, planer och teckningar. Stort format, 33x24 cm. Inbunden i förlagets klotryggband med pärmdekor och övre silverfärgat snitt. Färmre och bakre illustrerade omslag medbundna. Förvarad i en ljusgrön klotklädd skyddskassett. Nyskick. ISBN: 9789179881832.
- Bibliofilupplaga tryckt i 100 numrerade exemplar, detta ex. dock onumrerat. Översiktsverk över de stora svenska trädgårdarna och parkernas historia från 1600-tal fram till 1970-tal.
Boknummer: 35361 Pris: 440 kr.

SÖDERBERG, Erik.
BLOMMOR. En bok om odlade växter.
Första upplagan. Stockholm 1952. 423 sid. Illustrerad med helsides växtbilder i färg. Stort format, 31x22 cm. inbunden i förlagets fina ljusbruna halvfranska band med rik rygg- och pärmdekor i guld och övre guldsnitt. Fint skick.
- Med uppsatser av bl a Carl Björkbom 'Den svenska växtbilden genom tiderna' som behandlar illustreringen av botaniska böcker på svenska. I 'Blomma och människotanke' skriver Olov Lundgren om människan och blomsterkulten genom tiderna. Erik Söderberg behandlar i bokens huvudavsnitt 'Kruk- och snittblommor' (204 sid.) och ger för varje växt uppgifter om historik, tidiga belägg i litteraturen m m.
Boknummer: 25863 Pris: 250 kr.

SÖRENSEN, C. Th.
PARKPOLITIK I SOGN OG KØBSTAD. [Fremtidens Park er til at røre sig i!].
København, Dansk Byplanlaboratorium 1931. 122 sid. Rikt illustrerad med fotografier. Stort format, 26x18 cm. Häftad med omslagsbild. Fint skick.
- Första upplagan av C. Th. Sørensens parkmanifest som också fick stor internationell uppmärksamhet. Sørensens huvudtes var att man skulle skapa offentliga rum som kunde användas för sport och lek i stället för prydnadsträdgårdar/parker. Ett nytryck utkom 1978.
Boknummer: 31311 Pris: 350 kr.

THOMAS, H. H.
IDEALTRÄDGÅRDEN. Från engelskan översatt och bearbetad av Elisabeth af Ugglas.
Stockholm, P. A. Norstedt & Söners 1915. XII,249 sid + 94 planscher med fotografier, varav 4 i färg. Inbunden i förlagets välbevarade gröna originalklotband.
- Erik Bülow Hübes ex. med dennes namnteckning. Bülow Hübe, förste stadsingenjör i Malmö åren 1921-1946. Lyfte som stadsplanerare fram vikten av parker i stadsplaneringen.
Boknummer: 36023 Pris: 250 kr.

TINGDAL, Britta.
ROSOR.
Sundbyberg, Semic 1997. 76 sid. Rikt fotoillustrerad i färg. Stort format, 26x19 cm. Förlagets laminerade pappband med omslagsbild. ISBN: 9155210783.
Boknummer: 9295 Pris: 100 kr.

Föregående Föregående · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · Nästa Nästa

Första sidan Varukorg Bokskåp Om Classica Kontakt
© Copyright 2004-13 Antikvariat Classica