Landskapsarkitektur & parker
Arkitektur & Byggnadsvård > Landskapsarkitektur & parker
126 titlar hittades, tid 0.27 sekunder.
Sida 5 (av 7) visar titlar 81-100.
LUSTGÅRDEN. 1936. Föreningen för dendrologi och parkvård.
Red: Nils Sylvén. Stockholm 1936. 156 sid. + 4 planscher + annonssidor. Rikt illustrerad med fotografier och trädgårdsplaner. Stort format, 24x17 cm. Häftad med omslagsbild. (Årgång, 17).
- Sjuttonde årgången. Innehåller bl a 'Trädet, dungen och skogsbrynet' av Sven A. Lovén, 'Från sörmländska slott och herregårdar' av Nils Sylvén och 'Några ord om blomstren i Mariebergs trädgård' av Thyra Hermelin.
- Sjuttonde årgången. Innehåller bl a 'Trädet, dungen och skogsbrynet' av Sven A. Lovén, 'Från sörmländska slott och herregårdar' av Nils Sylvén och 'Några ord om blomstren i Mariebergs trädgård' av Thyra Hermelin.
| Boknummer: 33781 | Pris: 150 kr. |
LUSTGÅRDEN. 1937-38. Föreningen för dendrologi och parkvård.
Red: Nils Sylvén. Stockholm 1938. 187 sid. + annonssidor. Rikt illustrerad med fotografier och trädgårdsplaner. Stort format, 24x17 cm. Häftad med omslagsbild. (Årgång, 18-19).
- Artonde/nittonde årgången. Innehåller bl a 'Vackrare vägar' av Sven A. Hermelin, 'Tysk väg- och landskapsvård' av Inger Wedborn och 'Om bondpionens uppkomst och vetenskapliga namn' av N. Hylander.
- Artonde/nittonde årgången. Innehåller bl a 'Vackrare vägar' av Sven A. Hermelin, 'Tysk väg- och landskapsvård' av Inger Wedborn och 'Om bondpionens uppkomst och vetenskapliga namn' av N. Hylander.
| Boknummer: 33782 | Pris: 185 kr. |
LUSTGÅRDEN. 1943. Föreningen för dendrologi och parkvård.
Red: Nils Sylvén. Stockholm 1943. 160 sid. + annonssidor. Rikt illustrerad med fotografier och trädgårdsplaner. Stort format, 26x19 cm. Häftad med omslagsbild. Fint skick. (Årgång, 24).
- Bibliofilupplagan av tjugofjärde årgången tryckt i 75 numrerade exemplar, varav detta nr 24. Innehåller bl a 'Karolinska sjukhusets park' av Gösta Schuwert, 'En trädgård i skogs- och bergsmark' av Inger Wedborn och 'En praktisk kyrkogårdshandbok' av E. Bülow-Hübe.
- Bibliofilupplagan av tjugofjärde årgången tryckt i 75 numrerade exemplar, varav detta nr 24. Innehåller bl a 'Karolinska sjukhusets park' av Gösta Schuwert, 'En trädgård i skogs- och bergsmark' av Inger Wedborn och 'En praktisk kyrkogårdshandbok' av E. Bülow-Hübe.
| Boknummer: 33784 | Pris: 200 kr. |
LUSTGÅRDEN. 1954-55. Föreningen för dendrologi och parkvård.
Red: Nils Hylander. Stockholm 1955. 263 sid. Rikt illustrerad med teckningar, planer och fotografier. Häftad med omslagsbild. Ouppskuren.
- Bibliofilupplagan av 1954/55 års dubbelnummer tryckt i 100 exemplar, varav detta är nr 21. Innehåller bl a 'Några ord om Uppsala stads parker och planteringar' av Per Boierth, 'Sundbyholm. Historien om restaureringen av en barockpark för modernt bruk' av Walter Bauer och 'Till rapsens och vindarnas ö. Föreningens exkursion till Öland 1952' av Nils Hylander.
- Bibliofilupplagan av 1954/55 års dubbelnummer tryckt i 100 exemplar, varav detta är nr 21. Innehåller bl a 'Några ord om Uppsala stads parker och planteringar' av Per Boierth, 'Sundbyholm. Historien om restaureringen av en barockpark för modernt bruk' av Walter Bauer och 'Till rapsens och vindarnas ö. Föreningens exkursion till Öland 1952' av Nils Hylander.
| Boknummer: 6675 | Pris: 260 kr. |
LUSTGÅRDEN. 1972. Föreningen för dendrologi och parkvård.
Red: Gösta Adelswärd. Stockholm 1972. 110 sid. Rikt illustrerad med fotografier och trädgårdsplaner. Häftad med omslagsbild. (Årgång, 53).
- Innehåller bl a 'Rottneros. Trädgårdar och skulpturmuseum' av Henrik Cornell, 'Mistelns utbredning och framtid i Småland' av John Kraft och 'Landscape Gardening in Japan' av Alf Persson. - Summaries and some captions in English.
- Innehåller bl a 'Rottneros. Trädgårdar och skulpturmuseum' av Henrik Cornell, 'Mistelns utbredning och framtid i Småland' av John Kraft och 'Landscape Gardening in Japan' av Alf Persson. - Summaries and some captions in English.
| Boknummer: 9300 | Pris: 100 kr. |
LUSTGÅRDEN. 1973. Föreningen för dendrologi och parkvård.
Red: Gösta Adelswärd. Stockholm 1973. 89 sid. Rikt illustrerad med fotografier och trädgårdsplaner. Häftad med omslagsbild. (Årgång, 54).
- Innehåller bl a 'Glimtar ur parkväxternas historia' av Hans Tralau och 'Ekenäs stads parkskogar' av Torsten Rancken. - Summaries and some captions in English.
- Innehåller bl a 'Glimtar ur parkväxternas historia' av Hans Tralau och 'Ekenäs stads parkskogar' av Torsten Rancken. - Summaries and some captions in English.
| Boknummer: 9301 | Pris: 100 kr. |
MARGARETA, Kronprinsessa af Sverige.
FRÅN BLOMSTERGÅRDEN.
Stockholm, P.A. Norstedt & Söner 1917. 76 sid. Rikt illustrerad med svartvita fotografier och 8 fotografier i färg. Stort format, 28x22 cm. Inbunden i förlagets ljusblå originalklotband med det främre illustrerade omslag medbundet.
- Första upplagan. Behandlar trädgården/parken på Sofiero slott. Boken utgör också ett tidigt exempel på hur färgfotografi använts för bokillustration.
- Första upplagan. Behandlar trädgården/parken på Sofiero slott. Boken utgör också ett tidigt exempel på hur färgfotografi använts för bokillustration.
| Boknummer: 6178 | Pris: 200 kr. |
MARGARETA. Kronprinsessa af Sverige.
VÅR TRÄDGÅRD PÅ SOFIERO.
Tredje upplagan. Stockholm, Norstedts 1920. 54 sid. Illustrerad med fotografier. Inbunden i förlagets gröna klotband med pärmdekor i guld. Namnteckning. Bra skick.
| Boknummer: 1491 | Pris: 90 kr. |
MUTHESIUS, Hermann.
DAS ENGLISCHE HAUS. Band I: Entwicklung.
Zweite durchgesehene Auflage. Berlin, Ernst Wasmuth 1908. 220 sid. Illustrerad med 208 fotografier av husfasader, möblerade rumsinteriörer och planritningar. Stort format, 33x22 cm. Förlagets ljusgrå klotryggband med ett dekorativt ornament i vitt och guld som pärmdekor. Med Bengt Thordemans namnteckning.
- Första bandet. Behandlar byggnader och möblerade rumsinteriörer ritade av Avon Tyrell, M.H. Baillie Scott, Charles Rennie Mackintosh och Margaret MacDonald-Mackintosh m fl. Ytterligare två volymer utkom.
- Första bandet. Behandlar byggnader och möblerade rumsinteriörer ritade av Avon Tyrell, M.H. Baillie Scott, Charles Rennie Mackintosh och Margaret MacDonald-Mackintosh m fl. Ytterligare två volymer utkom.
| Boknummer: 21535 | Pris: 850 kr. |
MUTHESIUS, Hermann.
LANDHAUS UND GARTEN. Beispiele neuzeitlicher Landhauser nebst Grundrissen, Innerräumen und Gärten.
München 1907. 40 sid. text + 240 planschsidor, varav 6 i färg, med fotografier och planritningar. Stort format, 29x21 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Namnteckning.
- Rikt fotoillustrerad med bilder av hus och möblerade rumsinteriörer av arkitekter som Peter Behrens, Ferdinand Boberg, Josef Olbrich, Bruno Paul, Gesellius, Lindgren & Saarinen m. fl.
- Rikt fotoillustrerad med bilder av hus och möblerade rumsinteriörer av arkitekter som Peter Behrens, Ferdinand Boberg, Josef Olbrich, Bruno Paul, Gesellius, Lindgren & Saarinen m. fl.
| Boknummer: 1518 | Pris: 600 kr. |
MÜLLER, Daniel (1812-1857).
TRÄDGÅRDSSKÖTSEL. 1-3. Fullständig anvisning i frukt- och köksväxtodling, blomsterskötsel i växthus och boningsrum, trädgårdsanläggningskonst m. m. Del 1: Frukt- och köksväxt-odling. Del 2: Blomsterskötsel i växthus och boningsrum. Del 3: Trädgårdsanläggningskonst jemte Blomsterodling på kalljord.
Tredje upplagan. Stockholm, Alb. Bonniers förlag 1888. 335, 406,(2) & 244 sid. + 12 planscher med trädgårdsplaner. Illustrerad med 359 bilder i texten. Tre delar inbundna i förlagets skinnryggband med rik ryggdekor i guld och mörkgröna pärmar med blindpressad dekor i svart och guld. Samtida namnteckning. Mycket fint skick.
- 'Trädgårdsskötseln' komplett med tre delar i en volym. Tredje upplagan efter de nyaste rön och iakttagelser omarbetad af Agathon Sundius.
- 'Trädgårdsskötseln' komplett med tre delar i en volym. Tredje upplagan efter de nyaste rön och iakttagelser omarbetad af Agathon Sundius.
| Boknummer: 35562 | Pris: 1650 kr. |
MÖLLER, Lotte.
CITRON. Om citronen i Europas historia, konst, läkekonst, trädgårdar, formgivning och matlagning samt 40 citronrecept.
Stockholm, Bonniers 1997. 192 sid. Rikt fotoillustrerad. Stort format, 26x19 cm. Inbunden i förlagets klotband med illustrerat skyddsomslag. Fint skick. ISBN: 9789100563769.
- Kulturhistoriskt om citronen med bl a 'Klassiska citronorter: Lago di Garda, Menton, Sorrento', 'Citronism och citronister. Konstnärerna och deras citroner', 'I trädgårdar, orangerier och fönsterkarmar' och 'De bästa citronrecepten'.
- Kulturhistoriskt om citronen med bl a 'Klassiska citronorter: Lago di Garda, Menton, Sorrento', 'Citronism och citronister. Konstnärerna och deras citroner', 'I trädgårdar, orangerier och fönsterkarmar' och 'De bästa citronrecepten'.
| Boknummer: 5206 | Pris: 220 kr. |
MÖLLER, Lotte.
TRÄDGÅRDENS NATUR. Om den svenska och den engelska trädgården, om trädgårdar för barn, fjärilar och igelkottar, om humor och biskötsel, om tiden och förgängligheten samt om den gräsliga gräsmattan.
Stockholm, Bonniers 1995. 206 sid. Rikt fotoillustrerad i färg. Tvärformat, 19x24 cm. Inbunden i förlagets halvklotband med omslagsbild. Ryggen överst med liten nagg. ISBN: 9100554529.
- Innehåller bl a 'The English garden and why', 'Emma Lundberg på Bullerbacken' och 'Den svenska gläntan'.
- Innehåller bl a 'The English garden and why', 'Emma Lundberg på Bullerbacken' och 'Den svenska gläntan'.
| Boknummer: 16784 | Pris: 120 kr. |
NOLIN, Catharina.
TILL STADSBORNAS NYTTA OCH FÖRLUSTANDE. Den offentliga parken i Sverige under 1800-talet.
Avhandling. Stockholm, Byggförlaget 1999. 393 sid. Rikt illustrerad med äldre svartvita fotografier, nyare i färg samt trädgårds- och parkplaner. Häftad med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9179881556.
- Innehåller en kronologisk förteckning över offentliga parker från 1805 fram till 1898. Avslutas med ett utförligt personregister. - Dissertation on public parks in Sweden during the 19th century. Summary in English (7 pp).
- Innehåller en kronologisk förteckning över offentliga parker från 1805 fram till 1898. Avslutas med ett utförligt personregister. - Dissertation on public parks in Sweden during the 19th century. Summary in English (7 pp).
| Boknummer: 12400 | Pris: 285 kr. |
(Näfveqvarn) -
NÄFVEQVARNSGODS. Efter skulpturer av svenska konstnärer.
Gamleby 2005. 141 sid. Rikt fotoillustrerad med föremålsbilder. Häftad. Nära nyskick. ISBN: 9186742868.
- Katalog med bilder av gjutjärnsföremål från perioden 1916-36: urnor, fontäner, parkbänkar, blomlådor, trädgårdsmöbler, ugnar, räcken, staket, gravvårdar, solur och rabattomfattningar av tidens främsta konstnärer: Folke Bensow, Ivar Johnson, Sven Markelius, Peder Clason, Harald Wadsjö, Olof Hult och Uno Åhrén.
- Katalog med bilder av gjutjärnsföremål från perioden 1916-36: urnor, fontäner, parkbänkar, blomlådor, trädgårdsmöbler, ugnar, räcken, staket, gravvårdar, solur och rabattomfattningar av tidens främsta konstnärer: Folke Bensow, Ivar Johnson, Sven Markelius, Peder Clason, Harald Wadsjö, Olof Hult och Uno Åhrén.
| Boknummer: 17503 | Pris: 330 kr. |
NÄFVEQVARNS BRUK. Kokspisar, kaminer och handelsgjutgods. 1862-1945.
Gamleby 2005. 232 sid. Rikt illustrerad med bilder och foton ur äldre priskuranter av kaminer, spisar och gjutgods. Häftad med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9186742884.
- Nytryck i faksimil av Näfveqvarns produktkataloger från 1862-1913 och 1943-49 med kaminer, kokspisar, takfönster, trädgårdsmöbler, urnor, eldstadsluckor, kokkärl, spiraltrappor m m.
- Nytryck i faksimil av Näfveqvarns produktkataloger från 1862-1913 och 1943-49 med kaminer, kokspisar, takfönster, trädgårdsmöbler, urnor, eldstadsluckor, kokkärl, spiraltrappor m m.
| Boknummer: 17502 | Pris: 220 kr. |
NÄFVEQVARNSGODS. Efter skulpturer av svenska konstnärer.
Gamleby, PM-Bokförlag 2005. 141 sid. Rikt fotoillustrerad med bilder av gjutjärnsföremål. Häftad med omslagsbild. ISBN: 9186742868.
- Katalog med bilder av företagets konstgjutgods: parkbänkar, trappräcken, springbrunnar, kulpturer, gravvårdar och urnor formgivna av Anna Petrus, Folke Bensow, Uno Åhrén, Erik Grate, Olof Hult, Ivar Johnson, Ture Rydberg, Rolf Bolin, Sven Häggbom, Edvin Ollers, Johannes Dahl m. fl.
- Katalog med bilder av företagets konstgjutgods: parkbänkar, trappräcken, springbrunnar, kulpturer, gravvårdar och urnor formgivna av Anna Petrus, Folke Bensow, Uno Åhrén, Erik Grate, Olof Hult, Ivar Johnson, Ture Rydberg, Rolf Bolin, Sven Häggbom, Edvin Ollers, Johannes Dahl m. fl.
| Boknummer: 25921 | Pris: 330 kr. |
OLAUSSON, Magnus.
DEN ENGELSKA PARKEN I SVERIGE UNDER GUSTAVIANSK TID.
Första upplagan. Stockholm, Piper Press 1993. 592 sid. + 16 planschsidor i färg. Rikt illustrerad i texten med foton, ritningar och teckningar. Stort format, 25x16 cm. Häftad med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. ISBN: 9162810812.
- Behandlar den svenska trädgårdskonstens innehåll och form, teori och praktik. Innehåller uppsatser om de kungliga lustparkerna Ekolsund, Drottningholm, Haga och Rosersberg samt de enskilda parkerna Skuru, Värnanäs, Olivehult och Ebbetorp. - 'The English Landscape Garden in Sweden during the Gustavian Era'. Summary in English, (12 pp).
- Behandlar den svenska trädgårdskonstens innehåll och form, teori och praktik. Innehåller uppsatser om de kungliga lustparkerna Ekolsund, Drottningholm, Haga och Rosersberg samt de enskilda parkerna Skuru, Värnanäs, Olivehult och Ebbetorp. - 'The English Landscape Garden in Sweden during the Gustavian Era'. Summary in English, (12 pp).
| Boknummer: 25694 | Pris: 175 kr. |
OLSSON, Patrik.
ÖMSE SIDOR OM VÄGEN. Allén och landskapet i Skåne 1700-1900.
Avhandling. Stockholm, Kungl. Skogs- och lantbruksakademien 2012. 307 sid. Rikt illustrerad med fotografier och överskådliga kartor. Stort format, 25x17 cm. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick. (Skogs- och lantbrukshistoriska meddelanden, 59). ISBN: 9789186573263.
- Om var och varför man planterade alléer samt vilka trädslag som planterades.
- Om var och varför man planterade alléer samt vilka trädslag som planterades.
| Boknummer: 35165 | Pris: 200 kr. |
ORANGERIMUSEET PÅ ULRIKSDAL. Utgiven av Ulriksdals slottsförvaltning i samarbete med Statens konstmuseer.
Red: Ulla-Britt de Marchi & Lars Brundin. Ny reviderad och utökad upplaga. Stockholm, Ulriksdals slottsförvaltning 1997. 39 sid. Rikt illustrerad med bilder av de skulpturer som finns utställda i Orangerimuseet. 20x21 cm. Klammerhäftad med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 918572632X.
- Avslutas med en komplett katalog över den förnämliga samlingen med skulpturer av Jacques Philippe Bouchardon, René Chauveau, Bernard Foucquet samt Christian Eriksson, Bengt Erland Fogelberg, Per Hasselberg, Carl Milles, Johan Tobias Sergel m fl. - Summaries in English, German and Finnish.
- Avslutas med en komplett katalog över den förnämliga samlingen med skulpturer av Jacques Philippe Bouchardon, René Chauveau, Bernard Foucquet samt Christian Eriksson, Bengt Erland Fogelberg, Per Hasselberg, Carl Milles, Johan Tobias Sergel m fl. - Summaries in English, German and Finnish.
| Boknummer: 15191 | Pris: 120 kr. |
Föregående