Mynt & medaljer
Antikviteter & Konsthantverk > Mynt & medaljer
53 titlar hittades, tid 0.19 sekunder.
Sida 1 (av 3) visar titlar 1-20.
'GALENPANNAN'. Gustav IV Adolf i porträttkonsten.
Red: Magnus Olausson & Solfrid Söderlind. Stockholm 2000. 96 sid. Rikt illustrerad med konstreproduktioner. Inbunden i förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Nyskick. (Nationalmusei utställningskatalog, 621). ISBN: 9171006214.
- Utgiven i samband med utställningen år 2000 på Gripsholms slott.
- Utgiven i samband med utställningen år 2000 på Gripsholms slott.
| Boknummer: 19585 | Pris: 140 kr. |
AD PATRIAM ILLUSTRANDAM. Hyllningsskrift till Sigurd Curman 30 april 1946.
Red: Adolf Schück, Bengt Thordeman & Dagmar Selling. Uppsala, Almqvist & Wiksell 1946. (22), 515 sid. Illustrerad med fotografier och kartor. Stort format, 27x18 cm. Häftat ouppskuret ex. Exlibris Olle Nystedt.
- Hyllningsskrift till förre riksantikvarien Sigurd Curman. Innehåller bl a 'Restaureringsarkitekten och byggnadsrådet' av Erik Fant, 'Kungliga Myntkabinettet' av Nils Ludvig Rasmusson och 'Fasta formlämningar' av Erik Floderus & K.A. Gustawsson. Med ett avslutande utförligt personregister.
- Hyllningsskrift till förre riksantikvarien Sigurd Curman. Innehåller bl a 'Restaureringsarkitekten och byggnadsrådet' av Erik Fant, 'Kungliga Myntkabinettet' av Nils Ludvig Rasmusson och 'Fasta formlämningar' av Erik Floderus & K.A. Gustawsson. Med ett avslutande utförligt personregister.
| Boknummer: 14953 | Pris: 250 kr. |
BERGGREN, Erik G. - KINNMARK, Håkan.
Gustaf V:s mynt med speciell hänsyn till dess varianter.
Göteborg 1962. 100 sid. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband.
| Boknummer: 3675 | Pris: 105 kr. |
BERGHAUS, Peter - MÄKELER, Hendrik.
MÜNZKABINETT DER UNIVERSITÄT UPPSALA. Deutsche Münzen der Wikingerzeit sowie des hohen und späten Mittelalters
Uppsala, Uppsala universitet 2006. VIII,168 sid. Illustrerad med 668 myntavbildningar. Stort format, 25x19 cm. Inbunden i förlagets röda klotband. Fint skick. (Studia Numismatica Upsaliensia, 2). ISBN: 9155466036.
| Boknummer: 23578 | Pris: 285 kr. |
BERGHMAN, Arvid.
NORDISKA ORDNAR OCH DEKORATIONER.
Malmö, Malmö Ljustrycksantalt 1949. 250 sid. Rikt fotoillustrerad med bilder av ett stort antal ordnar. Inbunden i förlagets mönstrade pappband. Blekt rygg. Namnteckning överst på fria försättsbladet. (Riksheraldikerämbetets skriftserie, 2).
| Boknummer: 32464 | Pris: 300 kr. |
BETÄNKANDE ANGÅENDE SVERIGES ÖFVERGÅNG TILL ETT NYTT MYNTSYSTEM MED GULD SÅSOM VÄRDEMÄTARE.
Stockholm, Norstedts 1870. (2),251 sid. & bilagor (99 sid) + 3 utvikbara tabeller. Stort format, 26x16 cm. Häftat, oskuret och delvis ouppskuret ex. med tryckt omslag. Omslaget överst med 'Westerviks Läroverk'. På omslagets insida 'Skänkt av Lektor Berlin 16/4 1873'.
- Bibliografisk referens: Hesse 'Svensk numismatisk bibliografi intill år 1903' nr 0575.
- Bibliografisk referens: Hesse 'Svensk numismatisk bibliografi intill år 1903' nr 0575.
| Boknummer: 30192 | Pris: 500 kr. |
BREKKE, B.F.
THE COPPER COINAGE OF IMPERIAL RUSSIA 1700-1917.
Malmö, Förlagshuset Norden & New York, Galleries de Monnaies of Geneva 1977. 296 pp. + Price list. Richly photo illustrated with photographs of coins. 31x21 cm. Publisher's pictorial boards. As new. ISBN: 9185556009.
- Reference work on Russian copper coinage with text in English throughout. Loosely inserted pricelist: 'Price List for The Copper Coinage of Imperial Russia, 1700-1917', (8 pp).
- Reference work on Russian copper coinage with text in English throughout. Loosely inserted pricelist: 'Price List for The Copper Coinage of Imperial Russia, 1700-1917', (8 pp).
| Boknummer: 21092 | Pris: 600 kr. |
CONRADSON, Birgitta.
PAPPERSMÄSTARNA. Om holländarna på 1700-talets Tumba bruk.
Stockholm, Nordiska museet 1994. 180 sid. Rikt illustrerad med fotografier och äldre historiska bilder. Stort format, 24x17 cm. Inbunden i förlagets pappband med illustrerat skyddsomslag. Nyskick.
- 'The Papermakers. Dutch Craftsmen at the Tumba Mill in Sweden, 1759-1790'. Summaries in English, (8 pp) and Dutch.
- 'The Papermakers. Dutch Craftsmen at the Tumba Mill in Sweden, 1759-1790'. Summaries in English, (8 pp) and Dutch.
| Boknummer: 29558 | Pris: 175 kr. |
DEL MAR, Alexander.
ROMAN AND MOSLEM MONEYS.
Washington, Square Dollar Series 1955. 103 pp. Publisher's original gray printed wrappers.
- The inner wrapper prints Ezra Pound's 'Our Common Heritage' under the pseudonym John Vignon.
- The inner wrapper prints Ezra Pound's 'Our Common Heritage' under the pseudonym John Vignon.
| Boknummer: 15831 | Pris: 285 kr. |
DEN LJUSA MEDELTIDEN. Studier tillägnade Aron Andersson.
Stockholm, Statens Historiska Museum 1984. 359 sid. Rikt illustrerad med fotografier och konstreproduktioner. Stort format, 24x16 cm. Inbunden i förlagets välbevarade laminerade pappband med omslagsbild. (The Museum of National Antiquities. Studies 4).
- Innehåller bl a 'Medeltida Birgittabilder på Öland' av Ragnhild Boström, 'En gotländsk gravsten från 1100-talet' av Evald Gustafsson, 'Sveriges äldsta myntporträtt' av Lars O Lagerqvist och 'Om penningar med krönt huvud' av Brita Malmer.
- Innehåller bl a 'Medeltida Birgittabilder på Öland' av Ragnhild Boström, 'En gotländsk gravsten från 1100-talet' av Evald Gustafsson, 'Sveriges äldsta myntporträtt' av Lars O Lagerqvist och 'Om penningar med krönt huvud' av Brita Malmer.
| Boknummer: 29127 | Pris: 200 kr. |
EHNBOM, Ingvar.
MYNTSAMLANDE SOM HOBBY.
Malmö 1983. 110 sid. Rikt illustrerad med myntavbildningar. Häftad med omslagsbild. ISBN: 9197010618.
| Boknummer: 9543 | Pris: 110 kr. |
FLEETWOOD, H.
SVENSKA MEDELTIDA KUNGASIGILL. 1.
Stockholm 1936. 74 sid. + 40 planscher. Stort format, 27x20 cm. Fint häftat, oskuret och ouppskuret ex.
- Illustrerad med 92 sigillavbildningar.
- Illustrerad med 92 sigillavbildningar.
| Boknummer: 35126 | Pris: 150 kr. |
FÖRTECKNING ÖVER VÄXJÖ HÖGRE ALLMÄNNA LÄROVERKS MYNT- OCH MEDALJSAMLING jämte Smålands Museums i Växjö därmed förenade likartade samlingar. 1-4.
Växjö 1928, 1931, 1932 & 1935. 102, 81, 120 & 116 sid. + (2) sid. supplement med en förteckning över samlingens donatorer. Stort format, 24x18 cm. Privatbundet mökgrönt klotband med ryggtitel i guld.
- Komplett med fyra delarsammanbundna i en volym. Fullständig, beskrivande katalog över samlingens ca 8000 mynt upprättad av G. Hilding Rundquist.
- Komplett med fyra delarsammanbundna i en volym. Fullständig, beskrivande katalog över samlingens ca 8000 mynt upprättad av G. Hilding Rundquist.
| Boknummer: 22773 | Pris: 650 kr. |
GOLABIEWSKI LANNBY, Monica.
ÖDETOFTA OFFERKÄLLOR. Barnabrunnarna och deras gåvor.
Växjö, Kulturspridaren förlag 1990. 35 sid. Rikt illustrerad med foton och myntavbildningar. Klammerhäftad med omslagsbild. (Smålands museums skriftserie, 5). ISBN: 9187674041.
- 5932 mynt togs upp ur källan. Innehåller en fyndförteckning med uppgift om bl a antal återfunna koppar- och silvermynt (6 sid). - Summary in English, (2 pp).
- 5932 mynt togs upp ur källan. Innehåller en fyndförteckning med uppgift om bl a antal återfunna koppar- och silvermynt (6 sid). - Summary in English, (2 pp).
| Boknummer: 27486 | Pris: 140 kr. |
GRAY, John C.F.
TRANQUEBAR. A Guide to the Coins of Danish India circa 1620 to 1845.
Lawrence, Quarterman Publications 1974. 83 sid. Illustrerad med tecknade myntavbildningar och fotografier. Inbunden i förlagets klotband med illustrerat skyddsomslag.
- Reference work with a historical introduction, plates and current valuations in four grades.
- Reference work with a historical introduction, plates and current valuations in four grades.
| Boknummer: 28436 | Pris: 350 kr. |
HAFFNER, Sylvia.
The history of modern Israel's money 1917-1970. Including State Medals and Palestine Mandate. Turkish and Egyptian currency used in Palestine.
USA 1970. 366 sid. Illustrerad. Förlagsband.
| Boknummer: 3674 | Pris: 200 kr. |
HEDBERG, Magnus & Gunilla.
IDOGA KVINNOR, TROFASTA PIGOR.
Lidingö, Science and Art 2001. 196 sid. Illustrerad med äldre historiska bilder och foton av medaljer, medaljonger och matskedar i silver. Stort format, 24x17 cm. Inbunden i förlagets laminerade pappband med omslagsbild. Fint skick.
- Om hedersbelöningar av silver och guld som skedar och andra bruksföremål, medaljer, medaljonger och kors att bäras i band på bröstet eller i kedja om halsen.
- Om hedersbelöningar av silver och guld som skedar och andra bruksföremål, medaljer, medaljonger och kors att bäras i band på bröstet eller i kedja om halsen.
| Boknummer: 16097 | Pris: 165 kr. |
HEIJTZ, Stefan.
SPECIALISED STAMP CATALOGUE OF THE FALKLAND ISLANDS AND DEPENDENCIES. Including postal history and cancellations 1800-2006 with British antarctic territory and also paper money, coins and telephone cards.
5th edition. Stockholm 2006. 272 sid. Rikt fotoillustrerad med bilder av frimärken, sedlar och mynt. Stort format, 25x17 cm. Inbunden i förlagets pappband med omslagsbild.
- Rikt illustrerad katalog med värderingspriser.
- Rikt illustrerad katalog med värderingspriser.
| Boknummer: 27349 | Pris: 285 kr. |
HIKUIN. 11.
Moesgård, Forlaget Hikuin 1985. 340 sid. Rikt illustrerad med foton av ett stort antal mynt och tecknade myntavbildningar. Inbunden i förlagets fint dekorerade pappband. Fint skick.
- Innehåller 32 numismatiska artiklar och Ulla Westermarks 'Britta Malmer. En bibliografi 1948-1984'. Med ett löst bifogat tackkort undertecknat av Brita Malmer. - Numismatic contributions with summaries in English, (14 pp).
- Innehåller 32 numismatiska artiklar och Ulla Westermarks 'Britta Malmer. En bibliografi 1948-1984'. Med ett löst bifogat tackkort undertecknat av Brita Malmer. - Numismatic contributions with summaries in English, (14 pp).
| Boknummer: 27638 | Pris: 185 kr. |
JÖRANSSON, Christian Ludvig (1738?-1820).
TABELLER SOM FÖRESTÄLLA FÖRHÅLLANDET EMELLAN SVERIGES OCH ANDRA LÄNDERS MYNT, VIGT OCH MÅTT.
Andra upplagan. Götheborg, tryckt hos Geo. Löwegren 1813. (4),VIII,104 sid. Tvärformat, 16x20 cm. Häftad i ett nött samtida gråpappersomslag. Skadad rygg. Bakre omslag med fläckar.
- 'Andra upplagan med tillägg och förbättringar af författaren och flera'. Första upplagan utkom 1777.
- 'Andra upplagan med tillägg och förbättringar af författaren och flera'. Första upplagan utkom 1777.
| Boknummer: 32825 | Pris: 1250 kr. |
Föregående