Classica antikvariat

Första sidan Varukorg Bokskåp Om Classica Kontakt

Landskapsarkitektur & parker

Arkitektur & Byggnadsvård > Landskapsarkitektur & parker

126 titlar hittades, tid 0.27 sekunder.
Sida 2 (av 7) visar titlar 21-40.

Föregående Föregående · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · Nästa Nästa

BRUNILA, Birger.
STADENS STRÄNDER OCH PARKER.
Helsingfors utan tryckår (ca 1950). 17 sid. Illustrerad med fotografier och en karta. Stort format, 25x19 cm. Häftad med eget tryckt omslag. Dedikation från 'förf'.
- Behandlar Helsingfors stränder och parker.
Boknummer: 31305 Pris: 120 kr.

BURMAN, Eva.
BESÖK I SVENSKA TRÄDGÅRDAR.
Stockholm, Rabén Prisma 1995. 186 sid. Rikt fotoillustrerad i färg. Stort format, 25x19 cm. Inbunden i förlagets laminerade pappband med omslagsbild.
- Behandlar bl a Julita gård, Rottneros park, Alphems arboretum, Rosariet i Norrköping, Läckö slottsträdgård, Visingsborgs örtagård och Linnés Hammarby.
Boknummer: 15697 Pris: 220 kr.

BURMAN, Gerhard von (1653-1701).
PROSPECTER AF ÅTSKILLIGE MÄRKVÄRDIGE BYGGNADER, SÄTERIER OCH HERRE-GÅRDAR UTI SKÅNE avritade 1680 och från trycket 1756 ... utgivna av ... Abraham Fischer.
Malmö, John Kroon, Malmö Ljustrycksanstalt 1957. (6) sid. + 26 planscher, varav 1 utvikbar & (4),14 + 16 sid. text. Stort tvärformat, 32x45 cm. Inbunden i förlagets marmorerade pappband med monterad titeletikett på främre pärmen. Lätt bågnade pärmar.
- Nytryck i faksimil med kopparsticken från 1756 års upplaga och texten från 1856 års beskrivning. Berhard von Burmans avritningar av ett 50-tal skånska gårdar utfördes 1680 men utgavs först 1756 som 26 planscher utförda i kopparstick. 1856 utgavs ett nytryck av P. Ad. Huldberg i Stockholm med bilderna i fotolitografi. Till originalupplagan från 1756 fanns ingen text men Huldberg lät till sin upplaga utarbeta en textavdelning av Karl Ferdinand Lindström som innehåller många intressanta byggnads- och personhistoriska upplysningar. Faksimilupplagan återger originalupplagans kopparstick i originalstorlek samt textavdelningen från 1856. I en avslutande avdelning har William Karlsson gjort rättelser och tillägg till 1856 års text och à jourfört den till nutid.
Boknummer: 10563 Pris: 750 kr.

BÖTTIGER, Lars Erik.
GRANSÄTER. Ett sommarhus berättar.
Stockholm, Nordiska museet 1997. 143 sid. Rikt fotoillustrerad med äldre svartvita fotografier och nyare i färg. Stort format, 27x22 cm. Förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9171084061.
- Gransäter, fornnordiskt inspirerat sommarnöje och villa från 1880-talet ritad av Agi Lindgren.
Boknummer: 10606 Pris: 285 kr.

CHAMBERS & ADELCRANTZ.
Red: Magnus Olausson. Stockholm 1997. 119 sid. Rikt illustrerad med foton, äldre historiska bilder, teckningar och ritningar. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild. Fint skick. (Nationalmusei utställningskatalog, 596). ISBN: 9171005382.
- Om den göteborgsfödde arkitekten Sir William Chambers, som blev Storbritanniens främste arkitekt under senare delen av 1700-talet och Carl Fredrik Adelcrantz, arkitekten bakom Kina slott, Drottningholmsteatern och Confidencen.
Boknummer: 18964 Pris: 220 kr.

CHRISTENSEN, Annie.
HAVERNE - DENGANG.
Köbenhavn, Rhodos 1999. 396 sid. + botaniska helsidesplanscher i färg. Illustrerad med 49 äldre historiska svartvita bilder i texten. Stort format, 32x24 cm. Förlagets klotband med skyddsomslag. Fint skick.
- Om parkanläggningarna 'Gottorphaverne', 'Nyköbing Slots have', 'Haven omkring Rosenborg', 'Drottning Sophie Amalies have' och några andra danska 1600-tals parker.
Boknummer: 17108 Pris: 770 kr.

CHRISTENSEN, Annie.
THE KLINGENBERG GARDEN DAY-BOOK 1659-1722.
Köbenhavn, Rhodos 1997. 291 sid. + botaniska helsidesplanscher i färg. Illustrerad med äldre svartvita historiska bilder i texten. Stort format, 32x24 cm. Förlagsband med skyddsomslag. Fint skick. ISBN: 8772457929.
Boknummer: 17107 Pris: 660 kr.

DAHLBERG, Erik (1625-1703).
Teckningarna till Svecia antiqua et hodierna. Del 2: UPPLAND.
Redaktörer: Sigurd Wallin & Nils Sundqvist. Stockholm, Norstedts 1966. 61 sid. text + 384 planschsidor med 731 bilder av Erik Dahlbergs teckningar och skisser. Stort format, 29x20 cm. Förlagets välbevarade halvfranska band med övre guldsnitt och bevarat skyddsomslag.
- Presenterar Erik Dahlbergs originalteckningar och skisser som utgjorde förlagorna till de graverade kopparsticken i Svecia antiqua et hodierna. För att underlätta jämförelser mellan skissmaterialet och de färdiga kopparsticken redovisas de 76 graverade kopparsticksplanscherna i samma ordning som i det färdiga Sveciaverket från 1715.
Boknummer: 9917 Pris: 900 kr.

DAHLBERG, Erik (1625-1703).
Teckningarna till Svecia antiqua et hodierna. Del 3: SVEALANDS ÅTERSTOD, NORRLAND OCH ÅLAND.
Redaktörer: Sigurd Wallin & Erik Andrén. Stockholm, Norstedts 1968. 57 sid. text + 184 planschsidor med 600 bilder av Erik Dahlbergs teckningar och skisser. Stort format, 29x20 cm. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt. Fläckad rygg.
- Presenterar Erik Dahlbergs originalteckningar och skisser som utgjorde förlagor till de 76 graverade kopparsticksplanscherna i Sveciaverkets andra del. Med bilder från Södermanland, Västmanland, Dalarna, Närke, Värmland samt Gästrikland, Hälsingland, Medelpad, Ångermanland, Jämtland och Västerbotten.
Boknummer: 9916 Pris: 770 kr.

DAHLBERG, Erik (1625-1703).
Teckningarna till Svecia antiqua et hodierna. Del 3: SVEALANDS ÅTERSTOD, NORRLAND OCH ÅLAND.
Red: Sigurd Wallin & Erik Andrén. Stockholm, Norstedts 1968. 57 sid. text + 184 planschsidor med 600 bilder av Erik Dahlbergs teckningar och skisser. Stort format, 29x20 cm. Förlagets välbevarade pappband med omslagsbild. Mycket fint skick.
- Presenterar Erik Dahlbergs originalteckningar och skisser som utgjorde förlagor till de 76 graverade kopparsticksplanscherna i Sveciaverkets andra del. Med bilder från Södermanland (Nyköping, Strängnäs, Torshälla, Södertälje, Trosa, Eskilstuna, Gripsholm, Mariefred etc), Västmanland, Dalarna, Närke, Värmland samt Gästrikland, Hälsingland, Medelpad, Ångermanland, Jämtland och Västerbotten.
Boknummer: 10608 Pris: 500 kr.

DARFELDT, Eric.
STENARBETEN I TRÄDGÅRDEN.
Västerås, ICA-förlaget 1963. 112 sid. + planscher med bilder i färg. Illustrerad med foton och tecknade detaljbilder. Förlagets klotryggband med omslagsbild.
- Översikt av olika slags stenmaterial med praktiska anvisningar för stenarbeten i trädgården: vägar, trappor, sittplatser, murar, grindstolpar och vattendammar.
Boknummer: 4284 Pris: 100 kr.

DAUTHENAY, Henri - OBERTHÜR, René (eds).
RÉPERTOIRE DE COULEURS pour aider à la détermination des couleurs des Fleurs, des Feuillages et des Fruits. 1-2.
Rennes & Paris, Société Française des Chrysanthémistes 1905. Two explanatory booklets: 'Répertoire de couleurs': (2),82 pp. + 3 plates, 2 of which in colour & 'Classement des planches ...': 11 pp. 365 colour plates with ca 1200 colour samples enclosed in two original decorated folding portfolios with ribbon straps attached. Folio, 25x17 cm.
- First edition. Collection of plates for the botanical determination of colours in flowers, leaves and fruits. Each plate lists names of colours in French, German, English, Spanish and Italian. Includes an alphabetical list of the names of colours in five languages.
Boknummer: 31498 Pris: 1850 kr.

DEN GUSTAVIANSKA KONSTEN.
Andra tryckningen. Stockholm, Atlantis 2010. 510 sid. Rikt fotoillustrerad med föremålsbilder och möblerade rumsinteriörer. Stort format, 30x23 cm. Inbunden i förlagets klotband med fint illustrerat skyddsomslag. Nyskick. (Signums svenska konsthistoria, 8).
- Behandlar utförligt det sena 1700-talets olika konstarter i Sverige. Separata, rikt illustrerade kapitel om periodens arkitektur, möbel-, inrednings- och trädgårdskonst, allmoge-, målningar, textil-, guld- & silversmide, glas och keramik.
Boknummer: 32150 Pris: 685 kr.

DET BÄSTAS STORA TRÄDGÅRDSLEXIKON.
Huvudred: Sven Gréen. Stockholm, Det Bästa 1984. 704 sid. Illustrerad med 2100 färgfoton. Stort format, 26x20 cm. Inbunden i förlagets gröna klotband med rik pärmdekor i guld. Utan skyddsomslag. ISBN: 9170301077.
- Alfabetiskt ordnat trädgårdslexikon där 6000 växter beskrivs med uppgift om ursprung, botaniska namn, ändamål, livslängd, utseende, odling, förökning, härdighet, skadegörare m. m.
Boknummer: 16064 Pris: 330 kr.

DREVON, I. H. F. de.
DREVONS BESKRIVELSE AF DRONNINGGAARD 1786. Med tegninger af Erik Paulsen. (Description de Dronning-Gaard. 1-2. 1786).
Udg: Alfred Goods personalhistoriske fond. København, Gyldendalske Boghandel 1930. XV,30,(4) sid. + 3 utvikbara kartor i färglitografi & 17 helsides landskapsvyer av Erik Paulsen med åtföljande beskrivande fransk text på motstående sida. Illustrerad i texten med svartvita bilder, planritningar och fasadritningar i färg. Stort format, 34x21 cm. Inbunden i ett välbevarat pergamentryggband med fint mönstrat pärmpapper och monterad pärmtiteletikett. Övre snitt skuret, övriga endast putsade.
Boknummer: 31323 Pris: 1350 kr.

DUNÉR, Sten & Katarina.
DEN GYLLENE TRÄDGÅRDEN. Trädgårdskonstens idé- och kulturhistoria från Adam till Örtagård.
Stockholm, Prisma 2001. 424 sid. Rikt fotoillustrerad i färg. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. ISBN: 9789151832708.
- Förord av Sven-Ingvar Andersson. En resa i tid och rum från den egna trädgården 'Drömmens' på småländska höglandet till trädgårdar i Europa, Japan och Kina.
Boknummer: 16130 Pris: 250 kr.

EDBERG, Lennart.
DÅ, NU OCH SEDAN. En berättelse om Mariebergsskogen.
Karlstad 2005. 144 sid. Rikt fotoillustrerad. Förlagets pappband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9163172941.
- Karlstads stadspark, Mariebergsskogens utveckling från 1584 fram till idag.
Boknummer: 22623 Pris: 140 kr.

EINARSON, Anna Lena.
TRÄDGÅRDENS MÖBLER.
Stockholm, Byggförlaget 2002. 232 sid. Rikt fotoillustrerad med möbelbilder i färg. Inbunden i förlagets gröna klotband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 917988217X.
- De svenska trädgårdsmöblernas historia. Bilder av ca 300 utemöbler uppdelade efter material: gjutjärn, trä, plast m m. och möbeltyper. Med, i förekommande fall, uppgifter om möbelarkitekt, formgivare och tillverkare.
Boknummer: 6221 Pris: 220 kr.

EKBERG, Micael - ERIKSSON, Leo - JANGFELDT, Bengt.
SOLLIDEN. Ett hundra år av kungligt sommarliv.
Stockholm, Byggförlaget 2006. 174 sid. Rikt illustrerad med äldre svartvita foton, nyare i färg och ritningar. Stort format, 32x22 cm. Inbunden i förlagets klotryggband med omslagsbild. Nyskick. ISBN: 9789179882785.
- Behandlar slottsbyggnadens tillkomsthistoria och förebilder, arkitekten Torben Gruts insatser samt Sollidens historia i ett öländskt perspektiv.
Boknummer: 23520 Pris: 300 kr.

ENCKE, Fritz.
DER HAUSGARTEN.
Jena, Eugen Diederichs 1908. 178 sid. Illustrerad med fotografier, teckningar och trädgårdsplaner. Häftad med omslagsbild.
Boknummer: 33308 Pris: 385 kr.

Föregående Föregående · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · Nästa Nästa

Första sidan Varukorg Bokskåp Om Classica Kontakt
© Copyright 2004-13 Antikvariat Classica