Landskapsarkitektur & parker
Arkitektur & Byggnadsvård > Landskapsarkitektur & parker
124 titlar hittades, tid 0.25 sekunder.
Sida 3 (av 7) visar titlar 41-60.
ENGE, Torsten Olaf - SCHRÖER, Carl Fredrich.
GARDEN ARCHITECTURE IN EUROPE 1450 - 1800. From the villa garden of the Italian Renaissance to the English landscape garden.
Köln 1990. 240 sid. Rikt illustrerad i svartvitt och färg. 4:o. Häftad. ISBN: 3822805408.
- A record of some 30 European gardens and parks from the Renaissance, the Baroque and the 18th century.
- A record of some 30 European gardens and parks from the Renaissance, the Baroque and the 18th century.
| Boknummer: 5404 | Pris: 360 kr. |
(Eugen) - LINDGREN, Gustaf.
PRINS EUGENS WALDEMARSUDDE.
Stockholm, Albert Bonniers förlag 1948. 138 sid. + planscher i färg. Rikt illustrerad med fotografier och konstreproduktioner. Stort format, 31x24 cm. Välbevarat marmorerat skinnband med pärmdekor i guld och övre guldsnitt.
| Boknummer: 6623 | Pris: 200 kr. |
FAGERVIK. Trädgårdskonst i bruksmiljö.
Red: Irma Lounatvuori. Helsingfors 2004. 186 sid. Rikt illustrerad med fotografier, äldre växtbilder och trädgårdsplaner Stort format, 25x21 cm. Inbunden i förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Nyskick. (Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapket i Finland, 667). ISBN: 9789515831101.
- Behandlar bruksherrgården Fagerviks unika trädgårds- och parkanläggning och om hur idéer och modeströmningar infördes från kontinenten och inte minst från Sverige.
- Behandlar bruksherrgården Fagerviks unika trädgårds- och parkanläggning och om hur idéer och modeströmningar infördes från kontinenten och inte minst från Sverige.
| Boknummer: 21035 | Pris: 250 kr. |
FAURE, Gabriel.
THE GARDENS OF ROME.
London, The Medici Society 1926. 100 sid. text + monterade planscher i färg med akvareller av Pierre Vignal. Illustrerad i texten med fotografier. Stort format, 32x25 cm. Inbunden i förlagets vinröda klotband. Främre pärmen med små fläckar.
| Boknummer: 9083 | Pris: 850 kr. |
FLODEN OCH TORNET. En vägvisare till Tungelsta trädgårdspark.
Redaktör: Ann Magnusson. Haninge 2003. 64 sid. Fotoillustrerad. Förlagets klotryggband med en liten omslagsbild.
| Boknummer: 16231 | Pris: 90 kr. |
FORSBERG, Jan.
LINNÉPARKEN - EN HISTORISK ÅTERBLICK.
Växjö 1975. 52 sid. Illustrerad med äldre svartvita fotografier och kartor. Tvärformat, 21x30 cm. Klammerhäftad med omslagsbild.
- Innehåller bl a en förteckning 'Sammandrag av växtförteckningar tillhörande 1878 års förslag', (4 sid).
- Innehåller bl a en förteckning 'Sammandrag av växtförteckningar tillhörande 1878 års förslag', (4 sid).
| Boknummer: 91 | Pris: 125 kr. |
FRIES, Ingegerd.
SÅNGS I SJUGARE. En bok om Karlfeldts trädgård.
Stockholm, LT 1970. 119 sid. + en utvikbar plansch. Fotoillustrerad. Förlagets laminerade pappband med omslagsbild.
- Växtförteckningen bygger på ett manuskript från en inventering gjord 1932 av Erland Johansson, trädgårdsmästere i Sångsgården i Sjugare by, som har kompletterats och utgångna arter har tagits med.
- Växtförteckningen bygger på ett manuskript från en inventering gjord 1932 av Erland Johansson, trädgårdsmästere i Sångsgården i Sjugare by, som har kompletterats och utgångna arter har tagits med.
| Boknummer: 1506 | Pris: 140 kr. |
FRÄNGSMYR, Tore.
OSTINDISKA KOMPANIET. Människorna, äventyret och den ekonomiska drömmen.
Höganäs 1976. 176 sid. Rikt illustrerad med äldre historiska bilder. Stort format, 28x21 cm. Förlagets konstläderband med skyddsomslag. Fint skick.
- Inte enbart en historik över Ostindiska kompaniet som handelsföretag utan också om det kulturella utbytet och kinesiska influenser som 'kineseriet' inom arktitektur och trädgårdskonst. Flera naturforskare bl a Pehr Osbeck, reste med kompaniets skepp.
- Inte enbart en historik över Ostindiska kompaniet som handelsföretag utan också om det kulturella utbytet och kinesiska influenser som 'kineseriet' inom arktitektur och trädgårdskonst. Flera naturforskare bl a Pehr Osbeck, reste med kompaniets skepp.
| Boknummer: 3824 | Pris: 140 kr. |
GARTENSCHÖNHEIT. 19 Jahr/1938. Eine Zeitschrift mit Bildern für Garten- und Blumenfreund, für Liebhaber und Fachmann.
Berlin 1938. Tolv nummer med löpande paginering 492 sid. Rikt illustrerade i svartvitt och färg. 4:o. Sammanbundna i ett klotband med skadad ryggsvans. Främre omslagen medbundna.
| Boknummer: 1517 | Pris: 360 kr. |
Gartenschönheit. Eine Zeitschrift mit Bildern für Garten- und Blumenfreund, für Liebhaber und Fachmann. 6. Jahr 1925.
Ed: Oskar Kühl. Berlin 1925. 240, 72 sid. + färgplanscher. Rikt illustrerad. 4:o. Enkelt halvklotband.
| Boknummer: 8021 | Pris: 360 kr. |
GOTHEIN, Marie Luise.
GESCHICHTE DER GARTENKUNST. 1-2. Vol. 1: Von Ägypten bis zur Renaissance in Italien, Spanien und Portugal. Vol. 2: Von der Renaissance in Frankreich bis zur Gegenwart.
Erste Ausgabe. Jena, Eugen Diederichs 1914. (7),446 sid. + 2 utvikbara planscher & 505,(2) sid. + en utvikbar plansch. Illustrerade med 637 fotografier, trädgårdsplaner och bilder av äldre kopparstick. Stort format, 27x19 cm. Förlagets två välbevarade skinnryggband med rik ryggdekor i guld och övre guldsnitt.
- Standard history in two volumes of garden art through the ages.
- Standard history in two volumes of garden art through the ages.
| Boknummer: 31561 | Pris: 1250 kr. |
GRAM, Ernst - WEBER, Anna.
Växtsjukdomar på fruktträd, bärbuskar, grönsaks- och prydnadsväxter. Utökad och bearbetad för svenska förhållanden av Carl Hammarlund.
Stockholm 1946. XI, 629 sid. + åtta färgplanscher. Illustrerad. 4:o. Förlagets något nötta halvfranska band med övre guldsnitt.
| Boknummer: 5181 | Pris: 290 kr. |
(Grythyttan) - SANDEHORN, Tomas.
GRYTHYTTAN STÅLMÖBLER. Historien om en svensk möbelklassiker.
Grythyttan 2008. 251 sid. Rikt fotoillustrerad med äldre svartvita foton och nyare möbelbilder i färg. Stort format, 30x24 cm. Inbunden i förlagets klotryggband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9789163336188.
- Presenterar tillverkningen och möblerna med samliga modeller från 1930-tal fram till idag med foto, datering och uppgift om resp. formgivare.
- Presenterar tillverkningen och möblerna med samliga modeller från 1930-tal fram till idag med foto, datering och uppgift om resp. formgivare.
| Boknummer: 30246 | Pris: 440 kr. |
HAASE, Magda.
SCHÖNE GARTENELEMENTE NACH KLASSISCHEN BEISPIELEN.
Stuttgart, Eugen Ulmer 1991. 100 sid. Illustrerad med 43 fotografier i färg och 48 tecknade bilder och trädgårdsplaner. Häftad med omslagsbild. Fint skick. ISBN: 3800164256.
- Barockinspirerade tips för trädgården/parken: färgavstämning, formklippta buskar och häckar m. m.
- Barockinspirerade tips för trädgården/parken: färgavstämning, formklippta buskar och häckar m. m.
| Boknummer: 17850 | Pris: 120 kr. |
HAMPEL, Wilhelm.
DIE MODERNE TEPPICHGÄRTNEREI. 121 Entwürfe mit Angabe der Bepflanzung.
Zweite, umgearbeitete und vermehrte Auflage. Berlin, Verlag von Paul Parey 1885. VIII,96 sid. Illustrerad med 7 bilder i svartvit litografi och 121 trädgårds- och parkplaner, varav 3 dubbelsidiga som handkolorerats. Stort format, 28x20 cm. Inbunden i förlagets dekorerade originalklotband.
| Boknummer: 23764 | Pris: 750 kr. |
HARADA, Jiro.
THE GARDENS OF JAPAN.
Ed: Geoffrey Home. London, The Studio Limited 1928. 8, 180 sid. Rikt illustrerad med svartvita fotografier av japanska trädgårdar, varav flera helsides i högklassigt ljustryck. Stort format, 28x21 cm. Häftad med omslagsbild. Ryggen med dokumenttejp överst och nedtill.
- Rikt illustrerad med dokumentära fotografier av japanska trädgårdar och parker så som de såg ut under tidigt 1920-tal.
- Rikt illustrerad med dokumentära fotografier av japanska trädgårdar och parker så som de såg ut under tidigt 1920-tal.
| Boknummer: 1525 | Pris: 750 kr. |
INTERNATIONELLA STADSBYGGNADSUTSTÄLLNINGEN. Nordiska avdelningen: Danmark, Finland, Norge, Sverige. Katalog. Jubileumsutställningen i Göteborg 1923.
Göteborg 1923. (6),407 sid. + 3 utvikbara stadskartor över Linköping, Uppsala och Stockholm + 1 inklistrad rättelselapp. Rikt illustrerad med fotografier, planer och kartor. Inbunden i ett klotband med ryggtitel i guld, marmorerade snitt och det främre häftesomslaget medbundet (Nils Linde, Göteborg). Blekt rygg.
- Innehåller bl a 'Lantliga bebyggelsetyper i Sverige' av Sigurd Erixon, 'Svenska stadskartor och stadsplaner intill 1800-talets början' av Ragnar Josephson samt 'Svenska trädgårdar' ooh 'Svenska kyrkogårdar' av Harald Wadsjö.
- Innehåller bl a 'Lantliga bebyggelsetyper i Sverige' av Sigurd Erixon, 'Svenska stadskartor och stadsplaner intill 1800-talets början' av Ragnar Josephson samt 'Svenska trädgårdar' ooh 'Svenska kyrkogårdar' av Harald Wadsjö.
| Boknummer: 33355 | Pris: 500 kr. |
IPC Rosbok.
Red: Susan Ward. Örebro, IPC 1979. 144 sid. Rikt illustrerad i svartvitt och färg med fotografier, teckningar och bilder ur äldre böcker. 28x22 cm. Förlagets klotband med nött skyddsomslag.
| Boknummer: 11790 | Pris: 220 kr. |
(Jardin) - KJÆR, Ulla.
NICOLAS-HENRI JARDIN - EN IDEOLOGISK NYKLASSICIST. 1-2.
Sammanlagt 1421 sid. Rikt illustrerad med fotografier och ritningar. Stort format, 31x25 cm. Inbundena i förlagets två pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9788776021320.
- Nicolas-Henri Jardin (1720–99), fransk arkitekt och professor vid Kunstakademiet i Köpenhamn 1755–71, var den som introducerade klassicismen i dansk arkitektur med byggnader som Bernstorff slott, Marienlyst, Sølvgades kasern och Fredensborg Slotspark. 1771 återvände Jardin till Paris. - Chronological survey with summary in English. As new. - Apercu chronologique et résumé en francais.
- Nicolas-Henri Jardin (1720–99), fransk arkitekt och professor vid Kunstakademiet i Köpenhamn 1755–71, var den som introducerade klassicismen i dansk arkitektur med byggnader som Bernstorff slott, Marienlyst, Sølvgades kasern och Fredensborg Slotspark. 1771 återvände Jardin till Paris. - Chronological survey with summary in English. As new. - Apercu chronologique et résumé en francais.
| Boknummer: 34849 | Pris: 750 kr. |
Karlberg Slott och Skola. 1-3. I: Utbildning till officer 1792-1992. II. Byggnader och konst. III. Människor och miljö.
Red: Robert Lugn m fl. Stockholm, Krigsskolan Karlbergs historiekommitté 1992. 471, 347, 493 sid. Rikt illustrerade med äldre bilder, ritningar och fotografier i svartvitt och färg. Förlagets tre blå klotband med pärmdekor i guld. Skyddsomslag. Nyskick.
| Boknummer: 10692 | Pris: 900 kr. |
Föregående