1700-tal
Äldre böcker & Handskrifter > 1700-tal
119 titlar hittades, tid 0.28 sekunder.
Sida 1 (av 6) visar titlar 1-20.
A A B C ... X Y Z Æ. A a b c ... f ff ... s ss s ... x y z. A B C ... X Y Z. Æ. OE. AU. EU. A B C ... X Y Z Æ. Vocales. Diphtongi. a e i o u y æ ei au eu. Consonantes. b c ... x z. [Holmiæ. Literis Caroli Stolpe. MDCCLXXIX].
Stockholm, Literis Caroli Stolpe 1779. Opaginerad (16) sid. Bakre omslag med en helsides träsnittsillustration föreställande en läsande tupp.Trådhäftad och insatt i en samtida skinnryggpärm med hårt nött pärmpapper. Bakre pärmen med namnteckning 'Thomas Samuels son i Flathult 1880'.
| Boknummer: 34679 | Pris: 1350 kr. |
ACTA PUBLICA, HÖRANDE TIL SWERIGES RIKES FUNDAMENTAL-LAG.
Stockholm, Peter Momma 1755. (4),284 sid. + Register (31 sid). Inbunden i ett nyare ljusbrunt skinnryggband med mörkbrun ryggtiteletikett. Slutet av registret med fuktrand.
| Boknummer: 34314 | Pris: 330 kr. |
ANCKARSTRÖM, Jacob Johan (1729-1777).
CHEMISKE TANKAR OCH RÖN, i synnerhet rörande, kristalleingar och salpeter-sjuderier, samt genväg, til de chemiska operationers lättare verkställande.
Stockholm, tryckt i Kongl. Finska boktryckeriet hos Johan Arvid Carlbohm 1774. (16),62 sid. + 3 utvikbara planscher i kopparstick. Inbunden i ett fint senare pergamentryggband med med ryggtiteletikett i skinn och vackert marmorerat pärmpapper (Öhmansson & Co Bokbinderi, Uppsala). Titelbladet nedtill med äldre namnteckning. En del äldre understrykningar i bläck. Fria försättsbladet med ett inklistrat tecknat porträtt med texten 'Konunga Mördaren Jacob Joh. Ankarström'. Arvid Hedvalls exlibris.
| Boknummer: 29842 | Pris: 2200 kr. |
ANSTALTER UTI CALMAR, TIL WÅDELDS FÖREKOMMANDE OCH DÄMPANDE.
Calmar, Magnus Petersson 1781. 12 sid. Fint häftat ex.
| Boknummer: 4409 | Pris: 650 kr. |
BELLUM GRAMMATICALE thet är en mycket artig och lustig krijgz beskrifning, angående Nominum och Verborum konungar, vthi grammatikaliske landskapet, hwilka om förträdet vthi ett tahl hafwa blefwit oense. Wid pasz för 170 åhr sedan af herr Johan Spangenberg på latin vthgifwen. Men nu alle grammatik- och latinske-språk-älskare, i synnerhet den studerande vngdomen til tiänst och nytta på swenskan medh Kongl. privilegio och vndergången censur, samt egen bekostnad öfwersatt af Ulf Christofersson.
Stockholm, tryckt hoos Julius G. Matthiae 1710. (8),53,(3) sid. Inbunden i ett litet trevligt, nyare marmorerat pappband. Inlagan med ett genomgående mindre hål. Avslutande 20 sid. med fuktfläck, som blir mer distinkt mot slutet.
| Boknummer: 32937 | Pris: 1250 kr. |
BENNET, Stephen (1691-1757).
BERÄTTELSE OM LINS PLANTERANDE, BEREDANDE SPINNING, WÄFNAD OCH ÖFRIGA TILBEREDNING, til allmän nytta genom trycket utgifwen år 1738.
Stockholm, tryckt hos Henr. C. Merckells enkia 1738. Opaginerad (80) sid. Sammanbunden med: HEDMAN, Abraham (1699-1766). BERÄTTELSE OM ET NYTT UTRÖNT OCH BEPRÖFWAT SÄTT AT BYKA OCH BLEKA FINA LERFTER, samt at tilreda et slags twål, som icke allenast wid blekning utan ock annan klädes-twätt giör god nytta. Stockholm, tryckt hos Pet. Momma 1742. Opaginerad (16) sid. KOLTHOFF, Herman. (1696-1762). BERÄTTELSE OM HARLEMSKE LINNE-BLEKERIERNA, insänd til Kongl. Maj:ts och Riksens Commercie-Collegium ifrån Amsterdam, under den 6. Dec. 1729. Stockholm, Kongl. Tryckeriet 1738. 59 sid. + 4 planscher. De fyra graverade planscherna saknas, men är ersatta av medbundna fotostakopior. Brun fläck i nedre marginalen på de fem sista bladen. Tre arbeten inbundna i ett samtida pergamentryggband med fint kammarmorerat pärmpapper.
- Samlingsband med tre arbeten i en volym. Bibliografisk referens för det första arbetet: Hebbe 'Den svenska lantbrukslitteraturen' nr 970.
- Samlingsband med tre arbeten i en volym. Bibliografisk referens för det första arbetet: Hebbe 'Den svenska lantbrukslitteraturen' nr 970.
| Boknummer: 33992 | Pris: 2400 kr. |
BENZELIUS, Erik, d.y. - SPEGEL, Haquin (utg).
SKRIFTELIGE BEWIS HÖRANDE TIL SWENSKA KYRCKIO-HISTORIEN, eller biskops chrönikan vthur gambla hand-skrefwna böcker, och til en stor del af sina originaler sammansökte, och nu i dagsliuset vtgifne.
Upsala, Joh. H. Werner 1716. Titelblad tryckt i svart och rött, (7),160 sid. + 'Förtekning på bref och andre bevis ...' (4) sid. Format: 19x16,5 cm. Inbunden i ett samtida halvfranskt band med upphöjda bind, liten ryggtiteletikett i ljust skinn, oxiderad ryggdekor i guld och stänkmarmorerat pärmpapper. Frampärmen med samtida handskriven titel. Titelbladet med äldre namnteckning. Främre pärmens insida och fria försättsbladet rikt med äldre ägaranteckningar bl a Anders Forstenius och om inköp på Bokauktionskammaren dels 1889 då Sandbergs boksamling såldes dels 1909 då Elof Hörberg köpte boken (kat. nr. 359) och 1921 då den köptes av Carl/Lars Kjellberg hos Björck & Börjesson.
| Boknummer: 29830 | Pris: 1850 kr. |
BERCH, Anders (1711-1774).
TANKEFÖRSÖK OM SÄRSKILDA NÄRINGARS IDKANDE, vid Kongl. högskolan i Upsala under professorens Herr Anders Berchs inseende.
Upsala 1747. (8),36 sid. Inbunden i ett trevligt nyare, mörkbrunt pappband med handskriven titeletikett. Titelbladet nederst med smärre pappersförluster och svag namnteckning 'Sam. Aurivillius'.
- Respondent: Gustav Westbeck (1725-1800).
- Respondent: Gustav Westbeck (1725-1800).
| Boknummer: 29300 | Pris: 500 kr. |
BERGHULT, Anders (1712-1792).
OMSTÄNDELIG BESKRIFNING OM KALKONERS FORTPLANTNING OCH SKÖTSEL. Uppå fleres begäran framgifwen.
Stockholm, tryckt hos Peter Hesselberg 1760. 48 sid. Sammanbunden med: BERGHULT, Anders. OMSTÄNDELIG BESKRIFNING OM KALKONERS FORTPLANTNING OCH SKÖTSEL. Öfwersedd och med anmärkningar tilökt. Stockholm, tryckt hos Carl Stolpe 1775. 61 sid. Titelbladet med äldre namnteckningar. Två arbeten inbundna i ett senare klotryggband med marmorerat pärmpapper.
- Första och andra upplagan sammanbundna i ett band. Andra upplagan med Peter Hernquists tillägg. Bibliografisk referens: Hebbe 'Den svenska lantbrukslitteraturen' nr 1656.
- Första och andra upplagan sammanbundna i ett band. Andra upplagan med Peter Hernquists tillägg. Bibliografisk referens: Hebbe 'Den svenska lantbrukslitteraturen' nr 1656.
| Boknummer: 34208 | Pris: 1450 kr. |
BESKRIFNING OM SIBERISKE ÄRTE-TRÄNS ANS, SKÖTSEL OCH NYTTA.
Stockholm, tryckt uti Kongl. tryckeriet 1761. Opaginerad (4) sid. Häftad och insatt ett senare marmorerat pappersomslag. Nya för- och eftersättsblad.
- Växten användes vid plantering av häckar. Med råd och skötselanvisningar. Bibliografisk referens: Hebbe 'Den svenska lantbrukslitteraturen' nr 1366.
- Växten användes vid plantering av häckar. Med råd och skötselanvisningar. Bibliografisk referens: Hebbe 'Den svenska lantbrukslitteraturen' nr 1366.
| Boknummer: 29161 | Pris: 440 kr. |
BJÖRKEGREN, Jacob (1752-1825).
DICTIONNAIRE FRANCOIS-SUÉDOIS ET SUÉDOIS-FRANCOIS. 1-2. Fransyskt och swenskt samt swenskt och fransyskt lexicon.
Stockholm, på författarens förlag (andra delen) tryckt hos Anders Jacobsson Nordström 1784 & 1786. (12) sid. & 1472 spalter + (4) sid. & 1473-2847 spalter. Två samtida bruna skinnband med upphöjda bind och rödfärgade snitt. Marmorerade för- och eftersättsblad. Äldre namnteckning på frampärmens insidor. Ryggarna nötta överst och nedtill och delvis med skador och bortnött gulddekor.
| Boknummer: 31802 | Pris: 500 kr. |
BJÖRKEGREN, Jacob (1752-1825).
DICTIONNAIRE FRANCOIS-SUÉDOIS ET SUÉDOIS-FRANCOIS. 1-3. Fransyskt och swenskt samt swenskt och fransyskt lexicon.
Andra och tilökta uplagan. Stockholm, på eget förlag tryckt hos Anders Jac. Nordström 1795 & 1798. Totalt 766,494 & 352 sid. Två samtida skinnryggband med nötta pärmpapper och rödfärgade snitt. Pärmkanter och pärmhörn hårt nötta. Ryggarna nötta och med mindre skador överst och nedtill.
- Komplett med tre delar i två volymer med den svensk-franska delen som ofta saknas.
- Komplett med tre delar i två volymer med den svensk-franska delen som ofta saknas.
| Boknummer: 31803 | Pris: 900 kr. |
BOIJE, Carl Gustaf (1697-1769)
SÄKRA RÖN OCH PÅLITELIGA MEDEL TIL WÄLMÅGO OCH FÖRMÖGENHET, eller den igenom många års egna försök förfarna Swenska Landthushållaren, uti hwilken tilkänna gifwes det förnämsta som en Landtman bör weta och förstå til en indrägtig landthushållnings inrättanden och wårdande. Besynnerligen en nog gagnande Fåreskötsel, som ej allenast gifwer ren och fin Ull, utan aldeles bewarar fåren för skadeliga siukdomar, och hämmar den förderfweliga Fåre-döden. Med mycket annat som härtil dags warit allmänheten obekant.
Stockholm, tryckt hos Lor. Ludv. Grefing 1756. (16),396,(2) sid. Inbunden i ett nyare skinnryggband med linjedekor och alrotsmarmorerat pärmpapper. Ren och fin inlaga.
- Bibliografisk referens: Hebbe 'Den svenska lantbrukslitteraturen' nr 50.
- Bibliografisk referens: Hebbe 'Den svenska lantbrukslitteraturen' nr 50.
| Boknummer: 30248 | Pris: 1650 kr. |
BRING, Erland Samuel (preses) (1736-1798).
DISSERTATIO HISTORICA VILLAM NOBILEM BORREBY ET ANNEXA BONA LEVITER ADUMBRANS. Quam suffragante amplissima facultate philosophica in regia academia Carolina præside domino magistro Erland Samuel Bring ... .
Avhandling. Lundæ, litteris Berlingianis [1793]. 27 sid. Häftad i ett enkelt pappersomslag.
- Respondent: Johan Schlüter.
- Respondent: Johan Schlüter.
| Boknummer: 33182 | Pris: 400 kr. |
CAUSSIN, Nicolas (1583-1651).
HISTORIA DI MARIA STUARDA. Regina di Francia, e di Scotia. Del padre Nicolo' Causino della compagnia di Giesù. Portata dal Francese nell' Italiano dal padre Carlo Antonio Berardi dell' istessa compagnia.
In Bologna, et in Bassano, per Gio: Antonio Remondini. Con licenza de' superiori. [entre 1650 et 1711]. 120 sid. Litet format, 13,5x7,5 cm. Inbunden i ett samtida gråpappband med ett nyare marmorerat skyddsomslag. Svag rygg med avskavt pärmpapper och handskriven titel. Titelblad och 50 sid. framåt med en fuktfläck. En bläckfläck på sid. 48.
| Boknummer: 34901 | Pris: 1250 kr. |
CEDERHIELM, Carl Wilhelm (1705-1769).
TAL OM WILDA TRÄNS PLANTERING I SWERIGE. Hållit för Wetenskaps Academien uti auditorio illustri, då det tredie præsidentskapet afträddes, år 1740 d. 3 april.
Upsala, tryckt hos Sal. Joh. Höjers enkia 1740. Opaginerad (24) sid. Inbunden i ett trevligt nyare mönstrat pappband med handskriven pärmtiteletikett.
- Första upplagan, en andra upplaga utkom 1748. Bibliografisk referens: Hebbe 'Den svenska lantbrukslitteraturen' nr 1384.
- Första upplagan, en andra upplaga utkom 1748. Bibliografisk referens: Hebbe 'Den svenska lantbrukslitteraturen' nr 1384.
| Boknummer: 31449 | Pris: 500 kr. |
CELSIUS, Olof d. y. (1716-1794).
DISSERTATIONIS ACADEMICAE DE MARIAESTADIO VESTROGOTHIAE URBE. Partis prioris contiuatio.
Avhandling. Stockholm, Lars Salvius 1752. (3), 0-82 sid. + 2 utvikbara planscher i träsnitt: 'Stadskarta över Mariestad' och 'Bild av domkyrkan'. Häftad med en ryggremsa av marmorerat papper. Namnteckning.
- Första delens fortsättning. Respondent: Anders Tidström 1723-1779.
- Första delens fortsättning. Respondent: Anders Tidström 1723-1779.
| Boknummer: 10309 | Pris: 500 kr. |
CELSIUS, Olof.
De incrementis regni svedici, et praecipuis provinciarum fatis... Resp. Abraham Wahlman.
Uppsala 1707. (8), 110 sid. Häftad. Tagen ur band.
- [Warmholtz 217].
- [Warmholtz 217].
| Boknummer: 7403 | Pris: 900 kr. |
CRONSTEDT, Axel Fredrik (1722-1765).
OM TILGÅNG PÅ ÄMNEN FÖR STENHUS BYGGNAD, OCH OM KALKBRÄNNING I MASUGNAR.
Stockholm, Kungliga Vetenskapsakademien 1761. 12 sid. Sammanbunden med: SWAB, Anton von (1702-1768). AT STÖPA HUS AF SÖNDERSTÖTT FLAGG OCH MURBRUK, upgifvit, såsom tilläggning i nästföregående ämne. Stockholm, Kungliga Vetenskapsakademien 1761. 13 sid. Häftad i brunt tryckt pappersomslag. (Originaltryck från Kgl. Vetenskapsakademiens handlingar 1761).
| Boknummer: 27269 | Pris: 650 kr. |
DAHL, Christopher (1758-1809).
PSALMER. Kongl. Ecclesiastique Committeen den 12. Jun. 1796. Föredragne af committeens ledamot doct. Christopher Dahl.
Upsala, på eget förlag 1807. (8),152 sid. Inbunden i samtida marmorerat pappband. Nött pärmpapper. Lös i häftningen. Anteckning i bläck på frampärmens insida 'Upsala 1807. Jan Jan... af Författaren'.
| Boknummer: 33461 | Pris: 500 kr. |
Föregående